Dahua’nın Türkiye pazarına bakışı ve Türkiye’ye yatırım yapma sebepleri nelerdir?

Eric Chen: Türkiye Dahua için çok stratejik ve özel bir piyasa. Sadece bu nedenle bile Perpa’da teknik hizmet servisimizi açtık. Sadece bu değil tabii yatırımlarımız da devam ediyor. Ataşehir’de ofisimiz Ankara’da ofisimiz var ve yatırımlarımız giderek artacak. Bu yatırımlar zaten markamızın Türkiye’ye ve Türkiye’nin ekonomisine olan güvenini de gösteriyor aynı zamanda.

 

Türkiye’de güvenlik sistemlerinin pazar büyümesi sizce nasıl gerçekleşir?

Eric Chen: Satışları artırmak her zaman önceliğimiz ama bunun daha da ötesinde biz teknolojiyi Türkiye’ye getiriyoruz. Ve bunu daha fazla getirmek istiyoruz. Ancak bu şekilde birlikte büyüyebiliriz. Böylece Türkiye’de son kullanıcılar için hayatı daha yaşanılabilir hale getirebiliriz.

 

Global markanın içinde Türkiye pazarının payı nedir?

Eric Chen: Dahua Türkiye bizim Çin pazarı dışında en büyük pazarlarımızdan biri. Hem de Türkiye’nin bağlı bulunduğu Orta ve doğu Avrupa pazarının içinde en büyük pazarlardan biri. Bu nedenle bu pazarı çok önemsiyoruz.

 

Türkiye’nin istihdamına bir katkı olacak mı bu süreçte?

Eric Chen: Dahua Türkiye çok hızlı bir şekilde büyüyor istihdam anlamında. Şu an 30 kişi çalışıyor bünyemizde bunu yarısı Türk personel. Bundan sonra da Türk istihdamına katkı sunmaya devam edeceğiz.  

 

Stoklu çalışmaya başladınız mı?

Eric Chen: Evet yüksek stok rakamları ile çalışıyoruz. Ortaklarımıza ve iş ortaklarımıza daha iyi hizmet vermek için, ürün yok dememek için izlediğimiz bir yol. Bu sayede müşterilerimize ve iş partnerlerimize daha hızlı bir şekilde ulaşıyoruz.  Ortaklarımızın nihai kullanıcılarla bir araya geldiğinde çok daha iyi hizmet verebilmesi bizim için anahtar mesele. Böylece işimiz daha da artar. Bu nedenle yüksek stok ile çalışıyoruz.

 

2019’da Türkiye’ye kaç adet kamera satışı yapılmıştır?

Eric Chen: Net bir rakam hatırlayamam ama zaten sadece kamera değil güvenlik çözümü sunduğumuz için onlar da var işin içinde ama Dahua Türkiye pazarında çok büyük oyunculardan biri. Bu pozisyonunu koruyup daha da yukarı çıkarmak için çalışmalarına devam edecektir.

 

Ürünlerin Çin’den getirilmesi aşamasında lojistik sorunlar yaşanıyor mu? İki ülke arası mesafe yüksek malum…

Shawn Sun: Çok yakın gelecekte lojistik bizim için sorun olmaktan çıkacak. Çünkü Türkiye’de bizim artık kendi lojistik ekibimiz var. Bu ekibimizi de büyüteceğiz. Böylece yerel paydaşlarımızla birlikte daha hızlı iletişim kurabilecek aşamaya geleceğiz. Bu yapıyı kurmaya yavaş yavaş başladık. Bu nedenle artık uzaklık bizim için sorun olmaktan çıktı.

Ayrıca bizim ürünlerimiz sadece Çin’den gelmiyor. Bizim ayrıca Macaristan’da bir depomuz, küçük bir fabrikamız daha var. Özellikle Avrupa ve bizim bölgemize buradan da ürün geliyor.

 

Türkiye’de farklı bir yatırım söz konusu olur mu gelecekte, fabrika kurmak gibi?

Eric Chen: Gelecek için böyle bir planımız var evet ama lokasyon henüz belli değil. Sadece bu düşünce bile Türkiye’ye verilen önemi göstermesi açısından önemli.

Teknik servisimiz, Ankara ofisimiz İstanbul ofisimiz, gümrük bölgesinde bir stok merkezimiz var. Ayrıca yakın zamanda Ankara’da bir AR-GE merkezi yatırımımız da olacak. Tüm bunlar gösteriyor ki biz sadece satış için burada değiliz. Her türkü imkanımızla Türkiye’de mevcudiyetimizi korutacağız ve büyüyeceğiz.