Yangını önlemenin yenilikçi teknolojisi

Fipron teknolojisi ile üretilen plaka ve kordon tipi ürünler bekleme modunda yıllarca kalabilir ve ihtiyaç olduğu anda alevin büyümesine izin vermeden, meydana geldiği anda söndürür. Çok etkili, çok amaçlı tek başına yangın söndürücü bileşik materyallerin  oluşturulmasını sağlar.

Mikrokapsülasyon endüstride yaygın olarak kullanılan bir tekniktir. Fipron teknolojisi ise yangın söndürme alanında uygulanan mikro kapsülleme tekniğinin ilk ve tek örneğidir. Fipron bazlı ürünlerin tümünde yangın söndürme malzemesini depolayan ve aktivasyon anında yangını durdurmayı garanti eden on binlerce mikron seviyesinde kapsül bulunur. Mikro kapsüllerin polimerik kabuğu, yangın söndürücü bileşiği 5 yıl boyunca çalışır durumda tutar ve kesin olarak aktivasyon sıcaklığına ulaşmasını önler. Yangın oluştuğunda etken gazı serbest bırakır ve her bir mikro kapsül birer ‘mikro yangın söndürücü’ haline gelir.

Ürünlerin avantajları; montajı çok kolaydır. Küçük ve kapalı alanlar için ideal yangın önleyicilerdir. Aktivasyon için uyarı veya elektrik bağlantısına ihtiyaç duymaz. Görüntü kirliliği oluşturmaz ve bakım gerektirmez. Yangın söndürücü etken gaz Ozon dostu olduğundan çevre dostudur ve canlılara zarar vermez.

Fipron Sticker (Plaka tipi ) ürünü elektrik buatlarından, güç dağıtım ile kontrol ve kumanda panolarında 60 desimetreküpe kadar kapalı alana sahip elektrikli cihazlar, bilgisayar sistemleri vb. alanlarda kullanılır. Elektrik buatları için P modeli ile koruma altına alan hacminin litre değerini gösterir 15,25,40 ve 60 modelleri vardır.

FipronCord (Kordon Tipi) ürünü elektrik pano ve kablo kanallaında, dağıtım kutularında, güç kaynakları, elektrikli ev aletleri ile endüstriyel tesisler ile gemi sanayisinde kullanılmaktadır.

Koruma altına aldığı hacim itibarı ile Cord 1, Cord 2 ve Cord 3modeli vardır. Cord 1 modelinin 1 metresi 50 dm3’lük hacmi, Cord 2 modelinin 1 metresi 150 dm3’lük hacmi ve Cord 3 modelinin 1 metresi 300 dm3’lük hacmi koruma altına alabilir.

Cord modeli Sticker modellerine göre daha ekonomik olarak kullanılabilir. Cord modelleri alev ile temas ettiği anda kendini tamamen imha ederek yangını söndürür.