Mersin, 1980'li yıllardan sonra gerek coğrafi ve iklimsel olumlu özellikleri ve gerekse Serbest Bölge’nin faaliyete geçmesi nedeniyle çok yoğun göç almaya başlamış, göç ve ani nüfus artışına bağlı olarak zamanla Adliye binası hizmette yetersiz hale gelmiştir. İlin ve yargı çevresinin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni Adalet Sarayı inşaatı başlamış. Yeni hizmet binası kullanıma açılmıştır.

Yeni adliye binasının açılması ile eski adliye binası bir süre atıl kaldıktan sonra iç mimarisinin günümüz teknolojisine uyarlanması ve tekrardan adliyenin bazı hizmet birimlerinin (Mersin İdare ve Vergi Mahkemeleri ile Denetimli Serbestlik Müdürlüğü birimlerinin vs.) taşınması için kullanıma uygun hale getirmek amacıyla başlayan restorasyon çalışmaları kapsamında T.C. Adalet Bakanlığı Mersin Bölge Adliye Mahkeme Binası kullanılacak elektronik güvenlik sistemlerinde maksimum verimde çalışmayı ulusal ve uluslararası standartlara uyumu, en son teknolojik gelişmelere uygun cihazların istenilen kalitede teminini, montajını garanti ve servisini vermesi amacıyla Zayıf akım sistem entegratörü olarak Nemesis Elektronik Sistemler’i tercih etmiştir.

Bilindiği üzere güvenlik ana unsuru insan ve diğer canlıların haklarını korumak olan önleyici tedbirler zinciridir. Nemesis Elektronik sistemler sektörde tedbir zincirinin güvenlik sistemi kurulumu, devreye alınması ve ithalat lokomotiflerinden olup 1996 yılından günümüze kadar esas olan sürekliliktir ilkesiyle hareket eden Türkiye’nin önde gelen zayıf akım entegratörlerindendir.

Güvenlik hizmetleri tek çatı altında toplandı

Mersin Bölge Adliye Mahkeme Sarayı’nda, Yangın Algılama ve İhbar, Acil Anons ve Seslendirme, Kartlı Geçiş ve Güvenlik, IP CCTV ve tüm bu sistemlerin tek bir çatı altında toplandığı entegre güvenlik çözümü olan Video Expert kurulumları yapılmıştır.

Yangın yönetmeliğine uygun olarak tasarımı yapılan bu tesiste yangın algılama ve ihbar sisteminde 500 civarında algılama ve kontrol noktası bulunmakta olup adresli flaşörlü sirenler kullanılmıştır.

Acil anons ve seslendirme sisteminde merkez ürünler yerli üretimi desteklemek amacıyla EPAŞ Pacha marka ürünleri, Bosch, LHM serisi 100’e yakın saha ürünleri ile kurulumu yapılmıştır. Ayrıca anons sistemi ile tüm katlara ve ayrı ayrı olmak üzere otomatik anonslar ve acil anons yapılmaktadır.

Schneider Electric kartlı geçiş çözümleri, önde gelen üreticilerin en son teknoloji ürünlerinden oluşmaktadır.

Çeşitli güvenlik sorunlarına karşı çalışanların rahat hareket etmeleri ve ziyaretçilerin denetimini kontrol altına almak, personel, ziyaretçi veya kötü niyetli kişilerden kaynaklanabilecek olumsuz olayları engellemek, kurum personelinin ve ziyaretçilerin izin verilen alanlara gidebilmelerini sağlamak, kişinin kimliğini, giriş zamanını ve nereye gireceğini belirlemek, denetlemek, raporlanması için vazgeçilmez bir sistemdir. Sistemde bina giriş-çıkışları, savcı odaları, bilgi işlem odası kart okuyucular, manyetik kontaklar, düşme kollu turnikeler, Pelco CCTV entegrasyon yazılımları ve BACnet arabirim üniteleri kullanılmıştır.

IP CCTV sisteminde, izlemelerin kaliteli ve düzgün olabilmesi için Mersin Bölge Adliye Mahkeme Binası’nın iç ve dış alanlarında yüksek çözünürlüklü sabit 2-5MP, H264, IR, D/N özelliğine sahip yüksek çözünürlüklü PELCO mega piksel kameralar kullanılmıştır,

Kapalı Devre TV Sistemi bina çevresinin ve muhtelif iç alanların operatör tarafından kolaylıkla izlenmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır,

Lokalde oluşan bir alarm görüntüsü (tanımlanan hareket algılama özelliği veya entegre sistemlerden gelen alarmlar) anında, sisteme bağlı bir alarm monitörü üzerinden izlenebilir şekildedir.

CCTV sisteminde kullanılan cihazlar, enerji kesintilerinden sonra cihaza enerji yeniden geldiğinde normal çalışma fonksiyonlarını hiçbir müdahaleye gerek duymaksızın yürütmeye devam edecek şekilde, enerji kesintisi herhangi bir bilgi kaybına neden olmayacaktır. Bu amaçla CCTV sisteminde kullanılan cihazlar, enerji kesintilerinden dolayı zarar görmemesi için enerjilerini UPS panosundan alacak şekilde bağlantıları yapılmıştır.

Video Expert Bina Entegrasyon Sistemi, Pelco İp CCTV, Schneider kartlı geçiş, Detnov yangın algılama, Pelco güvenlik alt sistemlerini ve diğer marka sistemlerini tek bir platformda yönetmeye yönelik bir yazılım çözümüdür. Mersin Bölge Adliyesinde kurulan farklı sistemler BACnet arabirim üniteleri ile Video Expert Entegrasyon Sistemi ile tek bir platformda toplanmıştır.