Dünya’da ve Türkiye’de gelişen güvenlik ihtiyaçları incelendiğinde; havaalanları, elektrik santralleri, boru hatları, rafineriler ve limanlar gibi tüm “Kritik Tesislerin Çevre Güvenliği”nde; yayaların, araçların ve küçük ve mini insansız hava araçlarının (İHA’ların) tesis sınırlarına yaklaşmadan önce tespit edilmesi, kritik noktalar olarak öne çıkıyor. Güvenlik kameralarının menzilleri çok düşük olduğundan, tehdide cevap verecek güvenlik birimlerine, hazırlık için yeterli zaman kazandırmaları pek mümkün olmuyor. Radarlar ise bu tehditleri kilometrelerce öteden algılayabiliyor ve önlem almak için gereken zamanı kazandırabiliyor. Radar ile tespit edilen hedeflere kameraların yönlendirilmesi ile de uzak mesafelerden gözetleme yapılmış oluyor. Sınır güvenliği söz konusu olduğunda ise çok uzun ve çok geniş alanlardaki hareketliliğin izlenmesi gerekiyor. Radar kullanımı sayesinde; izinsiz geçişlerin, kaçakçılık girişimlerinin ve silahlı tehditlerin de aralarında sayılabileceği hareketliliklerin, tüm sınırlar boyunca tespit edilebilmesi mümkün hale geliyor.

Tüm bunlar dikkate alındığında; güvenlik güçlerinin veya sivil güvenlik personelinin, çeşitli ortam ve arazi şartlarında, her türlü hava koşulunda kolaylıkla kullanabileceği, geniş alanlardaki hareketliliği tespit edebilen ve en önemlisi, insan-hayvan ayrımı yapabilen bir sisteme ihtiyaç duyulduğu görülüyor. Meteksan Savunma tarafından tamamen yerli ve milli olarak geliştirilen ve üretilen Retinar Çevre Gözetleme Radar Ailesi de tam olarak bu ihtiyaçlara cevap veriyor.

Meteksan Savunma’nın, hava platformları için geliştirdiği MİLDAR projesi ile 2007 yılında başlayan milimetre dalga radar çalışmaları, Retinar çevre gözetleme radarlarının teknolojik altyapısını oluşturuyor. Meteksan Savunma algılayıcılar konusunda elde ettiği bilgi ve tecrübe ile çevre güvenliği konusundaki ihtiyacı görerek yaklaşık 6 yıl önce çalışmalara başladı. Bu süreçte, yurt içindeki potansiyel kullanıcılarla görüşerek projenin teknik gereksinimlerini belirledi. Retinar radar ailesinin ilk ürünü olan Retinar PTR, 2014 yılının sonunda ortaya çıktı. Retinar, potansiyel bir kullanıcının ihtiyacına yönelik başlatılmış bir proje kapsamında değil, Meteksan Savunma’nın kendi inisiyatifi ile geliştirilmiş bir ürün olarak öne çıkıyor. Türkiye’deki süreçler sonlanmadan, 2017 yılında Retinar, dost ve müttefik bir ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından sipariş edildi. Bu sipariş öncesinde, söz konusu ülkede, Dünya genelinden 12 farklı radar ile rekabet etti. 2 tane Avrupalı rakibi ile son 3 aday arasında kaldı ve onları da hem teknik hem de maliyet değerlendirmelerinde geride bırakıp ihaleyi kazandı. Retinar, ardından 2018 yılı içinde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Jandarma Genel Komutanlığının envanterlerine girdi. Ayrıca, sivil alandaki ilk siparişini de bu süreçte aldı. Bir Avrupa ülkesinin başkentinde yer alan bir havalimanı için yine uluslararası rekabette önce çıkarak seçilen Retinar, başarısını bir kez daha kanıtladı. Meteksan Savunma, ülkemizde de havaalanları başta olmak üzere kritik tesislerin güvenliği için çalışıyor.

Kritik Tesisler için ideal Çözüm Retinar PTR-X ve Retinar OPUS

Retinar ürün ailesiin insan tespitine yönelik modelleri hâlihazırda; Retinar PTR, Retinar PTR-X , Retinar OPUS’tan oluşuyor. Ailenin üyeleri, kullanım alanlarına göre farklı özellikler taşıyor. Örneğin, kırsal arazide mobil olarak gözetleme yapılması gerektiğinde, en uygun çözüm olarak Retinar PTR öne çıkıyor. Pille çalışan Retinar PTR, 2 adet sırt çantasında taşınabilecek kadar küçük ve hafif. Kritik tesis güvenliği söz konusu olduğunda, Retinar PTR-X devreye giriyor. Retinar OPUS’ta ise termal ve gündüz kamera sistemi, radar ile birlikte kullanılıyor. Retinar Çevre Gözetleme Radar Ürün Ailesini oluşturan Retinar PTR, Retinar PTR-X ve Retinar OPUS: küçük boyutları, hafifliği, milimetre dalga frekansında çalışan radarı sayesinde yüksek çözünürlüğü, çok kısa bir eğitimle kullanılabilen kullanıcı dostu arayüzü ve İnsan-hayvan ayrımı yapabilme gibi özellikleri ile yurt içi ve dışındaki muadillerinden ayrılıyor ve özellikle yurt içinde yatırım tekrarı yaratmadan, çevre gözetleme radarı ihtiyacına yönelik boşluğu dolduruyor. Retinar ürün ailesinin kullanabileceği Kritik Tesisler şöyle sıralanabilir; havaalanları, elektrik santralleri, boru hatları, rafineriler, limanlar, rüzgar ve güneş enerjisi üreten tesisler ve güvenliğin çok kritik olduğu, tüm tesis ve altyapılar.

Retinar PTR-X Çevre Gözetleme Radarı

Kritik tesislerin ve bölgelerin güvenliği için ihtiyaç duyulan entegre güvenlik çözümlerinde, radarların, kamera sistemleri ile aynı konumda veya ayrı noktalarda, birbirini tamamlayacak şekilde entegre kullanımı ihtiyacı söz konusu olduğunda, Retinar PTR-X öne çıkıyor. Kısa ve uzun menzil için farklı açısal dönme hızlarının seçilebildiği kullanım modlarına sahip olan sistemde, yakın menzilde açısal dönme hızı yükseltilerek hedef takip performansı iyileştiriliyor; uzak menzilde ise daha yavaş tarama suretiyle menzil arttırılabiliyor. Retinar PTR-X sayesinde, terörist saldırıların tüm dünyada ilk hedefleri arasında yer alan kritik tesislerin, sınırlarının çok ötesinden başlayarak, her an ve maliyet etkin bir şekilde izlenmesi mümkün oluyor.

Retinar OPUS Çevre Gözetleme Sistemi

Retinar ailesinin bir diğer üyesi Retinar OPUS, Retinar radarlarının gündüz / termal kamera sistemleri ile entegrasyonu sonucu ortaya çıktı. Kendi bağımsız yönlendirme birimlerine sahip Retinar radarları ve uzun menzilli gündüz / termal kameraları, yere sabit veya araç üzerinde, aynı eksen etrafında dönecek şekilde, tek bir mast üzerine yerleştiriliyor. OPUS’un kameraları, gelişmiş entegre arayüz üzerinden, ize yönlendirme ile radar tarafından tespit edilen hedeflere angaje edilebiliyor. Radar ve kamera sistemi, aynı dikey dönme eksenini paylaştığından, birbirlerinin görüş hatlarını engellemediği gibi tek direk kullanılması sayesinde, özellikle silah taşıyan araçlarda, silahın etki alanı üzerinde bir kısıtlama da yaratılmamış oluyor. Aynı zamanda; gündüz / termal kamera sistemi, yönlendirme birimi sayesinde, istenen yatay ve dikey açıya döndürülebiliyor ve bu esnada, taşıdığı radar sistemi ise 360 derece sürekli dönerek tarama faaliyetine devam edebiliyor. Yüksek yakınlaştırma kabiliyetine sahip termal ve video kameraların devreye girmesi sayesinde, radardan gelen koordinattaki olası tehdidin ne olduğu kolayca teşhis edilebiliyor. Retinar OPUS’un en önemli özelliklerinden biri de belirli bir marka veya modele bağımlı olmadan, kullanıcı isterleri doğrultusunda, çeşitli kameralar ile entegre edilebilmesidir. Retinar OPUS, gelişmiş 3-boyutlu radar ekranı ve gelişmiş radar ve kamera tabanlı otomatik hedef tanıma algoritmaları ile dünyadaki benzer ürünlerden ayrılıyor.

Kritik Tesis Güvenliğinde Yeni Tehdit Dronlara karşı Yenilikçi Çözüm: KAPAN Dron Savunma Sistemi

Retinar ürün ailesi, kullanıcının farklı ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde, gelişimini sürdürüyor. Meteksan Savunma, özellikle kritik tesislerin önümüzdeki yıllarda en önemli tehditlerinden biri haline gelecek dronlar ile gözetleme / saldırı tehditlerine karşı komple bir Dron Savar Sistemi çözümüne de sahip.

KAPAN adı verilen Dron Savunma Sistemi içerisinde radar, elektro-optik, RF karıştırıcı alt sistemlerini barındırmakla birlikte müşteri ihtiyaçlarına göre konfigüre edilebiliyor.

Sistemde; radar drona yönelik ilk tespit ve takipten sorumlu. Dron boyutlarına göre farklılık gösteren menzile sahip radar sistemi 9 km’ye kadar olan hedefleri tespit ve takip etmeye başlayabiliyor. Takip edilmeye başlanan hedef dron, Retinar’ın termal/gündüz kameralarıyla kimliklendiriliyor ve devamında, daha hassas pozisyonlama ve takip yapılıyor. Retinar tarafından sağlanan, hedef dron yön ve pozisyon bilgisi, sistemin diğer unsuru olan, RF karıştırıcı sistemine iletiliyor. RF karıştırıcı sistemi de hedefe angaje olarak dronu etkisiz hale getiriyor.