Stadyumun tüm girişlerine yerleştirilen tam boy turnikelerin ve üzerindeki bilet okuma ünitelerinin bir bilgisayar yazılımı altında kontrol edilmesi, dolayısıyla kaçak seyirci sayısının sıfıra indirilmesi ve maç gelirlerinin artışını sağlar. Sistem kontrol noktalarından biletli ve kombine kartlı girişlere izin verir ve online olarak kontrol edilir. Yazılım, girişler bittiği anda biletli ve kombine giriş yapanların toplam sayısını anında bildirir. Ayrıca hangi turnikeden hangi saatte kaç seyircinin girdiği, kimlerin geçiş yaptığı vs. gibi çok daha ayrıntılı bilgiler raporlanabilmektedir. Stadyum projeleri bizler için çok önemlidir. Ürettiğimiz sağlam mekanizmalar ile şu an Süper lig ve PTT liginde oynanan birçok stadyumda markamız bulunmaktadır. Özellikle son dönemde TOKİ ile startı verilen yaklaşık 30 adet stadyumda yer almış bulunmaktayız. Bunlardan bazıları; Trabzon, Samsun, Antalya, Sivas, Başakşehir, Malatya, Eskişehir, Sakarya, Kocaeli, Adana, Akhisar… En son Çorum ve Ordu stadyum turnikelerini teslim etmiş bulunmaktayız. Ayrıca yurtdışında da stadyum referanslarımız yer almaktadır. En son Kamerun Douala Japoma Stadyum projesini teslim etmiş bulunmaktayız ve şu anda İsrail Bloomfield Stadyum projesini almış olup, üretimi devam etmektedir.

Ürün yelpazemiz tripod turnikeler, boy turnikeler, optik turnikeler ve Swinggate olarak ayrılmaktadır. Tripod turnikeler, daha çok personel ve yemekhane takip programları için kullanılmaktadır. Tripod turnikeler 3 kollu olup kişilerin tek tek girişlerini sağlar. Boy turnikeleri, stadyumlar ve cezaevi gibi yüksek güvenlik isteyen mekânlar için tasarlanmıştır. Kişilerin boy yüksekliğinde yapılarak kesinlikle kaçak geçişe izin vermemektedir. Optik turnikeler tasarımın daha çok dikkat çekeceği görsele hitap eden yerler için tasarlanmıştır. Daha çok prestiji yüksek olan yerlerde kullanılmaktadır. Optik turnikeler kişiye temas etmeden cam kanatlar ile gövde üzerindeki sensörler sayesinde kişilerin tek tek geçişini sağlamaktadır. Sensör sayısı arttırılarak valiz, çanta ve çocuklu geçişleri de kontrol altına almaktadır. Swinggateler ise makam girişleri, engelli ve malzeme geçişleri için kullanılır. Tek kanatlı olarak kalabalık geçişleri kontrollü olarak sağlamaktadır.

Vodafone Arena’da kullanılan ürünler ve özellikleri

Vodafone Arena’da Passolig, TFF, UEFA standartlarına uygun olarak turnikeler üretilmiştir. Seyirci geçişleri için tam boy turnike kullanılarak kesinlikle 2. kişinin geçişine izin vermeyerek, kişinin geçiş yapmadan önce Passolig uygulaması ile doğru kişi olduğuna karar verdikten sonra geçişini sağlamaktadır. Kullanılan paslanmaz malzeme ve kaynak özel olarak seçilerek dayanıklılık ciddi olarak yüksek seviyelere çıkartılmıştır. VIP/Loca girişlerinde kullanılan optik turnikeler Türkiye’deki stadyumlardan sadece Vodafone Arena Stadyumu’nda kullanılmaktadır. Görsel olarak bir çoğu cam malzemeden üretilen ürün yine passolig uygulaması ile entegre edilmiştir. Vip bilete sahip kişilerin rahat bir şekilde yine sensörler sayesinde tek tek içeri girişleri sağlanmaktadır. Cam kanatlar sayesinde kişiye temas etmeden kontrollü geçişler yapılmaktadır. Tailgating geçiş dediğimiz arka arkaya geçişleri yine sensörler ile kontrol etmektedir. Artık insanlar hiçbir yere temas etmeden geçiş sağlamak istemektedirler. Bu yüzden Tansa Turnike de AR-GE departmanı ile yeni çözümler bulmaktadır.

Geçiş kontrol sistemlerinde Ar-Ge’nin önemi

Optik turnikeler bu çözümlerden sadece bir tanesidir. Bunu daha da geliştirerek Vodafone Arena’da kullanılan vip geçişlerinde kullanılan Slım Lane diye adlandırdığımız ürünü üretmiştir. Ar-ge personelimiz sürekli yurtdışında gezerek güvenlik konusunda uzman kişilerle görüşerek ürün gamına sürekli yeni ve teknolojik ürünler katmaktadır. Ayrıca şu an tüm Dünyayı tehdit eden terör olaylarına karşı da görüştüğümüz güvenlik uzmanları ile farklı çözümler üretmekteyiz. İsrail Bloomfield Stadyum projesinde yine Ar-Ge gücümüzü kullanarak, projeye özgü yeni tasarımlar ortaya çıkarmış bulunmaktayız.

Passolig uygulamasına bağlı yeni statlar oluşturmak

Bundan 2,5-3 sene önce devlet, stadyumu olmayan şehirlere stadyum yapma kararı aldı ve bunları da TOKİ’nin yapmasına karar verdi. Bu statları yapma sebeplerinden biri Türkiye’de Passolig’e geçmek ve federasyona kendisini ispatlamaktı. Bizim ürünlerimiz de Türkiye Futbol Federasyonundan onaylı olduğu ve bu okuyucuları üreten firma tarafından onaylı oldukları için Passolig kapsamında oynanan tüm stadyumlara talip olduk ve şu anda Türkiye’de yaklaşık 30 stadyumda bizim turnikelerimiz yer almaktadır. Vodafone Arena Stadyumu bunların arasında en ilgi çekenidir. Stadyumlar haricinde birde FB Ülker Arena Spor Salonu yer almaktadır. Geçen sene Fenerbahçe Eurolig’de şampiyon oldu ve onlarda böyle bir sistem yapmak istediler. Orada da diğer stadyumlarda kullanılan turnikelerimiz kullanıldı. Beşiktaş Akaretler Basketbol Sahası keza aynı şekildedir. Yani Türkiye’de baktığınız zaman spor salonu ve stadyumlarda belli bir yüzdemiz vardır. En güzeli de büyük kulüplerin tercihi olmamızdır. En çok tercih edilme sebebimiz de dediğim gibi Passolig kapsamında turnikelerimizi uygulayabilmek ve TFF-UEFA kapsamında turnikelerimizin olmasıdır.

2022 Dünya Kupası Katar'da yapılacak ve bu kapsamda Katar’da yaklaşık 13 adet stadyum yapılıyor. Katar’da düzenlenen bir fuara davet edildik ve davet edilmemizin nedeni Katar emirinin Trabzon’un yeni stadyumunun açılışına geldiğinde ekibiyle birlikte turnikeleri görüp, beğenmesidir. Bizi onurlandıran ise özellikle davet ediliyor olmamızdı. Fuar sadece stadyumlara özgü koltuk, çim, ışık, aydınlatma vs. kapsıyordu. Fuarda Dünya’daki üst düzey tedarikçileri çağırmışlardı. Şu an Katar’da 1 stadyum ile anlaşma yaptık,  ikincisi ile görüşme halindeyiz. Katar’a gidip bütün stadyumları gezdik ve şimdiki hedefimiz Türkiye’de olduğu gibi Katar’daki stadyumlar ile çalışmaktır. Avantajımız Katar Futbol Federasyonu’nun Vodafone Arena Stadyumunu örnek almasıdır.

Türkiye’de, Avrupa’da ve Amerika’da güvenlik standartları

Dünya üzerinde futbolu UEFA yönettiği için Türkiye’de de UEFA standardı olmak zorunda. Mesela UEFA standartlarından biri, stadyum kapasitesine göre 1 turnikeden 600 kişinin geçmesidir. Mesela stadyumun kapasitesi 10.000 kişiyse onu 600’e bölerek stadyumda kullanılması gereken turnike sayısı bulunuyor. Bu standarda göre stadyumda turnike sayısı yeterli değilse o stadyumda UEFA/Avrupa maçları oynatılamıyor.

Liglerde 1. ve 2. Şampiyonlar Ligi’ne gider, 3. 4. ve 5. UEFA Ligi’ne gider. Takımın o pozisyona geldiği zaman o maçları sana oynatmaz. Bununla ilgili olarak Vodafone Arena’ya UEFA yetkilileri geliyor, stadyumu kontrol ediyorlar ve turnikelerin çok iyi olduğuna, UEFA standartlarını taşıdığına -hem kalite anlamında hem de geçiş alanı olarak- karar veriyorlar ve bununla ilgili Beşiktaş’a bir yazı gönderiyorlar.

Passolig sisteminin güvenliğe katkıları

Passoligin çıkma amacı;  içeri giren kişiyi kontrol altında tutmak ve daha önce teşhir edilmiş veya problemli biriyse içeri almamaktır. TFF seyirciye bir kart veriyor ve bu kartın karşılığında ona bilet kesiliyor. Eğer kişi kara listeye girmişse kartı iptal ediliyor. Öncelikli amaç buydu ama daha sonra amaç içeriye kişileri birer birer almak oldu. Yani bilet alan 30.000 kişiyse içeride de o kadar kişi olmalıdır. Stadyumlarda kullandığımız turnikelerin en büyük özelliği turnikelerin önüne eklenen sensörlerdir. Kişi kartını gösterip içeri girmediğinde kişi stadyuma girmiş sayılmaz. O yüzden stadyum çıkışlarına sensör koyarak stadyuma gerçek anlamda giren kişileri sayabilmekteyiz. Böylece hem stadyum tarafı hem de Passolig, maçı seyreden kişi sayısında mutabık kalmaktadır. Bu tip nedenlerle Passolig uygulamasından sonra fanatizm ciddi anlamda azaldı. Tansa'da Passolig kapsamında birçok stadyumda yer aldı, tercih edilmemizin sebebi de istenilen standartları yakalamamızdır.

Dünyadaki turnikeler ülkelere göre şekillenir

Fas’ta 2 tane çalıştığımız stadyum var. Biri Rabat’ta diğeri Marakeş’te. Oralarda da Passolig standartlarında turnikelerimiz yer almaktadır. Hatta 1 ay önce Fas Futbol Federasyonu ziyaretimize geldi ve beraber Vodafone Arena turu yaptık. Oradan da şu an taleplerin gelmesini bekliyoruz. Afrika’da Kongo Cumhuriyeti’nde çalıştığımız stadyum vardır. Yani ihracat anlamında yurt dışında da iyi durumdayız. Bunun en başlıca nedeni tabii ki ürünün kaliteli olmasıdır. Mesela federasyon geldi bizim stadımızda testler yaptı. Ben hep şunu referans gösteririm. Tansa, Beşiktaş Vodafone Arena’ya turnike verdiyse ve o stadyuma Çarşı grubu giriyor, turnikeler hala sapasağlam duruyorsa bu iyi bir şeydir. Ürünün kaliteli olması çok önemlidir. Ürün ile birlikte çalışan personelin kalifiye olması ve deneyime sahip olması da çok önemlidir. Çok güvendiğimiz Tansa mekanizmalarının yanına, kaliteli malzemeyi ve kalifiye personeli eklediğinde ortaya keyifle izleyip gururlandığınız bir tablo ortaya çıkmaktadır.

Ülkelere göre yemek alışkanlığı, sosyal aktiviteler vs. değiştiği gibi kullanılan turnikelerde değişmektedir. Farklı ülkelerden gelen taleplere göre terzilik yapmaktayız ve yine burada Ar-Ge gücümüzü kullanmaktayız.