Geleceğin teknolojisi drone

Türkçe “Uçangöz”, İngilizce drone denir. İngilizce kelime anlamı “Erkek işçi arı” demektir. Aslında  insansız mini hava aracı demek en doğrusudur. 1-2-3-4-6-8-12-vs motor pervane kombinasyonlu aerodinamik gövde yapısına sahip olan veya olmayan modelleri mevcuttur. 2000’li yıllardan sonra otopilot yazılımındaki gelişmelerle paralel olarak çok hızlı bir yayılma ve adaptasyon göstermiştir.

Drone nedir?

Drone İngilizce erkek işçi arı anlamına gelmektedir.

Uçangöz nedir?

Uçangöz Türk Dil Kurumunun “Drone” İngilizce kelimesine karşılık türettiği bir kelimedir.

Drone kullanım sahaları

Uçangöz-Drone ya da İnsansız Hava Araçları (İHA), günümüzde birçok farklı sektör tarafından aktif şekilde kullanılıyor. Özellikle son yıllarda popülerlik kazanmayı başaran drone'lar; reklamcılıktan kargo taşımacılığına kadar çeşitli görevler üstlenebiliyor. Her ne kadar son yıllarda tanınmaya başlansa da drone veya İnsansız Hava Araçları'nın mazisi 20. yüzyılın başlarına dayanıyor.

Öncelikle savunma sanayiinde gözlem aracı olarak kullanılan drone'lar, 20.yüzyılda  ulaşımın zor olduğu bölgelerde analizler yapmak amacıyla tercih edilmişti. Askeri alanda kullanılmasıyla birlikte, büyük bir kitlenin dikkatini çeken drone'lar; artık bireysel kullanımın dışında ticari amaçlı olarak da aktif şekilde tercih ediliyor.

Drone'lar nasıl kontrol ediliyor?

 Drone ve İHA pilotları, bu ürünleri uzaktan kontrol ederek uçurabiliyor. Temel uçuş tekniklerini öğrendikten sonra kısa bir süre içerisinde drone'ları havalandırmak mümkün oluyor. Temelde uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bu sistemler, kullanım alanına göre birçok farklı teknolojiyi barındırdığından dolayı karmaşık bir yapıyla karşınıza çıkabiliyor. Drone ve İHA'lar, çoğunlukla teknik olarak 2.4 GHzfrekans bandında dört kontrol kanalıyla kablosuz şekilde çalışıyorlar. Bu Frekans sisteminin tercih edildiği kumandalar şifreleme sistemiyle birbiriyle eşleşiyor. Üstelik bir kez eşleşme yapıldığında her seferinde kumandayla bağlantı otomatik şekilde sağlanıyor.

Taşımacılık

Drone'lar, özellikle kısa mesafelerde taşımacılık ve teslimat alanlarında da kullanılıyor. Bu ürünlerle posta dağıtımları birkaç farklı ülkede başlatılmış durumda. Benzer şekilde internet üzerinden verilen yemek siparişlerinin dağıtımı da bu ürünlerle yapılabiliyor. Amazon başta olmak üzere e- ticaret sektöründeki birçok şirket de taşımacılık için drone'lara yatırımlar yapıyor.

Yangın söndürme

İHA'lar, uzunca bir süredir havadan yangın söndürme işlemlerinde de aktif rol üsteleniyor. Daha çok sık ağaçlık ve orman gibi bölgelerde yani normal imkanlarla yangın söndürmenin, müdahalenin aktif şekilde yapılamadığı durumlarda drone'lar devreye giriyor. Uzaktan kontrol edilen drone'lar, özel haznelerindeki suyu havadan boşaltarak, yangın söndürmede aktif rol üstlenebiliyor.

Arama - kurtarma çalışmaları

Yangın söndürmede olduğu gibi yine ulaşılması zor bölgelerde arama - kurtarma faaliyetlerinde de drone'lar özel olarak tercih ediliyor. Full HDkayıt yapabilen bir kamera ve manyetik dalgaları algılayabilen bir sensörden oluşan modül yardımıyla her drone bir arama kurtarma cihazına dönüşebiliyor.

Kolluk kuvvetleri

Kara trafiği sebebiyle polisler kimi zaman kuralları ihlal edenlerin tespit etmekte güçlük çekebiliyor. Ancak drone'lar burada da imdada yetişiyor ve polislerin görevini üstleniyor. Böylece kuralları ihlal edenler havadan kolayca tespit edebiliyor. Elbette bu sistem şu an aktif olarak pek sık tercih edilmiyor. Ancak gelecekte özellikle karadan takibin zor olduğu sıkış trafikte polisler de drone'ları sık kullanacak gibi görünüyor.

Atmosferik çalışmalar

Çeşitli sensörlerle donatılan drone'lar, atmosferik çalışmalar sırasında da tercih edilebiliyor. Elbette bu İnsansız Hava Araçları'nın özel olarak kalibre edilmesi gerekiyor.