Müzelerdeki eser ve personel güvenliği

Tarihe ışık tutacak eserlerin korunması günümüzde son derece büyük öneme sahip bir unsurdur. Eserler gerek ısı kontrolü ve takibi , gerek insan unsuruna karşı korunması gibi birçok konuda takip edilmesi gereken paha biçilmez değere sahip varlıklardır.

Eserlerin müzeye sevki: Genellikle eserlere müzeye taşınması esnasında güvenlik personeli eşlik etmektedir. Eser müzeye girdiği andan itibaren otomatik envanter sayımı , hangi sergi alanında olduğu bilgisi , hangi personelin eser ile ilgilendiği gibi nice konularda takibi zor ve meşakatli olmuştur. Sağladığımız çözüm ile her esere elektronik modül yerleştirmekteyiz. Böylelikle müzedeki tüm eserlerin tek tuşla envanter sayımı , eserin hangi alanda olduğunun bilinmesi , bakım gerektiren eserin hangi personel ile hangi alanlara götürebildiğinin takip edilmesi , yetkisiz personelin esere müdahale etmesinin önüne geçilmesi , eserin izinsiz oda , kat veya bina dışına çıkarılmasının önlenmesi gibi konularda çözüm sağlamaktayız.

Müze sergi alanında eser güvenliği: Eserlerin büyük bir çoğunluğu ziyaretçi ile temasa açık sekilde sergilenmektedir. Ziyaretçi esere dokunmak isteyebilir ve bu durum eserde geri dönülmez tahribatlara yol açabilir.

  • Tablo güvenliği: Tablolara zarar verilmesinin önüne geçebilmek adına lazer bariyerler ile önlem almaktayız. Bu sayede güvenlik alanı olarak tabloya belirlenen mesafeye konumlanan lazer bariyerlerini ziyaretçinin geçmesi anında algılanmakta ve sistem alarm vermektedir. Lazer bariyer kullanılamayan müzelerde ise tabloların çerçevesine elektronik modüller yerleştirmekteyiz. Bu sayede elektronik modül, tablonun hareketi veya titreşimi anında sisteme alarm bilgisini vermektedir.
  • Eser güvenliği: Sergilenen eserler üzerine yerleştirilen özel titreşime duyarlı elektronik modüller sayesinde önceden ayarlanan hassasiyet seviyesinin aşılması durumunda sistem alarm üretmektedir. Bu sayede ziyaretçinin esere dokunması veya hareket ettirmesi suretiyle sistem alarm moduna geçer.
  • Cam vitrin içinde sergilenen eser güvenliği: Cam vitrine yerleştirilen özel elektronik modül kırılmaya teşebbüs anında titreşimi algılayarak sisteme alarm vermektedir. Aynı zamanda cam kapak herhangi bir noktasından açılmak istense dahi , modül sahip olduğu özel sensörler sayesinde bu teşebbüsü algılar ve sistem anında alarm verir.

Envanter sayımı: Eserlerin üzerine yerleştirilen modüller merkez okuyuculara sıklıkla durum bilgisi gönderebilmektedir. Bu sayede sistem 7/24 aralıksız izlenmektedir. Müzelerde belirli sıklıkta envanter sayımı yapılmaktadır ve bu sayım uzun sürmektedir. “Müze Eser İzleme“ yazımımız tek tuş ile envanter sayısını kullanıcıya sağlayabilmektedir. Bu sayede günlük müze envanter sayısına sahip olup, istenizse geriye dönük raporlara ulaşılabilmektedir.

Güvenlik personeli ve diğer personellerin güvenliği : Tüm personeller sahip oldukları elektronik yaka kartları ile müze içinde takip edilebilmektedir. Personelin konum bilgisi anlık monitörize edilip, yetkili olmadıkları odalara girmeleri ve olası saldırı durumunda otomatik alarm senaryoları devreye girmektedir. Bu sayede personel sahip oldukları elektronik kartları herhangi bir okuyucuya okutma zorunluluğu olmadan sürekli olarak takip edilebilmektedir. 3. Şahıslar tarafından müdehale sonucu personelin bayıltılması , düşürülmesi veya etkisiz hale getirilmesi gibi senaryolarda herhangi bir buton , telsiz çağrısı veya benzeri yöntemlere gerek kalmadan olay yerine zaman kaybetmeden diğer güvenlik personelinin ulaşılması sağlanmaktadır.

Ziyaretçi takibi : Ziyaretçilere giriş anında kişiye özel elektronik modüller verilmektedir. Bu sayede ziyaretçi konum takibi , yetkisiz alanlarda bulunmalarının önüne geçilmesi ve acil sağlık çağrısı yapabilmesine imkan verilebilmektedir. Ayrıca elektronik modül sayesinde çocuk ziyaretçilerin müze içinde kaybolmasının da önüne geçilebilmektedir.

Eserlerin periyodik bakımlarının takip edilmesi : Eserler sahip oldukları elektronik mudüller sayesinde periyodik bakım günlerinin yaklaşması durumunda önceden ayarlanan senaryolara uygun olarak uyarı verebilmektedir. Böylece yetkili personel eseri yerinden alıp bakım noktalarına rahatlıkla götürebilmektedir.

Sergi ısı kontrol takibi : Tüm güvenlik sistemine entegre çalışan ısı takip modüleri , özellikle ısıya duyarlı veya belirli ısı aralığında sergilenmesi gereken eserlerin takip edilmesinde kullanılır. Bu sayede ortam sıcaklığı esere tanımlanan ısının üstüne çıkması veya altına inmesi durumunda sistem alarm üretmektedir.

Kamera entegrasyonu : Sistemimiz IP kameralar ile entegre edilebilmektedir. Alarm esnasında ilgili konum bilgisi ve görüntüsüne anında ulaşılabildiği gibi video ve anlık görüntü kaydı yapabilmektedir.

Sesli ve görsel uyarı sistemleri entegrasyonu : Sistem alarm anında önceden tanımlanan tüm sesli ve görsel aygıtları tetikleyebilmektedir. Bu sayede sistem alarm senaryoları dahilinde birbirinden farklı konumlarda eş zamanlı olarak sesli ve / veya görsel uyarılar üretebilmektedir.