"Büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz"

Firmanız ve sunmuş olduğunuz çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?

İsveç kökenli Securitas dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden biri. Halen 58 ülkede 370 bin den fazla çalışanımızla 150 bin den fazla müşteriye hizmet veriyoruz. Securitas Türkiye bugün 78 ilde, 11 Bölge Müdürlüğü ile 2.500 hizmet noktasında 1.000’in üzerinde projede yaklaşık olarak 20 bin çalışan ile faaliyet gösteriyor. Telekomünikasyondan turizme, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar pek çok farklı sektöre akıllı ve önleyici güvenlik çözümleri sunuyoruz. Hizmetlerimizin odağında iş ortaklarımız ve değişen ihtiyaçları var. Bizler teknoloji ve veri inovasyonları sayesinde sektörde önemli fırsatlar görüyoruz. İş ortaklarımızın taleplerini entegre güvenlik çözümlerimiz ile karşılamaya çalışırken, aynı zamanda ilk tercihleri olduğumuzdan emin olmak istiyoruz.

 

Securitas markasının Türkiye’deki yerini sağlamlaştıran proje ve yatırımlar nelerdir?

Dünyada güvenlik sektöründe bir değişim ve dönüşüm söz konusu. Geleneksel güvenlik yaklaşımından Entegre Güvenlik Çözümleri’ne doğru bir geçiş var. Güvenlik hizmeti çözümlerinde akıllı teknolojiler kullanılarak hem daha kaliteli hizmet verilebiliyor hem de daha az güvenlik görevlisi ile daha etkin çözümler üretilebiliyor. Securitas hem dünyada hem de Türkiye’de güvenlik sektöründeki bu değişime, Entegre Güvenlik Çözümleri ile liderlik ediyor. Tek sözleşme, tek çözüm, tek muhatap felsefesiyle iş ortaklarına hem daha kaliteli hem de daha düşük maliyetlerle güvenlik hizmetini optimum bir şekilde sunuyor. Biz 2013 yılından bu yana teknolojiye ciddi yatırım yapıyoruz. Bu yıl insan ve teknolojiye yaklaşık 18 milyon TL’lik bir yatırım yaptık, önümüzdeki yıl bu rakamı daha da arttırmayı planlıyoruz. İş ortaklarımızın farklı güvenlik ihtiyaçlarına çözüm üretmek amacıyla oluşturulan Entegre Güvenlik Çözümlerimiz kapsamında Güvenlik Hizmetleri, Uzaktan İzleme Hizmetleri, Kontrol Hizmetleri, Güvenlik Teknolojileri ve Danışmanlık Hizmetleri ile hizmet vermekteyiz. Çözümlerimiz arasında yer alan Uzaktan İzleme Hizmetleri’nde rutin görev takibi, olası bir alarm durumunda doğrulama ve takiben müdahale adımlarından oluşan güvenlik kurgusu ile mekanlar özel yazılımlı akıllı kameralar tarafından izleniyor. Bu özel kameralar sıra dışı bir durum tespit ettiğinde ilgili görüntüyü anında Securitas Uzaktan İzleme Merkezi’ne ulaştırıyor. Merkezdeki operatör de gerekli ihbarı ya da yönlendirmeyi yaparak olayı sonuçlandırıyor. Gereksiz müdahale ortadan kalkarken, erken uyarı ile pek çok olay daha gerçekleşmeden önleniyor.

Securitas’ın Araştırma – Geliştirme  (AR-GE) birimi hakkında bilgi alabilir miyiz?

Dünyanın en büyük güvenlik şirketlerinden biri olarak kendimizi “güvenlikte bilgi lideri” olarak tanımlıyoruz.  İşimizi geliştirmek için teknolojiden yararlanmak önceliklerimizi arasında. Securitas’ın AR-GE çalışmaları merkezimiz İsveç’ten yönetiliyor. Ayrıca, dünyanın çeşitli yerlerinde farklı AR-GE merkezlerimizde geleceğin teknolojisini şekillendirmek üzerine çalışmalar yürütüyoruz. Dijitalleşen ve hızlanan dünyada müşterilerimiz bizden daha gelişmiş güvenlik çözümleri talep etmeye başladı. Bu da bizim rolümüzü değiştirerek, elektronik güvenlik, kurumsal risk yönetimi gibi daha geniş bir yelpazede hizmetlerimizi sunmaya doğru yönlendirdi.Uzun yıllara dayanan deneyimimiz ve derin güvenlik bilgi birikimimizle müşterilerimizin gelişen güvenlik ihtiyaçlarına, içerisinde bulunduğu sektörü ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlarını öngörerek en etkin güvenlik çözümlerini üretmek bizim ana görevimiz.

Teknolojiyi kullanmak kadar teknoloji aracılığıyla toplanan bilgiyi analiz etmek de önemli hale geldi. Büyük veri hem bugün hem de yarınımız için önemli bir hazine. Gelecek bu veriyi analiz edip, doğru kullanan şirketlerin olacak. Biz de bu konudan hareketle, Securitas globalde pek çok proje yürütüyoruz.  Tüm bu projelerden toplanan bilgiler merkezde toplanıyor. Şu an bu bilgileri anlamlandırma üzerine çalışıyoruz. Gelecekte, örneğin, ocak ayında, akşam saatlerinde, X projesinde güvenlik ihlalleri olacağını tahmin edebilecek, daha olay gerçekleşmeden önlem alabileceğiz. Hatta yapay zekâ ile durumu yorumlayıp, gerekli önlemleri anında alabileceğiz.

Ülkemizdeki ve dünyadaki güvenlik sektörünü değerlendirir misiniz?

Türkiye ve dünyada güvenlik sektörü hızla büyüyor. Regülasyonlar açısından baktığımızda Türkiye bu konuda pek çok ülkeden önde.  Sektöre özel, çalışma şartlarımızı belirleyen 5188 sayılı bir kanunumuz var. Elbette daha alınacak çok yol var, bu konuda bizimde üyesi olduğumuz GÜSOD başarılı çalışmalar yürütüyor.  Büyüme potansiyelimiz çok yüksek, ekonominin lokomotif sektörleri arasındayız.

Securitas için 2019 senesini  değerlendirip, 2020 yılına dair hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

2019 tüm sektörlerde olduğu gibi güvenlik sektörü açısından da zorlu bir yıl oldu. Özellikle finansal yapısı güçlü olmayan şirketleri epey zorladı. Bizim açımızdan ise yeni satışlar tarafında güçlü bir sene geçirdiğimizi söyleyebiliriz. Öte yandan krizi bir bakıma fırsata da çevirdik. 2018’in ikinci yarısında Pronet Güvenlik Hizmetleri’nin Elemanlı Güvenlik Bölümü’nü de bünyemize kattık ve hem iş hacmi hem de çalışan sayısıyla 2019’u oldukça güçlü bir şekilde karşıladık. Sektör ortalamasının üzerinde büyüdüğümüzü söyleyebilirim. Önümüzdeki sene için de oldukça umutluyuz, büyümemizi sürdürmeye devam edeceğiz.