Güvenli kampüs kaliteli eğitim

Ege Üniversitesi’nde; eğitim, öğretim faaliyetlerinin yanı sıra çalışanların, öğrencilerin ve misafirlerin can ve mal güvenliğini temin etmek, huzurlu ve güvenli bir ortam oluşturmak için “Plaka Okuma ve Araç Tanıma Sistemi”nden 112 Ambulans İstasyonu”na, “Acil Panik Butonu”ndan Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğünün yeniden yapılanmasına kadar uzanan bir dizi proje uygulanıyor.

İzmir’in merkezinde, anayolların kavşak noktasında yer alan Ege Üniversitesi, şehirle bütünleşmiş bir kampüse sahip. Bölgenin en kapsamlı tıp ve diş hekimliği fakültelerinin yanı sıra temel bilimlerden mühendislik bilimlerine, teknoparktan farklı konularda hizmet veren laboratuvarlara kadar değişik alanlarda pek çok birimi bünyesinde barındırıyor. Bu birimler her gün binlerce kişiye kesintisiz hizmet veriyor. Ayrıca öğrenci ve çalışan sayısı da göz önüne alındığında ülkemizin en yoğun insan ve araç sirkülasyonunun yaşandığı kampüslerinden birisi.

Ege Üniversitesinde, daha huzurlu ve güvenli bir kampüs ortamı oluşturmak amacıyla; Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde son iki yılda önemli proje ve uygulamalar hayata geçirildi. Ege Üniversitesi kampüsü araç yoğunluğundan arındırılarak, yaya ve bisiklet yolları ile donatıldı.  Metruk ve güvensiz yapılar temizlenerek, sürdürülebilir bir kampüs hedefi ile başlatılan çalışmalarla yeşil alanlar artırıldı. Kurulduğu tarihten itibaren hep göz ardı edilen ve ertelenen Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü, ilk defa Üst Yönetim tarafından ciddiyetle üzerinde durulan yeniden yapılandırılan bir birim oldu.  Ege Üniversitesi İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yeniden teşkilatlandırılan Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü,  yeni hizmet binasında hizmet vermeye başladı.

Ege’nin güvenliği her yönüyle iyileştirildi

Ege Üniversitesi kampüsünün bir yandan fiziki tedbirler artırılırken diğer yandan Ege Üniversitesi kampüsü ana-giriş kapılarına, trafik akışının yayalar ve sürücüler için güvenli bir biçimde sağlanması amacıyla   “Plaka Okuma ve Araç Tanıma Sistemi” yerleştirildi.  Sağlıkta şiddetin önüne geçebilmek amacıyla özel güvenlik görevlilerinin yanı sıra polis ve jandarma da Ege Üniversite Tıp Fakültesi Hastanesi ile Çocuk Hastanesi Acil Servislerinde 7 gün 24 saat görev yapmaya başladı. Ege Üniversitesi kampüsünde herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda mağdurların güvenlik görevlilerine en hızlı şekilde ulaşmasını sağlamak amacıyla “Acil Panik Butonu” sistemi kuruldu. Ege Üniversitesi kampüsünde öğrenci ve öğretim üyeleri ile idari çalışanların karşılaşabilecekleri sağlık sorunlarına hızlı müdahale edilebilmesi için 112 Ambulans İstasyonu hizmet vermeye başladı.

Ege Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü,  ana ve hastane kampüsünün yanı sıra Lojmanlar ve Rektörlük Bölgesi ile Öğrenci Köyü, Atatürk Kültür Merkezi ve periferideki meslek yüksekokullar dahil geniş bir alanda hizmet veriyor. Çalışanlar 7/24 kesintisiz, gece gündüz demeden görevlerini icra ediyorlar. Ege Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü bünyesinde Şube Müdürü, Güvenlik Amiri, Grup Şefleri, İdari Ofis, Kayıp ve Buluntu Eşya Birimi,   Motorize Güvenlik Timi (Şahinler), yaya ve araçlı devriyeler,  kamera ve güvenlik sistemler ve 356 Koruma ve Güvenlik Görevlisi ile hizmet üretiyor.

Ege Üniversitesi Koruma ve Güvenlik Şube Müdürlüğü personeli; uygulamaları, iletişimi, görev bilinci, eğitimi ve yaklaşımları ile hem Ege Üniversitesi personelinden hem öğrencilerden hem de sağlık başta olmak üzere değişik sebeplerle gelen misafirlerden tam not almaya başladı.