7/24 ATM Güvenliği

Günümüzde ATM’ler milyonların günlük yaşantısının temel taşlarından biri haline gelmiş olmakla beraber, saldırı eylemlerine de açıktırlar. Global ATM Endüstrisi Derneği, 2017 yılında ATM suçlarında %12’lik bir artış olduğunu bildirdi. Bu saldırıların birçoğu ATM kullanıcılarına da yönelik olup onlara zarar verebilmekte ve travmaya sebep olabilmektedir. ATM’ler genellikle bina dışlarında yer alıp gündüz ve gece kullanıldıklarından, güvenliklerinin sağlanması da başlı başına bir mesele olduğundan – bankalar da akıllı çözümlerden giderek daha fazla faydalanmaktadırlar. 

Dış mekan hassasiyeti

ATM Endüstrisi Derneği (ATMIA), tüm dünyada nakit ihtiyacı olanlara yılın 365 günü 7/24 hizmet eden yaklaşık 3,5 milyon ATM olduğunu belirtiyor. Bu durumda ATM’lerin güvenliğinin sağlanması da zorlu bir mesele olarak karşımıza çıkıyor. Verimli olabilmeleri için ATM’lerin çoğunun kamusal alanlarda yer alıp günün her saati açık olmaları gerekir. Tüm bunlar, nakit para içerdikleri gerçeğiyle de birleşince son derece cazip bir hedef niteliği kazanmaları kaçınılmaz oluyor. 
Suçlular bu makineleri, diğer bir ifadeyle, bu makineleri kullanan kişileri çeşitli yollarla hedef alırlar. Örneğin, ATM müşterilerinin dikkatini dağıtarak kartlarını veya nakitlerini almak veya daha sonradan kullanmak üzere PIN kodlarını çalmak gibi. Ayrıca, müşteri kart bilgilerini çalmaya yönelik sahte kart okuyucu sistemi kurmaya çalışmak da bu çabalar arasında yer alıyor. 
Öte yandan, bankaların müşteri ihtilaflarıyla başa çıkmaları gerekiyor. Cüzi bir oranda olsa da, bazı ATM işlemlerinde müşteriler işlemin istediği şekilde gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda şüpheye düşebiliyor, hatta para çekme işlemine ilişkin itirazlarda dahi bulunabiliyor. 
Dolayısıyla, ATM makinelerinin güvenliğine yönelik tedbirler, mali kuruluşun güvenlik çözümünün önemli bir parçası olarak yerini koruyor. 

Derin öğrenme teknolojisi

Bir ATM makinesinde, biri kullanıcıya diğeri ATM ekranına dönük iki adet kamera gizlidir. ATM güvenlik sistemi içerisinde yer alan Derin Öğrenme teknolojisi, mevcut veri yapılarına dayalı olarak önündeki yüz şekline ilişkin ‘anormallikleri’ tespit edebilir. Bu durumda, çerçevede başka bir yüz daha görünüyorsa (örneğin, kullanıcının omzundan bakan biri), veya kişi maske takmışsa, güvenlik merkezine alarm gönderilebiliyor. 
Güvenlik sistemi aynı teknolojiyi kullanarak, rakam paneline PIN kodlarını çalmaya yönelik bir bant yerleştirildiğinde veya kart bilgilerini çalmaya yönelik sahte kart okuyucu konulduğunda da bilgilendirme yapabiliyor. 
Tüm bu ‘akıllı’ alarmlar sayesinde güvenlik takip sürecine ilişkin veriler güvenlik personeline aktarılarak, olaylara anında müdahale etmeleri sağlanıp yanlış alarmların sebep olduğu vakit kaybının önüne geçiliyor. Elde edilen video görüntülerle olay sonrası incelemeye yönelik delil de elde edilmiş oluyor. 
Buradaki Derin Öğrenme motoru Hikvision DeepinMind NVR, bilgiyi kameradan alarak Derin Öğrenme algoritmaları aracılığıyla analiz ediyor. Diğer NVR cihazları ve tüm çözüme ait bu parçayı diğer parçalarla bir araya getirerek güvenlik ve iş zekasına dair güçlü bir araç seti ortaya koyan video yönetim sistemi ile birlikte kamera görüntülerinin ‘yönetimini’ de sağlayabiliyor. 
Güvenlik çözümünün en uç noktalarında varlıklarınızın güvenliğini sağlamak, Derin Öğrenme teknolojisi ile çok daha kolay. Bu sayede bina dışı ATM’leriniz dahi güvende olacak, sahtekarlığın önüne geçilecek ve müşterilerinizin güvenliği haftanın yedi günü sağlanacak.