Okul öğrenci kampüs güvenliği

Ülkemizde yaklaşık 18 milyon ilk ve ortaöğretim öğrencisi var. Toplam okul sayısı 62 binin üstünde, toplam öğretmen sayısı ise 1 milyon civarında, buna 180’den fazla üniversitemizde okuyan 7 milyonun üzerinde üniversite öğrencimizi eklediğimizde karşımıza oldukça büyük insan ve yerleşke hacmi çıkmaktadır.

Bu kadar büyük bir nüfusun ve fiziksel yapının olduğu yerde eğitimin niteliği kadar önemli olan başka unsur da güvenlik olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada yerleşkelerin güvenliğinden, servis araçlarının güvenliğine ve hatta bilginin güvenliğine kadar birçok güvenlik başlığı sayabiliriz.

Öncelikle “Fiziksel ve çevresel güvenliği” ele alırsak okulun, üniversitenin yani kısaca eğitim kurumunun bulunduğu yerin çevresel güvenliği önemlidir. Bu ister ufak bir okul olsun isterse çok büyük bir kampüs olsun çevresel ve fiziksel olarak koruma ve denetim altında olmalıdır.

Korumayı teknolojik ürünler ile sağlayabiliriz. Bunlar fiziksel kameralar olabilir, giriş çıkışların kontrol edildiği turnikeli geçişler olabilir. Öğrenci ve öğretmenin gerçek doğrulamasını yapabilmek adına kart+biyometrik geçiş kontrol sistemleri kullanılabilir. Böylece doğru zamanda doğru kişinin, doğru yerden giriş yaptığını bilerek üst düzey güvenlik sağlamış olur, yabancı ve tehdit oluşturacak kişilerin bu alanlara girmesini engellemiş oluruz. Yazılım, donanım ve entegrasyonda yerli ve milli tasarım ve üretim ilkeleriyle 46. yaşında olan firmamız ÖLÇSAN’ın geliştirdiği yazılım “KİMO” sayesinde yine kendi ithalatımız olan HID ve Morpho Kartlı ve biyometrik okuyucuları ile çözümler sağlamaktayız. Fortune 500 Türkiye Araştırması verilerine göre belirlenen Türkiye’nin en büyük ilk 3 şirketinden 2’si yerli ve milli ürünümüz KİMO’yu kullanıyor. Böylesine büyük firmaların çözüm ortağı olduğumuz bu ürün ile eğitim kurumlarına da hizmet vermekteyiz.

Okullarda son zamanlardaki en büyük problem servis araçları konusunda yaşanmaktadır. Biliyorsunuz çocukların serviste unutulmaları veya servise alınmayı unutulmaları gibi süregelen sorunlarla ilgili çözüm olarak araç takip sistemlerinin yanı sıra araç içerisinde öğrencinin indiğini ve bindiğini tespit eden sensör sistemleri ve yazılımları önemlidir. Böylece anlık olarak öğrencinin araçta olup olmadığından, indiği lokasyona kadar tüm adımları takip edebilmek mümkündür. Bu konuda çözüm olarak geliştirmiş olduğumuz yazılım ve donanım ürünlerimizle hizmet vermekteyiz.

Teknoloji güvenlik ve konforu beraberinde getiriyor

Güvenlik o kadar geniş bir konu ki her şeyi bununla ilintilendirmek mümkündür. Kampüs uygulamalarını ele alırsak yukarıda bahsettiğimiz gibi giriş çıkış güvenliğini ve doğru kişileri kampüste tespit edebiliyoruz. Bununla birlikte, kampüslerde yine güvenlik adına sistem odaları, üniversitenin bilgi ağı, dekanlık ve rektörlükteki önemli lokasyonlar gibi birçok alandan söz edebiliriz. Bu alanların güvenliği için yine biyometrik kontrollü giriş çıkış ve yetkilendirme takibi yapılmaktadır. Günümüzde bilgi güvenliği, insan güvenliği kadar önem arz etmektedir. Tüm kampüsün yönetimini sağlayacak özel kampüs uygulamaları ile ÖLÇSAN olarak önemli hizmetler vermekteyiz.

Teknoloji güvenlikle beraber diğer alanlarda da konfor getirmektedir. Kampüs yönetimi yazılım ve entegrasyonlarımızla bir kampüsün servislerinden başlayıp, giriş çıkış kontrolü, çevre güvenliği kontrolünün yanı sıra yemekhane, kütüphane, sınıflar, anfiler, sistem odaları gibi alanların da yönetimini sağlayan yerli milli yazılımlarla faaliyet göstermekteyiz.