Biyometrik teknolojiler profesyonel bilgi ister

Şirketinizin kuruluşu, gelişimi ve yapısını kısaca anlatır mısınız?
BioBilişim Biyometrik Teknoloji Çözümleri olarak, uzun yıllara dayanan tecrübe ve mesleki birikimler ışığında 2006 yılından itibaren İnsan Kaynakları, İdari İşler ve Güvenlik departmanlarını ilgilendiren yazılım çözümlerimiz ile ticari sektörde yer edinmiş kurumsal bir firmadır.

2006 yılında Türkiye’nin PDKS konusunda ilk yazılımlarından olan BIONET 'i piyasaya çıkarttık. Bugün, ürünün 2019 yılında çıkan dokuzuncu versiyonu ile bu hizmeti devam etmekteyiz. BIONET’ in uzun yıllar sektörde olması ve tercih edilmesinde en önemli faktör PDKS, Yemekhane, Ziyaretçi ve raporlama yazılımındaki başarısıdır.

Esnek, dinamik ve özelleştirilebilir tasarım ile kendi iç bünyemizdeki yazılım uzmanları tarafından üretilmiştir. Karar süreçlerinde etkili bir yardımcı ve kontrol aracı olması raporların çeşitliliğindendir. Sahip olma maliyetinin düşük olması ise BIONET’i her işletme için cazip hale getirmiştir.

Arkasında BioBilişim’ın destek ve hizmeti ile sürekliliğini korumuştur. 13 senedir ilk versiyonumuzu kullanan işletmeler olduğu gibi, her yeni versiyonu kolaylıkla geçebilen işletmeler de vardır.

BioBilişim Biyometrik Teknoloji Çözümleri olarak Türkiye tek dağıtıcılığını yaptığımız “BIONET” markalı geçiş kontrol, Ziyaretçi, raporlama ve Ziyaretçi modüllerini Türkiye geneline eğitimli geniş bir satış ağıyla sunmaktayız.

Sektörde 20 yılı aşan deneyimli yönetici ve personel kadrosuyla satış partnerlerine dünya standartlarında sistem tasarım bilgileri verip onlardan gelen geri bildirimle ürünlerin Ar-Ge’sine katkıda bulunan firmamız, Türkiye’de halen kullanılmakta olan en büyük ve kapsamlı geçiş kontrol projelerinden olan Sabancı Center, Türkiye İş Bankası, QNB Finansbank, British American Tobacco (BAT), Türk Standartları Enstitüsü, Anagold Maden Sahası, Lcwaikiki, Koton vb. projelere imzasını atmıştır.

Müşterilerimizin kalite ve problemsizlik beklentilerini karşılamak amacıyla, yazılımlarımızı sürekli güncellemekte ve müşterilerimize sunmaktayız. Müşteri odaklı çalışmalarımız ve çözümlerimiz ile ülkemizin teknoloji konusundaki gelişmelerine katkıda bulunmaktayız.

Son yıllarda girdiğimiz projelerdeki sistem entegratörü açığından dolayı müşterilerin yatırımlarının karşılığını tam alamadıklarını görerek, bu açığı kapatmak için de gayret göstermekte ve projelerimizde "entegratör" görevini de üslenmekteyiz.

BIONET yazılımı hangi biyometrik ürünler ile çalışıyor?
Aşağıdaki biyometrik sistemler kapsamında hali hazırda entegre olduğumuz çok panel, okuyucu ve ya cihaz bulunmaktadır. Bu donanımlar ile entegre çalışan biyometrik sistem donanımların listesi aşağıda yer almaktadır.

Kartlı Geçiş Sistemleri
Rosslare (AxTraX)
Tyco (CCure800)
Tyco (CCure9000)
UTC (Lenel)
UTC (S2)
UTC (ATS8600)
Remsdaq (StarWatch)
Kantech
Bosch
Honeywell (Cms)
Honeywell (WinPak)
Dahua (Smart Pss)
Interlogix (TruPortal)

Parmak İzi Geçiş Kontrol Sistemleri
ZkSoftware
Virdi
Berdata
Hikvision
İris Tanıma Geçiş Kontrol Sistemleri
CMITech
Panasonic

Yüz Tanıma Geçiş Kontrol Sistemleri
Nec
Hikvision
ZkSoftware 

BIONET yazılımı müşterilerinize hangi çözümleri sağlıyor?
BİONET geçmiş deneyimler ile müşterilerimizin istekleri göz önüne alınarak geliştirilmiş ve hali hazırda başarı ile kullanılmakta olan modülleri şunlardır;
•             Personel Devam Takip Modülü
•             Personel Puantaj Modülü
•             Ziyaretçi Takip Modülü
•             KVKK (Kişisel Verilerin Korunma Kanunu) Ziyaretçi İmza Tablet Modülü
•             Yemekhane Takip Modülü
•             Kantin Yönetim Modülü
•             Kontör Yönetim ve Harcama Modülü
•             Bekçi Tur Modülü
•             Ceza ve Tevkif Evleri Ziyaretçi Takip Modülü, PDKS Sistemi
•             Ceza ve Tevkif Evleri Yoklama Takip Modülü
•             İK Sistemleri Entegrasyon Modülü (BİLİN, SAP, AX, LOGO)
•             Otopark Takip Modülü
•             Kart Basım Modülü
•             Online Personel Geçiş İzleme Modülü
•             Otomatik E-Mail Modülü
•             Acil Durum Planı
•             Plaka Tanıma Modülü

Şirketinizin sektöre sunduğu ürün/sitem ve çözümler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yazılımımızın en büyük özelliği kartlı geçiş, iris tanıma, damar tanıma, parmak izi vb. sistemleri tek bir ara yüzden yönetebilmesi. Müşteri A marka kartlı geçişi belirli kapılarında kullanıp, B marka parmak izi ile turnikeleri kontrol etmek istiyor, piyasada bu şekilde entegrasyonu farklı uygulamalardan takip edilmekte. Fakat biz bunu kendi yazılımımızdan tek bir ara yüzde kart tanımlayarak hem de aynı ara yüzden göz, parmak izi vb. Biyometrik uygulamaları takip edecek hale getirdik.

Ayrıca kendi geliştirdiğimiz data toplama cihazını şu anda piyasaya sunduk. Bu çözüm müşterileri kablolama vb. uğraşlardan kurtarıyor. Birden fazla lokasyon, mağaza, şube vb. olan müşterilerimize kendi geliştirdiğimiz üzerinde kart okuyucu aynı zamanda tablet olan cihazı temin ediyoruz. Cihaz internet üzerinden anlık olarak sunucuya bağlanıyor. Açıkçası kartlı geçiş sistemini taşınabilir hale getirdik, bu sektörde az rastlanan bir AR-GE çalışması.

Bunun dışında yeni çıkan kanunları takip ediyoruz, yürürlüğe giren “Kişisel Verilerin Korunma Kanunu” ile ilgili yasa çıkartıldı. Danışmalarda lokasyona ziyarete gelinen kişiden kimlik alınıp ziyaretçi kartı verilmekte. İşte bu aşamada bizim çözümümüz devreye giriyor, bir Windows tablette kimliğini neden teslim ettiğini, bu kimlik ile hangi sorgulamaları yapacağımızı kişiye yazılı olarak aktarıyoruz. İlgili kişi bu tabletten Okuduğunu ve imzasını atarak kimliği ile işlem yapmayı onaylıyor. Daha sonrasında bu metin ve imza şifreli bir şekilde saklanarak raporlanabilir hale getiriliyor.

Ar- Ge yaklaşımınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
Yazılım tarafında personelin maaşına kadar yansıyan bir yazılım geliştirme sürecimiz var.
Dolayısıyla anlık çıkan mevzuatı takip etmemiz gerekiyor. Değişen mevzuata göre gerekli Ar-Ge çalışmalarını yürütüyoruz. Bunun dışında müşterilerin değişen- gelişen ihtiyaçlarına yönelik yeni yazılım ve donanımlar bulup geliştirip onları sisteme dâhil ediyoruz. Ar-Ge ekibimiz sürekli yeni ürünler arayışında. Mevcut müşterilerimizin yaşantısını kolaylaştıracak yeni ürünler bulup bu ürünleri kendi portföyümüze katmak istiyoruz.

Biyometrik sistem yöneten yazılımlar konusunda piyasadaki sıkıntılar nedir?
Tüketicinin yanlış bilgilendirilmesi sonucu piyasada çok ucuza satılan biyometrik sistemler müşterilere yüksek fiyatlara satılmakta, bunun yanlış bir seçim olduğunu tüketici uzun zaman sonra anlayabilmektedir.

Genelde ücretsiz yazılım mantığı ile piyasada satılan düşük kapasitede ve amatör veri tabanları kullanan yazılımlar, hatta veri tabanından yoksun birçok ürün vardır. Bu da uzun vadede kullanılması ve bilgilerin saklanması göz önünde bulundurulması düşünülen bir kartlı geçiş sistemine yapılan yatırımın boş yere yapıldığını ortaya koymaktadır.

Biz tüm modülleri tek bir ekranda topladık, personel girişleri, yetkilendirme, personel devam takip, raporlama, yemekhane raporları ve ziyaretçi girişleri tek bir ekrandan yapılmakta. Tek bir uygulama üzerinden tüm işlemler sadece kullanıcı yetkisi ile yapılmaktadır. Fakat bu işlem piyasaya dönüldüğünde her bir raporlama için (Yemekhane, Personel devam takip, personel girişi vb.) ayrı uygulamalar kullanılmaktadır.

Biyometrik sistemler kurulurken nelere dikkat etmek gerekir?
Biyometrik geçiş sistemleri profesyonel bilgi ve birikim isteyen bir iştir.
Günümüzde herkes bu tarz sistemleri kurabileceğini ileri sürmekte ancak yanlış ürün tercih edilmesi, tesisat ve kablolamada yapılan yanlışlıklar sistemin sorunlu bir şekilde çalışmasına yol açmaktadır.
Örneğin kurulmuş ve çalışan bir sistemin 15-30 günde bir de olsa kilitlenerek kapı açma hareketini gerçekleştirememesi.
Biyometrik sistemler kullanan bölgelerde manuel kapı açma sistemleri söküldüğü için bu tarz bir hata oluştuğunda kullanıcılar çok mağdur durumlarda kalabilmektedirler.