Atış poligonlarında ek güvenlik önlemleri

Uzun senelerdir ülkemizde bulunan önemli bir iş kolu olan atış poligonları son dönemde yatırımcılar tarafından tutulan, yatırım yapılan işletmeler haline gelmiştir. Ancak kimsenin göz ardı etmemesi gereken önemli bir husus vardır ki atış poligonları herhangi bir işletme koluyla kıyas kabul etmez. Poligonlarda yapılacak herhangi bir hata, bir anlık dikkatsizlik işletmeyi zor duruma sokabileceği gibi insan hayatına, yaralanmalara mal olabilir. Atış poligonları atış sporuna ve silahlara meraklı kişiler için vazgeçilmez mekanlardır. Atış sporunun gözle görülür şekilde bünyede sakinleştirici etkisi olduğuna tanık olunmuştur. Atış poligonlarını şiddet eğilimi yanlı değil, bu eğilimi kontrol altına almak ve spor için kullan bir mekan olarak kabul etmek en doğrusu olacaktır.

Poligon ruhsatı alınırken zorunlu koşulan güvenlik önlemleri mevcuttur. Bu koşulları yerine getirmeyen işletmeler ruhsat hakkı kazanamaz. Peki biz poligon sahibi olarak poligonlarımızda çalışan personelleri, müşterilerimizi ve kendimiz hangi ek güvenlik önlemleri ile koruyabiliriz?

1 Personel seçimi

Atış hocası, nezaretçi ve ilkyardımcıları seçerken mutlaka CV ve referanslarına özen göstermeliyiz. Atış hocalarının eğitimleri ve tecrübesi en önemli konulardan biridir. Atış hocaları atış yapan müşterinin kim olduğu önemli olmaksızın mutlaka her atışta bizzat bulunmalıdır. Atı hocaları müşterinin kasti ya da bilmeden yapabileceği risk taşıyan herhangi bir hareketi önceden sezmeli ve durdurmalıdır. Bu hareketleri tekrar eden müşterilerin atışına kendi gerekli görürse inisiyatif kullanarak son verip nazikçe poligonu terk etmesini rica etmelidir. Atış hocalarının atışa son verme inisiyatifini kullanması, gözlerinin her zaman müşterinin üzerinde olması ve atışa gelen müşteriyi seçmesi önemlidir.

2 Müşteri seçimi: Atış poligonları önemli bir iş koludur ve kâr amacı gütmektedir. Ancak poligona gelen her müşterinin kabul edilmesi doğru bir seçenek değildir. Gelen müşteri herhangi bir madde etkisinde, alkolün etkisinde ya da intihar eğilimli olmamalıdır. Peki gelen müşteriyi nasıl analiz etmeliyiz? Eğer müşteri kimliğini vermekten kaçınıyorsa, kaydının alınmasını istemiyorsa müşterinin poligona alınması doğru bir seçim olmaz. Poligonlar atış sporu içindir, içeride herhangi gizli bir şey yapılmamaktadır. Bu nedenle kimliğin saklanması, kayıt alınmasının istenmemesi şüpheli bir durumdur. Alkol ya da madde etkisini anlamak için ise müşteri ile yapacağınız kısa ve hoş bir sohbet size müşterinin akli durumu, madde kullanımı, alkollü olması ve silah kullanım sıklığı ve seviyesi ile ilgili birçok ip ucu verecektir. Bu sohbetin sonunda müşteri hakkında edineceğiniz fikre bağlı olarak müşteriyi kabul edebilir ya da nazikçe poligonunuzda atış yapamayacağını açıklayabilirsiniz.

Peki devamlı müşterileriniz için de bu durum geçerli midir? Maalesef ki geçerlidir. Devamlı müşteriniz o gün daha agresif, alkol ya da madde kullanmış bir şekilde gelir ise doğru olan onu ileriki zamanlarda beklediğinizi belirterek nazik bir şekilde poligondan çıkartmanızdır. Bu konuların kararını kim vermeli? İlk maddede bahsettiğim personel seçiminin önemi bu maddede önümüze gelmektedir. Personelinizin tecrübesi ve bu gibi durumlarda insan hayatının kazanç sağlamaktan daha önemli olduğunu bilmesi müşterinizi, personelinizi ve işletmenizi korumak için çok önemlidir.

1 Silah ve mühimmat teslimi: Silah ve mühimmat mutlaka poligonun içerisine atış hocası tarafından getirilmelidir. Atış hocası kısa bir eğitim vermelidir. Bu eğitim esnasında müşterinin seviyesi ve silah kullanma rutini hakkında bilgi sahibi olacaktır. Daha sonra silah ve mühimmatı atıcı sehpasına bırakarak müşterinin arkasında yerini almalı, atış süresi boyunca olabilecek herhangi bir kazayı önlemek için atış süresi boyunca yerini korumalıdır.

2 Elektronik Sistemler: Kendi poligonumuzda uzun senelerdir kullanılan en önemli elektronik güvenlik sistemi kartlı geçiş sistemidir. Kartlı geçiş sisteminin amacı müşterilerin veri tabanına kaydedilmesi değil (istenirse buda yapılabilir) poligona izdiham şeklinde kontrolsüz bir şekilde girilmesinin önlenmesidir. Peki bu kartları müşteriye nasıl teslim etmeliyiz? Her gelen müşteriye kayıt masasından bir kart verebileceğimiz gibi eğer atıcı yeleği mevcutsa bu kartları yeleklerin cebine koyabiliriz. Bu şekilde her atıcının bir kartı olacaktır.

3 Atıcı yeleği ve kulvarların numaralandırılması: Atıcı yeleklerinin arkasında numara bulunması önemli bir husustur. Atıcıların arkasında duran atış hocaları yeleğin sırtına bulunan numaralar sayesinde atıcıları devamlı kontrol altında tutacaktır. Poligonda bulunan atıcı kulvarlarının numaralandırılması da yine atış hocasının kontrolünü kolaylaştırması adına yapılır. Bu şekilde herhangi bir karışıklık çıkmadan kaç numaralı atıcı hangi atış kabininde atış yapıyor belirlenmiş olur.

Atış poligonlarında yukarıda bahsettiğim konular ve bunlar gibi birçok güvenlik önlemi alınabilir. Kâr amacı güden bu tür işletmelerde öncelik müşterinin memnuniyeti olduğunu kabul ediyorum ancak bu güvenlik önlemleri müşteriyi zora sokmak ya da işini zorlaştırmak için değil müşterilerimizin, personelimizin ve işletmemizin güvenliği içindir. Biz istediğimiz kadar güvenlik önlemlerini arttıralım beklenmeyen, anlık her açığın önene geçebildik diyebilir miyiz? Maalesef hayır. Ancak bize düşen her konuda olduğu gibi güvenlik önlemleri için de elimizden gelenin en iyisini yapmaktır.