Palms Alışveriş Merkezi (Lekki Shop rite) Nijerya Lagos Victoria Adası’nın aşağı bölgesinde yer alan ünlü bir alışveriş merkezidir. Bu büyük eğlence ve alışveriş merkezi yüzlerce mağazaya ev sahipliği yapıyor olup, binlerce kişinin düzenli olarak ziyaret ettiği bir cazibe merkezidir. Kalabalık bir şehirde böylesine yoğun bir alışveriş, ticaret ve buluşma merkezinin her zaman için sıkı bir güvenlik mekanizmasına ihtiyaç duyduğu da bir gerçektir.

Merkezin önceki sistemi artık eskimişti ve iyileştirilmesi gerekiyordu. Bu nedenle, yerel sistemler entegratörü Totalnet Technologies Services Ltd. Şirketi’nden aranan özelliklerin bir listesini çıkarıp alışveriş merkezi için gelişmiş bir sistem tasarlaması istendi. Şirket bu doğrultuda bütüncül bir çözüm ortaya koyarak eski sistemin genel kalitesini iyileştirmek adına Hikvision CCTV güvenlik ürünlerini tercih etti. Hikvision, AVM’nin güvenliğini sağlamanın ötesinde,  öngörü kazanmasına ve sunduğu güvenlik unsuruna değer katacak yönetim verileri sağlama gibi akıllı işlevlere sahip olan, model kameralarının kurulumu yapıldı.

Bu kapsamda Hikvision, kamu alanlarının güvenliğini sağlamak adına 50 adet IP kamera temin etti. Giriş çıkışlar için bir ANPR çözümü, ana giriş için kişi sayma teknolojisi, giriş kontrol cihazları ve çok daha fazlasını sundu. Bu çözüm sayesinde alışveriş merkezinin güvenliği sağlanarak hırsızlık olayları azaltıldı, işletme verimliliği arttırıldı.

Dış mekanlar için ultra serisinden Hikvision 3 MP Smart IP Vandal-proof Bullet Kamera (model no. DS-2CD4635F-IZ) seçildi. Ürün, şiddet eylemlerine ve olumsuz hava şartlarına karşı dayanıklı oluşu ve mükemmel 3 Megapiksel gece-gündüz görüntüleme yeteneği ile ideal seçenek olduğunu kanıtladı. Performans özellikleri ve dayanıklı gövdesinin yanı sıra 128 GB SD hafıza kartı desteğiyle şebeke kesintilerinde de kaydetmeye devam edebiliyor.

Hikvision Ultra serisinin bir diğer üyesi 2 MP düşük-ışık akıllı kamerası (model no. DS-2CD4126FWD-IZS), iç mekanda kompakt bir kullanım sunmak adına küçük bir gövdeye sahip. Bu küçük ama güçlü cihaz en kritik görüntüleri açık ve net bir şekilde elde ederek en ihtiyaç duydukları anda güvenlik personeli ve polisin imdadına yetişiyor. Ana yollarda görüntü ve video kaydı için 2 MP düşük-ışık akıllı bullet kamera (model no. DS-2CD4A26FWD-IZS) tercih edildi. 1/1,8” ProgresifScan CMOS sensörü, full HD 1080P video görüntüleme ve 50-metre IR aralığıyla en kritik bölgede güvenilir bir cihaz olarak kendini kanıtladı. Yüksek performanslı görüntüleme teknolojilerinin yanı sıra IP67 hava şartlarına karşı koruma özelliği ve akıllı fokuslu motorlu lens özelliklerine sahip.

Son ancak bir o kadar önemli bir ürün olan Hikvision çift-lensli kişi sayma kamerası (model no. iDS-2CD6810F/C), kişi sayımı için ideal bir çözüm olarak kendini gösterdi. Alışveriş merkezine giren, çıkan ve önünden geçen kişi verilerinin yanı sıra ayarlanabilir zaman aralıklarıyla (günlük/ haftalık/ aylık/ yıllık) trafik istatistiklerini de rapor halinde sunabilen bu kamera, tüketici işindeki karar vericilere bambaşka düzeyde bir istihbarat sağlamış oluyor. Aynı zamanda hem akıllı hem de güçlü olan,  kişi sayma cihazı, elde ettiği verileri flash belleğinde muhafaza ederken, smart codec yüksek-bant verimliliği, düşük zaman gecikmesi ve ideal bit oranı ile böyle bir tesis için göz ardı edilemeyecek bir kamera olarak karşımıza çıkıyor.

Güvenlik sistemi günde 24 saat çalışmaktadır. Sistemin ileride güncellenmesi ve genişletilmesine yönelik planlar arasında gelişmiş otomatik güvenlik işlevlerine yönelik yapay zeka teknolojisi ve ulaşım ile park alanlarına yönelik hız limiti tespit sistemi vardır.