"Ülke olarak güvenlik sektöründe sürekli artan bir ivmemiz olduğunu düşünüyorum"
  • Hikvision  hakkında bilgi  verir misiniz?

Hikvision, 2001 yılında Çin’de kurularak yenilikçi güvenlik kamerası ürün ve çözümlerinin dünya lideri tedarikçisi olmayı başarmış güçlü yapısı bulunan bir elektronik güvenlik sistemleri şirketidir. Dünya genelinde 34.000 + personeli bulunan, 16.000 + Ar & Ge çalışanı olan,  46 farklı ülke ofisi bulunduran ve 500 + teknolojik iş ortağına sahip dev bir şirket yapısına sahiptir. Sektörün en büyük Ar & Ge gücüne sahip olan Hikvision, ses ve görüntü kodlama, video görüntüsü işleme ve veri depolama gibi kilit teknolojilerin yanı sıra bulut bilişim, büyük veri ve derin öğrenme gibi geleceğin parlak teknolojilerinde de ilerlemeye devam etmektedir. Güvenlik kamerası sektörünün yanı sıra akıllı ev teknolojileri, endüstriyel otomasyon ve otomotiv elektroniği sektörlerine de uzanan Hikvision, uzun-vadeli vizyonunu karşılamayı hedefliyor. Her zaman müşterileri için değer yaratan Hikvision, tüm dünyada varlığını göstermek adına yüz binlerce partnerlerle iş ortaklığı kurmuştur ve bu sayı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

  • Tecrübe alanlarınızdan biri olan yapay zekanın güvenlik teknolojisine sunduğu çözümler nelerdir?

Hikvision, kendi kendine öğrenme yeteneğine sahip Yapay Zeka (AI) ürün ve teknolojilerini içeren sektör lideri yeniliklerini, dikey çözümleriyle birlikte sergiledi. DeepinView serisi kameraları, göze çarpan ürünlerinden yalnızca biriydi. Yüksek performanslı GPU ve derin öğrenme algoritmalarından güç alan bu derin-öğrenme kapasiteli güvenlik kameralarında, yanlış alarm filtresi, yüz tanıma ve kişi sayma gibi yapay zeka işlevleri mevcut. Bunun yanı sıra, yenilikçi Akıllı Trafik Sistemi (ITS) çözümünü de ziyaretçilerin huzuruna çıkaran Hikvision, veri-tabanlı akıllı ürünün trafik sıkışıklığını azaltmadaki etkinliğini, trafik ihlali yapanların ortaya konulması ve şüpheli araçların tespitindeki başarısını gözler önüne serdi.

Bugünün organizasyonlarının ihtiyaç duyduğu bilgileri sunma konusunda Hikvision, güvenlik ve ötesinde bir öncüdür. Yapay zeka teknolojisiyle tasarlanan sektör lideri akıllı kameralar ve altyapı çözümlerimiz, insan sayımı ve yüz tanımadan araç tanıma ve otomatik güvenlik uyarılarına kadar daha akıllı karar almayı desteklemek için bir dizi araç entegre ediyor.Hikvision’ın akıllı teknolojileri için başvuru neredeyse sınırsız. Bankaların çalışanları, müşterileri, şube ofislerini ve ATM'leri korumalarına yardımcı oluyoruz. Perakendecilerin mağazalarındaki ayak izlerini anlamalarına ve satış stratejilerini optimize etmelerine yardımcı oluyoruz. Akıllı trafik yönetimi çözümleri ile şehir yetkililerinin tıkanıklığı ve kirliliği azaltmasına yardımcı oluyoruz.
Hikvision, kuruluşların yapay zeka ve derin öğrenme teknolojilerine sahip yeni nesil kameralardan buluttaki akıllı 'altyapı' ve derin veri analizi özelliklerine kadar daha akıllıca çalışmalarına yardımcı olmak için gereken geniş bir teknoloji yelpazesi sunuyor. Bu nedenle, kuruluşunuzun daha akıllıca çalışmasına yardımcı olmak ve çok önemli bir şekilde, çalışanlarınızı ve varlıklarınızı güvenlik tehditlerinden korumak için size bir bakış açısı dünyasına erişim noktası sağlıyoruz.

  • Güvenlik sektörü odağında Türkiye ve dünya pazarını değerlendirir misiniz?

Ülke olarak güvenlik sektöründe sürekli olarak artan bir ivmemiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü son yıllarda hayatımızda güvenliğin ne kadar önemli olduğunu daha iyi anladığımızdan pazar sürekli olarak büyümeye devam ediyor. Ülkemizdeki büyümenin, global pazar ile birlikte doğru orantılı bir büyüme olduğunu görüyorum. Sadece bu yıl ülkemizin ekonomisinde yaşanan kriz belli bir seviyede her sektörü etkilediği gibi bizim sektörü de olumsuz yönde vurduğunu unutmamız gerekiyor. Eğer ki bu yıl bu olumsuz koşulları görmeseydik daha fazla ve verimli bir büyüme olacaktı. Dünyadaki güvenlik sektöründe zamanla başrollerdeki oyuncuların sıralamaları değişiyor. Bunun nedeni ise zamanın teknolojisine ve yeniliğe açık olmak ile ilgili olduğunu düşünüyorum. Hangi markalar yeniliklere, yeni ihtiyaçlara, teknolojilere ayak uydurabilirse her zaman ileriye geçerek diğer markaları geçiyor ve bunu son yıllarda çok açık bir şekilde gözlemliyoruz. Dünyada bulunan bir çok global marka sanırım en çok isimlerine güvendiği için ve Ar-Ge departmanlarına gerekli özeni göstermedikleri için sürekli gerilemeye devam ettiğini gözlemliyoruz.

Güvenlik denilince ilk başta insanların hayatlarını tehlikeden uzaklaştırmak ve kendilerine ait eşyaların çalınmasını önlemek ile tüm yaşam alanlarının korunmasına dair önlemlerinin önceden alınmasını sağlamak şeklinde düşünebiliriz. Türkiye’de güvenlik her geçen yıl önemi daha iyi anlaşılarak sürekli olarak yeni teknolojileri talep ederek ilerliyor. İnsanlarımız bu konuda sürekli olarak eğitimler alarak bilinçleniyor ve etrafındaki kesimlere bildiklerini aktararak toplumun daha iyi bir şekilde bilgilenmesini sağlıyor. 15 Yıllık güvenlik sektöründeki tecrübeme dayanarak, sürekli bir şekilde insanlarımızı hayati önem taşıyan bu konuda elimden geldiğince bilinçlendirmeye devam ediyorum ve bunların meyvesini görünce kendi halkımız için çok mutlu oluyorum. Türkiye güvenlik sektöründen çok aşamalar kaydetti ama halen ciddi bir uzun yolu olduğunu da söyleyebilirim. Çünkü çok eski kurulan analog sistemleri kullanan son kullanıcılar olduğu gibi hiç bu tarz önlem almayan bir kitlenin de olduğunu çok iyi biliyorum. Biz ülke olarak dünyanın farklı ülkeleri ile kıyasladığımız zaman genelde Avrupa ülkelerinin gerisinde kaldığımızı söyleyebilirim. Ama onun dışındaki bir çok farklı ülkenin de ilerisinde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Türkiye coğrafi bölge olarak Orta Doğu’nun en önemli noktasıdır ve bu bölgede parlayan bir yıldızdır diyebilirim. Orta Doğu’nun içerisinde ise güvenlik pazarında çok ciddi bir payı olduğunu asla görmezden gelemeyiz.

  • Sektördeki yeni trendler nelerdir?

Çok yakın zamanlardan itibaren sektörümüzün ana kalemi olan CCTV’den ayrı olarak yeni ürün gruplarıyla daha çok zenginleşiyor ve daha farklı isteklere cevap verebilir pozisyona gelmiş durumdayız. Sektörümüzdeki yeni trendlerden en önemlilerinden bazılarını sizler için aşağıda sıralayabilirim;

1-) IoT (Nesnelerin konuşması),

2-) AI (Yapay zeka),

3-) Drone’lar (Havasız insan araçları),

4-) Robotik ürünler,

5-) Video analitik yazılım çözümleri,

6-) Cloud (bulut) çözümleri,

7-) Big data (büyük veri depolama)

8-) Araç altı tarama sistemleri,

9-) Termal, lazer ve antikorozyon özellikli kameralar,

9-) Otopark ve plaka okuma sistemleri… 

 

  • Firmanız için 2019 nasıl bir yıldı, 2020 gelecek  planınız nedir?

HIKVISION olarak 2019 yılını yine hem Türkiye’de hem de dünyadaki en çok satılan başarılı marka ve firma olarak bitirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm ekibimizle birlikte gerçekten çok fazla çalışarak tüm iş ortaklarımıza ve partnerlerimize her anlamda destek vererek sürekli büyüyen bir yapıda olduğumuzu söyleyebilirim. Bunu bir bina inşaatı yapıyor gibi düşünebiliriz ve sürekli üst katları yaparak büyümeye devam ediyoruz. Her bir üst kata çıktığımızda görüş açımıza yeni yerler girdiği için bizlerde bunları çok iyi işleyerek yeni fikirler üretmeye, tanıtmaya ve benimsetmeye el birliğiyle devam ediyoruz. Çünkü bizler yine hiç durmadan sürekli olarak yenilikler üzerinde yoğun çalışma tempomuza devam ederek, sürekli yeni yıldaki planlamalarımızı tamamlıyoruz. Hep birlikte beyin fırtınaları yaparak özellikle katma değerli işlerle ve gelişmelerle daha fazla büyüyeceğimizin farkında olarak tüm planlarımızı bu çerçevede yapmaya devam ediyoruz. 2020 yılından beklentilerimiz tabii ki her yıl olduğu gibi sürekli büyümek olduğu için bu çizgide daha fazla ve akıllı planlamalar yaparak sektörümüze öncü olmaya devam etmek istiyoruz. Tüm partnerlerimiz ve iş ortaklarımıza sürekli olarak katma değerli işler yaptırıp hep birlikte kazan-kazan şeklinde ticaretimizi geliştireceğimizden emin olabilirsiniz. Her zaman dinamik ve çalışkan yapıdaki ekibimizde sürekli sahalarda olmaya devam edeceğiz. Şu konuda hepinizin içi her zaman çok rahat olabilir; hep beraber olduktan sonra ve birbirimizi iyi dinleyip gerekenleri zamanında yapınca her zaman yukarıya doğru büyümeye, kazanmaya ve iyi bir işbirliğimizin devamlı olarak ilerlemesini sağlayacağımızdan asla şüpheniz olmasın…