AVM güvenliği için plaka tanıma sistemi

Plaka tanıma sistemi hakkında genel bilgiler: Plaka tanıma sistemi, kameralardan elde edilen araç görüntüsünün üzerinde plaka bölgesi tespit edilerek ve ayrıştırılarak, plaka üzerinde bulunan karakterlerin optik karakter tanıma (görüntü İşleme) yöntemleri ile okunması işlemidir. Projeye göre değişik uygulamaları olup, uygulamaya özel algoritma ve donanım yapısının bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir sistemdir. Ayrıca diğer sistemler ile entegre olarak çalışabilmektedir.

Alışveriş merkezlerinde plaka tanıma sistemlerinin kullanımı: AVM otoparkları için plaka tanıma sistemlerini iki ana başlık altında inceleyebiliriz;

 1. Yönetmelik gereği kurulması zorunlu olan plaka tanıma sistemi
 2. AVM otopark yönetimi için kullanılan plaka tanıma sistemi / ücretli otopark otomasyonu

Yönetmelik gereği kurulması zorunlu olan plaka tanıma sistemi: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın, “Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete ‘de yayımlandı.

26.02.2016 tarih ve 29636 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlanan Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmeliğin 19’uncu maddesinde 30.12.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile hüküm altına almış, 21.02.2017 tarihinde Alışveriş Merkezleri hakkında yönetmeliğin 2. Maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Bakanlık oluru ile yayınlanmıştır. Buna göre, alışveriş merkezlerinde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına AVM yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanacak. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimlerine anlık olarak iletilecektir. Bu yönetmelik kapsamında Hobi Plaka Tanıma Sistemleri Türkiye’nin dört bir yanında bulunan birçok AVM’de kullanılmaktadır. AVM’lerin otopark giriş ve çıkış noktalarında plaka tanıma sistemi kullanılarak geçiş yapan tüm taşıtların plakaları tanımlanır. Text bilgiye çevrilen plaka bilgisi ile birlikle taşıtların fotoğrafları online olarak emniyet teşkilatının veri tabanına iletilir, bu plakalar anlık olarak Polnet sistemi üzerinden sorgulanır, suça karışmış veya herhangi bir sebepten ötürü aranan bir aracın bu noktadan geçiş yapmak istemesi durumunda sistem sesli ve görsel olarak alarm üretir ve emniyet ekiplerinin hızlı bir şekilde müdahale etmesini kolaylaştırır.

AVM otopark yönetimi için kullanılan plaka tanıma sistemi

AVM’lere, otopark yönetimi için kurulan plaka tanıma sistemleri, müşteri yoğunluk analizleri, otopark yoğunluk ölçümleri, ücretli otopark yönetimi, araçların boş alanlara yönlendirilmesi gibi birçok amaçla kullanılabilmektedir. Ayrıca güvenlik için büyük bir fayda sağlamaktadır. Hobi Plaka Tanıma Sistemi sayesinde AVM’lerin otopark giriş-çıkış noktaları kontrol altına alınır. Otoparka giriş ve çıkış yapan her aracın yüksek çözünürlüklü fotoğrafı, plaka bilgisi, giriş-çıkış zamanı sistem tarafından kayıt altına alınarak yıl, ay, gün, saat bazlı veri tabanında saklanır ve gerektiği durumlarda ayrıntılı raporlar verilir. Raporlar yazıcıdan çıktı alınabilir ve resimli PDF, Word, Excel formatlarında arşivlenebilir. Ayrıca bir başka kullanım alanı olarak da AVM otoparklarında ücret otomasyon sistemi olarak plaka tanıma tercih edilebilmektedir.  Plaka tanıma sisteminin kullanım alanlarından biride ticari olarak işletilen ücretli otoparklardır; Ücretli otoparklarda giren-çıkan araçların takip edilmesi ve ön muhasebenin tutulmasına yönelik bilgisayar kontrollü yazılım sistemidir.

Ücretin otopark girişinde araç tipine göre peşin alınması ya da otopark çıkışında içeride kalınan süre doğrultusunda ücret alınması şeklinde değişik uygulamalar vardır. Otoparkın çalışma şekline göre sistem adapte edilebilmektedir.

Ücretli otoparka giriş yapan aracın plakası girişte otomatik olarak okunur ve giriş saati bilgileri veri tabanına kayıt edilir, çıkışta araç plakası yeniden okunur ve içeride kalınan süre otomatik olarak hesaplanarak operatör ve müşteri bilgilendirme (led pano) ekranında ücret bilgisi gösterilir.

Plakası olmayan ve ya okunamayacak seviyede plakası kötü durumda olan araçların manyetik araç algılama cihazı veya operatör vasıtasıyla fotoğrafları çekilerek sistemin aksamadan işletilmesi sağlanmaktadır.

Sistemin kurulumu ve kullanımı çok kolay olduğu için ve üstelik işletme maliyeti (bilet, fiş vs.) sarf malzeme kullanılmadığı için son yıllarda çok fazla rağbet görmektedir. Ayrıca sistemimiz piyasada yaygın olarak kullanılan birçok marka yeni nesil POS yazar kasa ile GİB onaylı entegrasyona sahiptir. PTS sistemi üzerinden ödeme alındığında tek tuş ile yazar kasadan mali fiş “üzerinde plaka bilgisi var olarak” basılmaktadır.

Bunun haricinde hâlihazırda kurulu olan biletli otopark sistemlerine de Hobi PTS entegre olabilmektedir. Girişte alınan otopark bileti üzerine aracın plakası yazıldığı için müşteri biletini kaybetse bile plaka bilgisi üzerinden aynı bilet tekrar basılabilmektedir. Bilet ID numarası ile plaka bilgisi eşleştiği için ödemesini yapan müşteri çıkış bariyerine gittiğinde plakası okunur ve otomatik olarak bariyer açılır. Abone araçların plakaları okunduğunda bariyer otomatik olarak açılır kart, HGS etiketi vb. ürünlerin kullanımına gerek kalmaz, giriş – çıkışlar hızlanır ve işletme maliyet aşağıya düşer.

AVM plaka tanıma sistemi başlıca özellikleri;

Kara liste uygulaması: AVM otoparkına giriş veya çıkış yapmasını istemediğiniz araçlar olması durumunda Kara Liste menüsünden sisteme bu araç plaka bilgilerinin girilmesi yeterlidir. Sistem Kara Listeye kayıtlı bir araç plakası tespit ettiğinde otomatik olarak sesli ve görsel alarm üretir.

Otopark doluluk oranı ölçümleri: Anlık olarak AVM otoparkının % yüzde kaçının dolu olduğu ve içerideki araç sayısı görülebilmektedir.

Acil Durum Desteği: Plaka tanıma sistemine otopark bariyerlerinizin entegre edilmesiyle; terör olayı, sel, yangın, deprem vb. durumlarda otopark bariyerlerinin otomatik olarak açık kalmasını sağlayabilirsiniz, bu durum otoparkın hızlı tahliye edilmesine olanak verir. Bu geçişler ayrıca raporlanabilmektedir.

Plaka tanıma sistemi bu gibi durumlarda, mevcutta bulunan yangın alarm sistemi, deprem tespit cihazı gibi sistemlerle entegre olabilir ve bu cihazlardan tetik gelmesi durumunda acil durum oluşturarak bariyerlerin tamamını açık pozisyona getirir.

Fazla giriş / geçiş alarmı: Yönetim tarafından belirtilmiş olan süre içerisinde (saat veya gün) belirtilen adet kadar veya daha fazla geçiş yapan aynı plakalı araç olması durumunda sistem sesli ve görsel olarak alarm üretir. (otoparka sürekli giriş çıkış yapan bir aracın tespit edilmesi) AVM etrafındaki yolların üzerine konumlandırılacak olan plaka tanıma kameraları olması durumunda AVM etrafından sık aralıklarla geçiş yapan araçlar da tespit edilebilir.

Raporlama işlemi (AVM otopark istatistik ve grafik raporlar): Alışveriş merkezi plaka tanıma sisteminin ayrıntılı raporlar menüsü sayesinde araç giriş-çıkış bilgileri, abone/otomatik geçiş, misafir araçlar, fotoğraf ve plakaları ile beraber raporlanabilir. Bu bilgiler istenildiği zaman plaka, tarih, saat bazlı sorgulama ile istenilen saatte sisteme girilen e-mail adreslerine fotoğrafları ile beraber otomatik olarak gönderilir.

Gelişmiş genel raporlar, istatistik ve grafik raporları sayesinde aşağıdaki verilerin tamamına kolayca ulaşabilirsiniz.

AVM otoparkı plaka tanıma sistemi genel raporlar;

 • Plaka bilgileri, araçların HD çözünürlükte fotoğrafları, tarihsaat bazlı sorgulama, araçların abonelik bilgisi
 • Araçların hangi yönde hareket ettiği bilgisi (ters yön alarmı)
 • AVM otoparkına girişçıkış yapan araçların hızları
 • Girişçıkış yapan araçların hangi kapıdan (noktadan) geçiş yaptığı
 • Kara listeye kayıtlı olan araçların raporlanması
 • Tüm Bilgilerin Word,Pdf,Excel olarak kaydedilebilmesi ve yazıcıdan çıktı olarak alınabilmesi
 • Bilgilerin fotoğraflı olarak belirlenen mail adresine belirlenen saatlerde otomatik olarak gönderilmesi

          AVM otoparkı plaka tanıma sistemi içerideki araçlar raporu;

 • Plakaya göre rapor alabilme (joker karakterlerle)
 • Araçların parklanma sürelerine göre rapor alabilme (uzun süre park eden araçları tespit etme)
 • İçerideki araçların hangi otopark noktasından ve hangi tarihte giriş yaptığının raporlanması
 • Araçların en çok kullandıkları otopark katları (kat geçiş noktalarına plaka tanıma kamerası takılmalıdır)

         AVM otoparkı plaka tanıma sistemi istatistik & grafik raporu;

 • Yıllık ve aylık araç giriş adetleri (hangi yıllar ve hangi aylarda ne kadar yoğunluk olmuş)
 • Saatlere göre araç giriş adetleri (hangi saatler daha çok araç girişi oluyor)
 • Parklanma süreleri ve ortalama parklanma (araçlar otopark içerisinde ne kadar kalıyorlar)

İllere göre giriş adetleri (hangi ilin plaka kodundan kaç adet araç giriş yapmış)