İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi’nde yüksek yangın güvenliği

Hastanelerde yangından korunmanın ve kontrollü acil durum tahliyesinin zorlukları bulunabilir. Birçok hasta dışarıdan yardım almadan tehlike bölgesinden hareket edemediğinden, hastanelerde bir panik tehlikesi özellikle yüksektir. Ayrıca tahliye, diğer binalardakinden çok daha fazla zaman gerektirir. Yangın kaçış yolları ve yangınla mücadele için itfaiyenin en uygun koşulları ve bina yangın kurtarma konsepti bunu engellemelidir.

Bu konuda önemli bir proje olan Rönesans Sağlık Yatırım’ın Japon Sojitz ortaklığı ile hayata geçirdiği İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi Projesi, Sağlık Bakanlığı tarafından Kamu Özel İşbirliği modeli ile yapılan Türkiye’nin en büyük 3. sağlık yatırım projesi olup, AE Bina Teknolojileri sistem entegratörlüğünde ESSER by Honeywell tarafından üretilen kapsamlı yangın algılama teknolojisiyle korunacak. 2.682 yatak kapasitesi ve 1.000.000 metrekare kapalı inşaat alanı ile İstanbul ve çevre illerden 23.600 hastaya hizmet verecek.

Sağlık bakımı merkezi ve tüm bina birimleri birbiriyle bağlantılı ve toplam 1.000.000 metre karelik bir alana sahip hastanenin,  kapesite, teknolojik gelişim, entegre sağlık bakımı ve süreç kontrolüne ilişkin güncel kavramlara uygun şekilde planlanmış olması bakımından Türkiye'de benzeri yok ve iş dünyasının en prestijli yayın organlarından Thomson Reuters’ın Project Finance International Awards (PFI- Uluslararası Finans Proje Ödülleri) kapsamında Avrupa’da “Yılın PPP Anlaşması” seçildi.

İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi, 2.354 yatak kapasiteli Ana Hastane, 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi ve 128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi’nden oluşacak. Ana hastane, ortak bir çekirdek yapı etrafına kurulu 6 adet bloktan oluşurken, içinde şu birimleri barındıracak. 

* 469 yatak kapasiteli Genel Hastane

* 327 yatak kapasiteli Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi

* 311 yatak kapasiteli Ortopedi ve Nöroloji Hastanesi

* 521 yatak kapasiteli Çocuk Hastanesi

* 359 yatak kapasiteli Kadın Hastanesi

* 367 yatak kapasiteli Onkoloji Hastanesi

* 128 yatak kapasiteli Psikiyatri Hastanesi

* 200 yatak kapasiteli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

Yangından korunma konusunda işletmeci tamamen ESSER by Honeywell markasının teknolojisine güvenmektedir. Yangından korunma sistemi tüm bina kompleksini kontrol eden 1130 loop, 79 adet yangın alarmı kontrol paneli  ve tek Essernet ağından oluşmaktadır.

Hastalar için en iyi ortamı sağlamak amacıyla, tesis tasarlanırken hastanenin konseptine odaklanılmıştır. Bu, bir yangın olduğu takdirde hastaların, ziyaretçilerin ve çalışanların zamanında ve güvenli bir şekilde bilgilendirilmesini ve uygun şekilde tahliye edilmesini sağlayacak güvenliği içermektedir.

Bunların haricinde İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesi, ana hastane binası “Dünyanın En Büyük Sismik İzolatörlü Binası” unvanına sahip ve hastane, yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile tüm operasyonel faaliyetlerini, hiç bir aksama olmadan, yerine getirmeye devam edecek.

Türkiye’de, ESSER by Honeywell entegre yangıdan korunma sistemleri, Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü, Elazığ Entegre Sağlık Kampüsü, Eskişehir Şehir Hastanesi, Isparta Şehir Hastanesi, Yozgat Şehir Hastanesi, Manisa Devlet Hastanesi, Ege Üniversitesi Hastanesi, Mevlana Üniversitesi Hastanesi, Mersin Üniversitesi Hastanesi, Alsancak Devlet Hastanesi, Zeynep Kamil Hastanesi, Florence Nightingale Hastanesi, Istanbul Kolan Hastanesi, John Hopkins Hospital, Suleymaniye Hastanesi, Medicana, Memorial ve Medipol Sağlık Grubu gibi bir çok hastanede yüksek güvenlikli koruma sağlamaktadır.