Yapay zekanın gündelik hayatta kullanımı

Güvenlik endüstrisinde son teknoloji denilince akla ilk olarak Yapay Zeka (Artificial Intelligence) yani kısaca Al gelmektedir. Peki nedir bu Al? Tıpkı bir insan gibi, gördüğünü okuyup analiz edebilen, daha sonra kullanmak üzere hafızasında tutan, düşünebilen ve öğrenebilen algoritmalar bütünüdür. Yapay Zeka’da gelinen son nokta, bize artık insanın sınırlarını da aştığını göstermektedir. Gelin şimdi hep birlikte Dahua’nın yapay zekasının sınırlarına doğru bir yolculuğa çıkalım.

Dahua Technology Al à Çevre koruması

Çevre güvenliği senaryolarında kullanılan cihaz ve ekipmanlarda sıklıkla yaşanan problemleri, montajının ve bakımının zor olması ve yanlış alarm verme riskinin fazla olması olarak sıralayabiliriz. Dahua’nın AI serisi ürünleri, sanal sınır veya alan ihlali analizlerinde objeleri İnsan/Araç şeklinde sınıflandırabiliyor ve sadece İnsan, sadece Araç veya her ikisi içinde alarm verdirmeyi sağlayabiliyor. Bu şekilde, Hayvan/Yağmur/Işık/Rüzgar kaynaklı yanlış alarmları filtreleyerek bize %95’e kadar doğru sonuç verebiliyor. Alarmı tetikleyen objenin sınıfına göre Akıllı Arama yaparak, bize geçmiş video kayıtlarını saniyeler içinde getirebiliyor.

Dahua Technology Al à Yüz tanıma

Yapay Zeka’nın geldiği son noktada, artık insanın sınırlarını da aştığından bahsetmiştim. Peki sizlere soruyorum, hangi insan 300.000 insan yüzünü ve bilgilerini hafızasında tutup, yeni bir yüz gördüğünde saliseler içerisinde hafızasındaki tüm yüzlerle karşılaştırıp bir sonuç verebilir? Yapay Zeka, bu gibi durumlarda istediğimizi verebilmektedir.   

Dahua, yüz tanıma senaryolarında Güvenli Şehir, SMB(Küçük ve Orta segmentli İş) gibi farklı segmentler için çözümler sunmaktadır. Beyaz/Kara Liste, VIP kişi, Metadata(Yaş, Cinsiyet, Yüz İfadesi vb.), alarm ilişkilendirme vb. gibi bir çok fonksiyonu ile Dahua ihtiyaçlarınızı karşılayabilmektedir.

Dahua Technology Al à İş zekası

İş Zekası dendiğinde hiç şüphesiz akla ilk olarak AVM’ler ve retail marketler gelmektedir. Peki nedir bu İş Zekası? İş Zekası, AI kameralardan alınan çeşitli istatikler kullanılarak, iş verimliliğinizin ve müşteri memnuniyetinin artırılması demektir. Dahua’nın AI İş Zekası ürünleri sayesinde, iş yerinize kaç kişinin girip çıktığını günlük/haftalık/aylık/yıllık olarak bilecek, giren kişilerin yoğunlukla hangi bölgelerde gezindiğini saatlik/günlük/haftalık olarak görebilecek ve duruma göre çeşitli alarmlar verdirebileceksiniz. Bu verileri ise %98’e varan doğruluk oranıyla elde edebileceksiniz. Bu istatistiklerin verimli kullanılması ile, pazardan daha fazla pay alabilecek ve rakiplerinizle rekabet gücünüzü artırabileceksiniz.

IPC-HDW8341X-3D

Çift lensli Al kişi sayma kamerası, işin içine 3. boyutu da katarak, görüntüden aldığı derinlik bilgisiyle yüksek oranda doğruluk(%98’e kadar) sağlayabilmektedir. Hem çizgisel hem de bölgesel olarak kişi sayma fonksiyonunu desteklemektedir. Örneğin, mağaza girişine çizgisel kişi sayma fonksiyonunu kurarak, günde/haftada/ayda/yılda kaç kişinin giriş/çıkış yaptığını öğrenebiliriz veya mağaza kasasının bulunduğu noktaya, bölgesel kişi sayma fonksiyonunu kurarak, belirli bir eşik değerini aştığında bize alarm vermesini sağlayabiliriz. Isı haritası fonksiyonu ile mağazanın hangi reyonları yoğunlukta ziyaret edilmiş bunu öğrenebiliriz.