Hastane güvenliği

Karel, %100 yerli sermayeli, 33 yıldır kendi mühendislik gücü ve özgün tasarımları ile ürün ve çözümler sunan alanında lider bir telekomünikasyon şirketi. Her kapasite segmentine uygun, çeşitli teknoloji, özellik ve kapasitelerde kablolu ve kablosuz haberleşme sistemleri geliştirip tasarlıyor, üretiyor, yurtiçinin yanı sıra 30 ülkeye ihraç ediyoruz. Kurumsal müşterilerimize bulut bilişim şemsiyesinde, tümleşik iletişim ve çağrı merkezi, video konferans çözümleri sunuyoruz. Yakınsama alanında öncülük ederken, entegrasyon projeleriyle yaratılan katma değeri arttırmayı hedefliyoruz. Bunun önemli bir parçası da  görüntülü iletişim ve güvenlik sistemleri.

Karel olarak sağlık sektörü ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirdiğimiz çözümler ile hasta ve hasta yakınlarının memnuniyetinin arttırılmasına, hastaya hızlı ve etkin müdahalenin desteklenmesine, maliyetlerin düşürülerek operasyonel verimliliğinin artırılmasına önemli katkılar sağlamaktayız. Gelişmiş özelliklerle zenginleştirilmiş, ölçeklenebilir ve entegrasyona açık yeni nesil iletişim sistemlerimizle sağlık kuruluşlarına güçlü iletişim çözümleri sunmaktayız.

Sunduğumuz mobilite, verim artışı, çalışan/hasta memnuniyeti ve maliyet kontrolü sağlayan çözümlerle, yeni bir trend olan ‘Entegre Sağlık’ hizmet yaklaşımına önemli bir katkı sağlamaktayız. Türkiye'de son yıllarda sağlık sektörüne yapılan yatırımlar özellikle Şehir Hastaneleri projeleri ile öne çıkıyor. Şehir hastanesi projelerinin yaygınlaşmasıyla birlikte sağlık sektörüne yapılan teknolojik yatırımlar da artmaktadır. Sağlık kuruluşları bir yandan hata toleransı olmayan hizmetlerinin kalitesini arttırmaya çalışırken bir yandan da maliyet artışlarını kontrol etmek için çaba gösteriyor. Karel olarak, bu sektörel güçlüklerin aşılmasına yardımcı olmak amacıyla sağlık kuruluşlarına gelişmiş iletişim çözümleri sunuyor; sağlık personeli, hasta ve hasta yakınlarının her an her yerden, güvenli bir şekilde iletişimini sağlıyoruz. Kurumun tüm iç ve dış iletişiminin doğru şekilde yönetilip raporlanmasını, sağlık kurumunun kullandığı tüm Karel sistemlerinin efektif bir şekilde yönetilmesini ve gerekli müdahalelerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.

Büyük ölçekli hastane projelerinde iletişim ihtiyaçlarını karşılamak üzere ileri teknolojili çözümler kullanılıyor. Şehir hastaneleri Karel’in son dönemde gerçekleştirdiği önemli projeler arasında yer almakta. Bilkent, Kayseri, Adana, Eskişehir, Mersin, Bursa, Elâzığ, Manisa, Isparta Şehir Hastaneleri’nde 50 bini aşkın kullanıcının iletişim altyapısı ve sistemler arası entegrasyonu Karel tarafından gerçekleştirildi. Bu projelerde IPG IP iletişim platformu, ses kayıt, web abone, outlook entegrasyonu, IP DECT sistemleri, IP çağrı merkezi, IP telefonlar, yazılım tabanlı telefonlar, uzaktan destek sistemi ve hemşire çağrı sistemi entegrasyonu için Karel ürünleri tercih edildi. Karel’in sunduğu bu çözümler hastanede kullanılmakta olan hastane bilgi yönetim sistemi gibi diğer sistemlerle de entegre edilerek devreye alındı.

Farklı büyüklükteki sağlık kurumlarına sunduğumuz IP, analog, hibrit gibi farklı teknoloji ve kapasitelerde, fiber altyapılara uygun santral sistemlerimiz, zengin terminal seçeneklerimiz, çağrı kayıt ve raporlama yazılımları, otomatik sesli yanıt ve mesaj sistemi, LCR, FCT gibi tasarrufa yönelik çözümlerimizle tüm lokasyonlardaki çalışanlar arasında etkin, kolay kullanılabilir ve yönetilebilir, kolay ölçeklenebilir haberleşme imkanı sağlıyoruz.

Karel olarak tümleşik iletişim çözümlerimizle hastane personelinin, tek numara planı kullanarak birbirlerine hızlı erişimini garanti altına alıyoruz. Karel mobil uygulaması ve yazılım tabanlı telefon uygulamaları ile anlık mesajlaşma, durum bilgisi, Outlook entegrasyonu gibi tümleşik iletişim avantajları sayesinde akıllı cihazlar üzerinden her an her yerden esnek ve kesintisiz iletişim olanağı sunuyoruz.

IP ve analog tabanlı hemşire çağrı sistemleri, acil kod sistemi ve merkezi saat sistemleriyle sağlık kuruluşları ve bakım evlerinin haberleşme ve kontrol hizmetlerini etkinleştiren, verimliliğini arttıran ürünler de sunuyoruz. Hemşire çağrı sistemi, hastanenin çeşitli yerlerine yerleştirilmiş butonlara basıldığında veya ilgili acil kod numarası tuşlandığında, ilgili personelin yer aldığı önceden tanımlanmış gruplara anında haber verilmesini sağlıyor.

Bugüne kadar kurulumunu yaptığımız tüm şehir hastanesi projelerinde hemşire çağrı sistemleriyle entegrasyon gerçekleştirdik. Karel santral sistemleri ile entegre çalışan hemşire çağrı sistemi, hastanelere katma değer sağlamakta, hayati önem taşımakta olan durumlarda müdahale sürelerini kısaltmaktadır. Sağlık personeli IP DECT el ünitesini kullanarak, hem sesli görüşme yapabilmekte hem de acil durum mesajlarını alabilmektedir. IP DECT el ünitesinin yanı sıra kablosuz ağ üzerinden haberleşen WiFi telefonlar da aynı şekilde sesli iletişim ve mesajlaşma imkanı sağlamaktadır.

Karel olarak sunduğumuz esnek, ölçeklenebilir, uygun maliyetli IP çağrı merkezi çözümleriyle de her büyüklükteki sağlık kuruluşunda hasta ve hasta yakınları ile hızlı, etkin iletişim kurulmasına, hizmet kalitesinin arttırılmasına katkı sağlıyoruz. Hasta ve hasta yakınlarının danışma, randevu, tedavi süresi ve sonrasında bilgi ve ilgili kişiye hızlı erişim sağlaması memnuniyeti arttırıyor, sağlık kurumuyla bağını güçlendiriyor. Karel IP çağrı merkezi çözümü, aynı zamanda sahip olduğu dış arama özellikleriyle sağlık kurumunun koruyucu sağlık hizmetleriyle ilgili bilgilendirme aramaları yapmasında kolaylık sağlıyor.

Sağlık sektöründe güvenlik de önemli bir unsur. Hastaneler, sağlık ocakları, ambulanslar, laboratuvarlar, üniversite, eğitim ve araştırma hastaneleri gibi birçok sağlık merkezinin güvenliğini sağlamaya yönelik, sağlık sektörünün ihtiyaçlarına uygun olarak tasarlanan IP ve analog kameralar, kayıt cihazları ve video analiz çözümlerini sunuyoruz. Yüksek görüntü ve kayıt kalitesine, uzaktan erişim ve kontrol imkanına, farklı çevre koşulları ve alanlarda görüntülemeye uygun güvenlik çözümlerini kişisel gizliliğe uygun olarak ihtiyaçlar doğrultusunda projelendiriyor ve yapılandırıyoruz.

Sunduğumuz iletişim ve güvenlik çözümlerimizle hasta bakım kalitesinin arttırılmasının yanı sıra sağlık personeli arasındaki işbirliğini kolaylaştırıyor, hasta ve yakınlarının sağlık kurumu deneyimini de farklılaştırıyoruz.

 Karel olarak sunduğumuz IoT ve telemetri çözümleriyle uzaktan hasta, personel ve sağlık kurumuna bağlı araçların lokasyon ve durum bilgilerinin takibini mümkün kılıyor, böylece operasyonel verimliliği ve hizmet kalitesini arttırırken hastane masraflarının düşürülmesine imkan sağlıyoruz.