Güvenlik görevlisinin yarım saatte yaptığını 5 dakikada yapabilen drone’lar

İnsansız hava araçları diğer adıyla drone’ların tarihi aslında 1850 yıllarına kadar uzanıyor. İlk drone’lar Avusturyalılar tarafından Venedik şehrini bombalamayı, 1915 yıllarında İngilizlerin 1. Dünya Savaşı’nda Alman siperlerinin 1500’den fazla fotoğraf çekmeyi başarmıştı.

ABD’nin 1930’lu yıllarda yaptığı çalışmalar ve denemeler sonucunda telsizle kontrol edilebilen Curtiss N2C-2 adı verilen drone ortaya çıktı.

Hızla ilerleyen insansız hava araçları günümüzde artık güvenlik, hobi, ticari havadan görüntüleme, askeri, itfaiye, haritalama, tarım gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse televizyonlarda izlediğimiz tüm dizi ve sinema filmlerindeki havadan görüntüler için,  yangın anında termal görüntüleme yaparak insan hayatı kurtarmada, havadan tarım alanları ilaçlamada yaygın olarak faaliyet göstermektedir.

Genellikle uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen bu cihazlar aynı zamanda tamamen kumandadan bağımsız olarak otonom uçuş yaparak önceden tanımlanan uçuş faaliyetini otomatik olarak gerçekleştirebilmektedir.  Örneğin tarım ilaçlaması yapılacak alan harita üzerinden belirlenerek ne kadar sıklıkla, nasıl bir yol izlemesi ne kadar yüksekten gitmesi gibi bilgiler girilerek tüm alandaki ilaçlamayı otonom uçuşla tamamlayıp görevi bittiğinde kalkış yaptığı noktaya iniş yapabilir. Veya bir alan etrafında belirli aralıklarla istenilen rotada istenilen aralıklarla uçuş yaparak çevre gözetimi yapabilmektedir. Henüz yeni olmakla birlikte birkaç fabrika bu şekilde dronelar kullanarak, güvenlik görevlisinin yarım saatte dolaşması gereken alanı 5 dakika içerisinde izleyebilmektedir.  

Ülkemizde sivil kullanım için satın alma anlamında hiçbir şart gerektirmemektedir. Herhangi bir elektronik marketten rahatça satın alabilirsiniz. Kullanım için uçuş yeri iznine ve ehliyete ihtiyacınız bulunmaktadır. Kalkış ağırlığı 500gr-5kg olan drone’ların kullanımı için İHA 0, 5-25kg için İHA 1 sınıf sertifikaya sahip olmalısınız. Sertifikaları birçok özel ve resmi kurum vermektedir. Sertifikanız varsa https://iha.shgm.gov.tr adresinden kullanıcı kaydı yaptıktan sonra uçuş bilgilerinizi girerek izin talebinde bulunabilirsiniz. 

Teknik olarak birçok farklı özellikler barındırsa da özellikle son kullanıcıların ürünleri birbirlerine yakın verilere sahiptirler. Genellikle 30 dakika uçuş süresi 3-5 km. menzil 500 mt. yükseklik, otomatik takip, otomatik eve dönüş gibi temel özellikleri bulundurmaktadır.

Güvenlikte drone kullanımı

Şüphesiz ki en fazla ihtiyaç görüldüğü yerler ise güvenlik güçleri faaliyetleridir.

Düşman faaliyetlerini gözetleme, termal görüntüleme, devriye, lojistik gibi alanlarda birçok devlet tarafından kullanılmaktadır. Birçok yabancı kaynaklı dergilerde de en etkili savunma sisteminin drone teknolojileri olduğu belirtilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi Türk Silahlı Kuvvetleri’nde de aktif bir şekilde kullanılan drone’lar son derece etkili ve önemli bir yere sahip. Zorlu hava şartlarında dahi hizmet verebilen bu cihazlar, termal görüntüleme, ileri seviye zoom,  50 km menzil, 4 saat uçuş süresi gibi teknik verilerle başarılı şekilde terörle mücadelede hedefi bulmak, tehditleri engelleme  alanlarında faaliyet göstermektedir. Bizler de bu anlamda tüm güvenlik gücü personelimize 5 yıldır 24 saat destek vermekteyiz.

Teknolojisinin ilerlemesiyle ebatları da küçülen birçok drone’lar artık cepte taşınabilecek seviyeye kadar gelmiş bulunmakta. Güvenlik güçleri için cihazların küçülerek rahatça taşınabilmesi operasyonel hizmetlerde büyük fayda sağlamaktadır.

Günümüzde vazgeçilmez bir savunma aracı haline gelen droneların teknolojisi her geçen gün daha fazla artmaktadır. Son birkaç yıldır savaş ortamında lojistik destek amacıyla çok daha gelişmiş, daha fazla yük kaldırabilen otonom uçuş yapabilen cihazlar üzerinde birçok firma çalışmalar yapmaktadır.

Her ne kadar güvenlik güçleri için vazgeçilmez ve faydalı olan bir teknoloji olsa da maalesef tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de terör unsurları da bu cihazları kullanmaktadır. Özellikle sınır bölgelerimizde dronelar ile patlayıcı bırakma veya patlayıcı olan drone patlatma gibi eylemler görülmektedir. Bunlara tespiti ve imhası için yeni cihazlar üretilmektedir.

Örneğin dünya drone piyasasının %70-75 gibi bir rakamını oluşturan markanın çıkartmış olduğu cihaz sayesinde yaklaşan dronu canlı olarak ekrandan görebilmekte hatta kullanıcısının konumunu tespit edebilmektedir. Tespit işlemini 5-25km arasında yapabilecek kadar gelişmiş cihazlardır.