ISS Proser 8 bini  aşkın personeli, hizmet verdiği 630 projesi ve yüzde 35 organik büyümesi ile güvenlik şirketleri arasındaki yerini pekiştirdi. ISS Proser Genel Müdürü Atilla Aydemir ile bu başarının altında yatan faktörleri ve entegre güvenlik hizmeti sunan ISS Proser Güvenlik 4.0 konseptinin sektörde yaratacağı farkları konuştuk.

Proser'in tarihçesini ve bugünkü konumunu anlatır mısınız?

Proser Güvenlik 1995 yılında kurulan ve 2005 yılında ISS'in Türkiye'ye girmesi ile birlikte ISS Proser olarak yoluna devam eden, Türkiye'nin en eski, en köklü güvenlik markalarından biridir. Hemen hemen Türkiye'nin her bölgesinde fiziksel güvenlik alanında faaliyet gösteriyor, 8.000'i aşkın çalışanımız ve hizmet verdiğimiz 630 projeyle ön sıralarda yer alıyoruz. Türkiye'nin üçüncü en kalabalık havalimanı İstanbul Sabiha Gökçen başta olmak üzere 40'tan fazla tanınmış alışveriş merkezinde, prestijli plaza, site, liman ve fabrikalarda başarılı operasyonlar yürütüyoruz. Perakende sektörünün en önemli markalarının Türkiye'deki tüm mağazalarında hizmet veriyoruz. Her sene yüzde 35'lere varan organik büyüme oranları ile emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Çözümlerimiz içerisinde fiziksel güvenlik haricinde “ISS Proser Güvenlik 4.0” konseptimiz de öne çıkıyor. Bu kapsamda teknolojik ekipmanların ilave edilmesi ile entegre güvenlik çözümleri, binaların tasarım aşamasından başlayarak risk analizi yapılmasını ve ihtiyaçları tam karşılayan, daha az maliyetli güvenlik çözümleri sunabiliyoruz.

ISS Proser olarak ciro, istihdam gibi başlıklar açısından yılın son çeyreğini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye için zor bir çeyrek oldu, malum. Ekonomik verilerin belirsizliği, yükselen enflasyon ve özellikle asgari ücretin yüzde 26,02 oranında artması, Eylül 2018'de hazırladığımız bütçeler için zorlayıcı etkenlerdi. Ancak biz ISS Proser olarak bu tip makroekonomik değişikliklere hazırlıklıyız. ISS Türkiye'nin güçlü temellere oturmuş, sektörde döviz borcu bulunmayan, güçlü müşteriler ve tedarikçilerle çalışan, ülkemizin lider hizmet firması olması sayesinde bunu söyleyebiliyoruz.
Bununla birlikte doğal olarak ihale ve teklif talepleri bu dönem arttı ve bazı önemli ihaleler de netleşti. ISS Proser olarak önemli ihaleleri rakiplerimizi de geride bırakarak almayı başardık. Bunlardan bizim için en önemlisi Mercedes-Benz'in Hadımköy ve Aksaray fabrikaları ile genel müdürlüğü dahil üç ana lokasyonunu, 170 kişi ile portföyümüze katmamızdı. Bu müşteriyi kazanmamızda en önemli etkenlerden birincisi tüm ekibin heyecanı, projeyi alma isteği ve ikincisi de projelerde uygulamayı planladığımız “Güvenlik 4.0” Entegre Güvenlik Hizmeti inovasyon çalışmaları oldu.

2018 yılı hedeflerine ulaşabildiniz mi?

Organik büyüme, müşteri ve personel anketleri memnuniyet sonuçları, kârlılık gibi tüm ana hedeerimizde hedeerimizin üzerine çıkmayı başardık. 6.500 çalışan ile başladığımız yılı 8.000 ile kapattık. Bu sayı istihdam anlamında yüzde 25 büyümeye tekabül ediyor. Alt kırılımlarda ise denetim ve eğitim gibi şirket destek departmanlarımızca da takip edilen ortalama başarı puanlamalarında tüm bölgelerde artışlar sağlayarak yüzde 85 ortalamalarını geçtik. Denetim ve Drill sayılarımızı ikiye katladık; tüm projelerimizde toplamda 40.000 adet nokta denetimi gerçekleştirdik. Denetim hizmetini, verdiğimiz hizmetin bir parçası olarak sunuyoruz. Elde ettiğimiz veriler ISS-Mobil online sistemimizle anlık takip ediliyor ve müşterilerimizle paylaşılıyor.
Her sene yaptığımız online müşteri anketlerimize bu yıl 145 müşterimiz yanıt verdi. 110 müşterimiz 10 tam puan, diğerleri ise 8-9 puan vererek bizi mutlu ettiler. Hedefimiz 8-9 puan veren müşterilerimizi de en üst memnuniyet noktasına taşımaktır. Benzer şekilde çalışan anketimize de bu sene yaklaşık 4.000 çalışanımız katıldı ve memnuniyet oranlarında 10 üzerinden 8,8 puan aldık. Bence çalışan sirkülasyonunun yüksek olduğu bu sektörde aidiyet konusu en önemli unsurlardan biridir.
Bu sene bizim için ayrıca ekibe taze kan katmak, çeşitliliği artırmak anlamında hedefler koyduğumuz bir yıldı. Tüm hizmet bölgelerimiz, yani İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa gibi ana bölge direktörlüklerimiz de dahil olmak üzere yedi bölgede yönetici adaylarımızı ekibe dahil ettik. Tüm güvenlik hizmet şeflerimizi “beyaz yaka” statüsüne alarak kariyer planlamalarını yaptık, merkez eğitimlerimize dahil etmeye başladık. Bu planlamaları İnsan ve Kültür Departmanımızın desteği ile tek tek, isim isim yapıyor, performans takiplerini düzenli gerçekleştiriyor ve çalışanlarımızın terfilerini sağlıyoruz. 2018 senesinde 162 personelimiz yöneticiliğe terfi etmiştir.
Özetleyecek olursak 2018 senesinde ISS Proser ciddi bir yenilenme sürecinden geçti ve her alanda güvenlik sektöründe fark yarattı. Gerek yönetim kadromuz gerekse hayata geçirdiğimiz “Güvenlik 4.0” Entegre Güvenlik Hizmeti projemiz ile önemli bir yeniliğe imza attık. Sektöre de bu yönde liderlik ettik diyebiliriz. Örneğin projenin önemli bir parçası olan, üretimini bizim yaptığımız, markamızın patentini taşıyan “DronISS - Otonom Güvenlik Devriye Dronu” projemiz, sektörde bir ilk olarak tarihe geçti.

2019 yılından beklentileriniz neler?

Her şeyden önce ülkemiz, insanlarımız için daha huzurlu, mutlu ve umutlu bir sene olmasını diliyorum. Bunu başarabilecek bir milletiz, asırlardır bunu ispat ettik, zorluklarla daha da güçleniyoruz, büyüyoruz. ISS Proser açısından baktığımızda ise ISS Global'in dünyanın en iyi hizmet organizasyonu olmak misyonu doğrultusunda, entegre güvenlik hizmeti araçlarımızı geliştirerek hizmetlerimizde daha yoğun kullanmaya başlamaktır. Hedefimiz emin adımlarla, doğru sektör ve müşterilerle, çalışanlarımızı güçlendirerek, yetkilendirerek büyümektir. Geliştirmemiz, büyümemiz gereken bazı sektör ve bölgeler var, gelecek yıl bu alanlara odaklanacağız.

2019 yılında hangi oranda büyümeyi hedefliyorsunuz?
Son yıllarda yakaladığımız yüzde 25 büyüme oranını, tüm negatif piyasa koşullarına rağmen 2019 yılında da sürdüreceğimize inanıyorum. Buna tabii ciro anlamında asgari ücret artışının da etkisi olacaktır ama özellikle bazı bölgelerde büyüme hedeflerimizi daha yüksek koyacağız. Ciro artışı yanında bahsettiğim iç dinamiklerde de büyüme ve gelişme kaydedeceğiz.