TÜYAK - Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı ve Yangından Korunma Derneği ev sahipliğinde 4-5 Aralık 2019 tarihleri arasında altıncısı gerçekleşti. 
TÜYAK 2019 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi, TÜYAK Onursal Başkanı ve TÜYAK 2019 Uluslararası Yangın ve Güvenlik Sempozyum ve Sergisi, Sempozyum Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, TÜYAK Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kaboğlu’nun açılış konuşmalarının ardından düzenlenen açılış töreniyle başladı. 
TÜYAK Onursal Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç, ülkemizde yılda, kayıtlara geçen yaklaşık 400 büyük fabrika yangınının yaşandığını söyleyerek “Bu yangınların 160 tanesi İstanbul’da gerçekleşiyor. Büyük mal kaybının yanı sıra, can kaybına da neden olan bu yangınlarda yılda ortalama 25 kişi hayatını kaybediyor” şeklinde bilgi verdi. “Fabrika yangınları, özellikle tekstil, plastik, gıda, metal, boya ve petrokimya tesislerinde, genellikle elektrik tesisatındaki sorunlar, gaz sızması, malzeme ya da ekipmanın aşırı ısınması, uygun şekilde depolanmayan yanıcı gaz ve sıvılar, tamirat sırasında kurallara uyulmaması ve periyodik bakımların ihmal edilmesi nedeniyle gerçekleşiyor” dedi. 
80 akademisyen, bilim adamı ve yangın uzmanı, 10 oturum, panel ve konferansta “endüstriyel tesisler ve yangın” konuları tartıştı. 4-5 Aralık 2019 tarihleri arasında Etix Events organizasyonuyla Lütfi Kırdar Konferans Merkezi Rumeli Salonu’nda  düzenlenen TÜYAK 2019’de yangın güvenliği alanında en son teknolojilerden oluşan yangın güvenliği çözümlerini sergileyen firmalar da yeni iş fırsatları yaratma şansı buldu. TÜYAK 2019’ u iki gün boyunca üç bin kişi ziyaret etti ve sergi alanında ulusal ve uluslararası firmaların stantlarını görme imkânı buldu.