Bina otomasyonu

Bina otomasyonu; otomasyonu oluşturan cihazların birbirleriyle iletişime geçmesi, bir nevi konuşmasıyla oluşur.

Bina otomasyonunda, iki genel başlık altında toplanan kablolu ve kablosuz iletişim protokolleri kullanılır:

Kabloyla birbirine bağlı olan sistem ve cihazların protokol örnekleri: Knx, Dali, Bacnet, Lanworks, Modbus, M_bus vb. Kablosuz iletişimle çalışan sistem ve cihazların protokol örnekleri: Zigbee Radiorf, Bluetoodth, Wife, Gsm/Gps vb.

Otomasyon, binanın dışından binaya girerken başlayan bir süreçtir

Bina girişlerinde bulunan bariyer sistemleri ve turnikeler

  • Bina sakiniyseniz aracınızda bulunan tak cihazıyla giriş kapısına yaklaştığınızda bariyer geçmenize izin verir.
  • Otoparkta kalış / geçiş adedi ve saatleriniz sisteme kaydedilir.
  • Otoparkınıza girdiniz. Boş yer var mı, yok mu bilmiyorsunuz. Araç var yok bina otomasyonu, size boş yerleri belirterek yol gösterir.
  • Yaya girişlerinde turnikeler, kayıtlı bina sakinlerinin kartlarıyla hatta daha ilersi yüzlerini okuyarak binalara geçişlere izin verir. –
  • Kayıtsız misafirler kayıt altına alınır ve istenirse RF alıcılarla nerede oldukları izlenebilir.

Bina içindeki otomasyon sistemleri

Özellikle toplu yaşam alanlarımızda belirli kurallarımız, belirtilmeyen yaşam standartlarımız vardır. Toplu yaşam alanları kendi başına yönetilemez bir niteliktedir. Binalar artık kocaman bir tesistir. Kimin evsahibi, kimin misafir olduğu; misafirin binada ne kadar kaldığı; ev sahibinin evde olup olmadığı; elektrik ve gaz sarfiyatının ne kadar olduğu; ısıtma suyu, kullanım suyu sıcaklığının derecesi; evde yangın olup olmadığı gibi birçok konu, farklı farklı ya da birlikte çalışabilen otomasyon sistemleriyle yönetilebilir.

Binalarda iklimlendirme, hava ve su şartlandırma otomasyon sistemleri

Birçok binada iklimlendirilmiş hava, belirlediğimiz derecede binamızı soğutur ya da ısıtır. Bize düşen ise sadece istediğimiz ısı derecesini belirlemektir. Ayrıca tüm binanın ısıtılması / soğutulması ya da binanın tümünün aynı sıcaklıkta olması istenmeyebilir. Burada bina otomasyonu termostatlar, yol vericiler devreye girer.

Binalarda hava koşullarına göre ısıtma suyu, havuz suyu sıcaklıklarını belirleyen otomasyon, en çok kullanılan otomasyon sistemidir. Binaya gelen suyun ya da binadaki havuz suyunun ph değerlerini düzenlemek için de ayrı bir otomasyon sistemi kullanılır.

Binalarda yangın otomasyonu

Binalarda birey olarak yaşamak, binada yaşayan diğer insanlara karşı sorumluluklarımızı azaltmaz. Dairemizde, ofisimizde olabilecek bir yangın durumu, dedektörlerle sürekli olarak ölçümlenerek tehlike seviyesine gelindiğinde binanın sirenleri bizi ve komşularımızı bu durumdan haberdar eder ve binayı tahliye etmemizi sağlar.

Yangın otomasyon sistemi; binalarda insanların asansör içinde kalıp dumandan etkilenmelerini önlemek ve asansör boşluğunun baca etkisi yaratıp yangına taze hava vererek yayılmasının önüne geçmek için yangın olmayan kot bazında zemin veya bodrum kat kapılarını açar, klimaları kapatır, ekzos fanlarına yol verir, merdiven sahanlığına temiz hava basar ve tahliye anonslarını başlatır.

Bina otomasyonunda aydınlık seviyesi

Binalar kullanım amaçlarına göre belli bazı ışık kaynaklarıyla donatılmıştır ancak ihtiyaç sahibi binada değilse sürekli bir aydınlatma, gereksiz masrafa yol açar. Bu durumda aydınlatma otomasyonu devrededir. Gündüzleri insan varlığı sensörlerle tespit edilmiş olsa bile aydınlık seviyesi otomatik olarak ölçülerek ihtiyaç harici aydınlatmalar devreye girmez. Binada insanlar varken aydınlatma seviyesi gerekenden düşükse aydınlatma devreye girer.

Ev içi otomasyon örnekleri

  • Eve 17:00'de geleceğim, saat 07:00'de evden çıkacağım. Saat 07:00 – 17:00 arası evde yokum. Kombim boşuna yanmasın, klimam sürekli çalışmasın. Ben geldiğimde evimin ısısı sabit olsun, ışıklarım çalışsın.
  • Evimde belirlediğim senaryoya göre ışıklarımın seviyesi TV modunda %20 olsun. Belirlediğim aydınlatma armatürleri çalışsın. Kapı otomatiğim devrede olmasın, ev sıcaklığı 20 derece olsun.
  • Eve gelmeden bulaşık makinem, çamaşır makinem çalışsın. Gelir gelmez temizleri yerine kaldırayım.
  • Evimin suyunu, doğalgazını açık bıraktım mı? Bırakmışsam telefonumun bir tuşuyla kapatayım.
  • Ben yokken eve gelen misafır kim? Fotoğrafı mesajıma düşşün, hatta ben yokken onunla diafonum üzerinden konuşayım.

Sonsuz istekleri karşılayacak bina otomasyon sistemleri günden güne gelişmeye devam edecek ve bugün imkânsız görünen, yarın kullanılabilir teknolojilerle uygulanabilir olacaktır.