Vodafone Park Stadı’nda bütüncül güvenlik çözümleri

Türkiye’nin ilk Akıllı Stadyumu olma özelliğini taşıyan Vodafone Park Kompleks’inde, Zayıf Akım Sistemlerinin tamamı olan, Honeywell markası ile Yangın Algılama, Acil Anons, Kapalı Devre Kamera, Giriş Kontrol, Data ve Zayıf Akım Kablolama ve BMS Sistemlerini tasarım, uygulama ve mühendislik hizmetlerini gerçekleştirdik.  Aynı zamanda halen mevcut kompleksin, güvenlik sistemlerinin ve BMS Otomasyonu Sistemlerini bakım onarım ve müsabakalardaki işletmesini gerçekleştirmekteyiz.

700 kilometre kablo kullanıldı

Bilindiği üzere Stadyumlar da en büyük öncelik güvenliktir. Bizler de bu kriter üzerinde yoğunlaşarak 2014 yılında mevcut Beşiktaş İnönü Stadı’nın yıkım kararı ile birlikte, yeni yapılacak olan stadyumun tüm detayları üzerinde ayrıntı bir inceleme ve çalışma yaparak uygulamaya geçtik. Kompleksin Tüm Zayıf Akım Kablolaması için 700 kilometrenin üzerinde data, yangın algılama ve fiber kablo serimi gerçekleştirerek yapıma başladık. Proje ile birlikte Yangın Algılama Sistemi için 4 bin 500 adet yangın algılama saha elemanı 9 adet Algılama ve Yönetim Paneli ve Yangın Senaryosu için de Güvenlik merkezinde bir Yönetim Yazılımı Sistemi kurularak sistem hayata geçirildi.

Acil anons sitemi

Acil Anons Sistemi için de 7000 adet iç ortam hoparlör komplekste uygulandı, ayrıca 5 ayrı bölgede Anons İstasyonları Kurulumu gerçekleştirildi ve Yangın Algılama Sistemi ile Entegre edilerek sistem devreye alındı. Projenin Kartlı Geçiş Bölümünde ise titizlikle bir çalışma gerçekleştirildi. Bildiğiniz gibi Vodafone Park İstanbul’ un en önemli turizm merkezlerinin ortasında yer alan konumu ile ve tarihten gelen kültürü ile sadece müsabakalarda taraftarlara açılan bir tesis olmayıp aynı zamanda 7/24 esası ile çalışan bir yaşam alanı olma özelliğini taşıyan bir tesistir. Bu bağlamda Kompleksin ziyaretçilerine açılan ilk noktaları olması nedeni ile güvenlik konusunun en hassas ve ana temalarından birini Kartlı Geçiş Sistemi oluşturmakta.  Aynı zamanda Beşiktaş Spor Kulübü’ nün Merkezi durumunda olan tesise 8000 bin adet noktada okuyucu ve akıllı kart sistemi uygulaması gerçekleştirdik. Böylelikle müsabakalarda ve diğer özel etkinliklerde tek bir yönetim noktasından tüm giriş, çıkış, ziyaretçi ve personel bilgilerini denetim altında tutarak raporlamasını sağlamakta, aynı zamanda da müsabaka ve etkinliklerde gerekli durumlarda tüm kapıların serbest bırakılması veya sabitlenmesini sağlamaktayız.

450 kamera taraftarı gözlüyor

Projenin CCTV bölümünde ise 450 adet kamerayı tüm sahaya uygulayarak ve TFF E-Bilet Sistemine ait 400 adet kamera ile entegre ederek Türkiye’ de görüntülü güvenlik açısından en korunan tesis haline getirdik. TFF E- Bilet Sisteminde de yüksek çözünürlüklü 36 adet iç saha kamerası bulunmakta ve bunlar ile etkinlik günlerinde ayrıntılı olay analizleri gerçekleştirilmektedir.