Han Elektronik Genel Müdür Yardımcısı Melis MADEN, CCTV güvenlik sistemlerinin günümüzde hayatı ciddi anlamda kolaylaştırdığını, güvenlik açısından mutlaka kullanılması gerektiğinin altını çizdi. CCTV sektörünün Türkiye’de çok değişken, iniş ve çıkışlarda seyrettiğine dikkat çeken MADEN, rekabet edebilmek ve sektörde kalabilmek İçin kimi firmaların kaliteden ödün vermesinin handikap olduğunu ifade etti.

Han Elektronik hakkında bilgi verir misiniz?

 Han Elektronik 2000 yılından beri uzman proje danışmanları ve profesyonel müşteri temsilcileri ile elektronik ve güvenlik sektöründe müşterilerine geniş çaplı çözümler sunan ithalatçı bir firmadır. Han Elektronik olarak bugün geldiğimiz noktada bünyemizde yer alan birçok farklı markaya ait ürünler, geliştirmekte olduğumuz çözümler ile Türkiye genelindeki 3000'i aşkın bayi ağımız, her gün daha da gelişen dağıtım kanallarımız ve güçlenen yapımızla müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için çalışıyoruz. Aynı zamanda, televizyon ve medya kuruluşlarına da Türk halkını elektronik ve güvenlik sektöründe bilinçlendirmek amacı ile sektörel yatırımlar yapmaktayız. Ayrıca ürün kalitemiz, satış ve satış sonrası hizmetlerimiz, müşteri memnuniyeti ve çözüm odaklı olmamız dolayısı ile pek çok firma tarafından tercih edilmekteyiz.

“Türkiye’nin Güvenlik çözümü” sloganı altında verdiğiniz hizmetleri anlatır mısınız?

  VerDiGi, SPY, Milesight Network IP ve Analiz CCTV Çözümleri; Honeywell Hırsız Alarm ve Yangın sistemleri gibi dünya devi büyük markaların Türkiye distribütörlüğünü yapıyoruz. Bunun yanında partnerlerimize Plaka Tanıma Sistemi, Network Altyapı Sistemleri, Video Analiz ve Yönetim Yazılımları, Bulut Depolama, Nesnelerin İnterneti ve İş Zekası gibi çözümler de sunuyoruz.

Giriş orta ve proje segmenti üst seviye ürün çeşitliliğimizle tüm çözüm ortaklarımıza hitap ediyor, satış, pazarlama ve teknik anlamda Türkiye’nin 7 bölgesinde belirli aralıklarla eğitim, bayi ve lansman toplantıları düzenliyoruz. Teknik servis ve desteğin yanı sıra teknik danışmanlık ve özel projelerde proje destek ekiminiz ile Türkiye geneline hizmet vermekteyiz. Bunun dışında ödüllü ve puanlı B2B sistemimiz ile çözüm ortaklarımıza özel kullanıcı arayüzü sağlayıp 7/24 hizmet imkanı sunuyor ve Türkiye’nin güvenlik çözümü olmaya devam ediyoruz.

Sektörünüz rekabetin yoğun olduğu bir sektör. Bu rekabet içinde neden Han Elektronik’in tercih edilmeli?

Han Elektronik olarak 19 yılı aşkın süredir CCTV sektöründe aktif olarak yer almakta ve sürekli yarattığımız farkındalıklarla gün geçtikçe daha da tercih edilen bir marka haline gelmekteyiz.

Fakat günümüzde rekabet edebilmek ve sektörde kalabilmek için kimi firmalar ya teknolojilerinden ödün veriyor ya da mal, kalite veya orijinal değerinde olmayan ürünler piyasaya sürüyor. Maalesef en üzücü kısmı da rekabet edebilmek adına düşük beyan ve ya bir takım farklı stratejiler uygulanılması.

 Tüm bunlara rağmen Han Elektronik rekabetçi, güvenilir, teknolojik, kararlı, hızlı, öncü, modern, kaliteli, yenilikçi ve rekabetçi bir marka olarak Türkiye’nin Güvenlik Çözümü’’ olmaya ve tüm müşterilerine profesyonel bir şekilde hizmet vermeye devam etmektedir.

Teknoloji hiç durmadan kendini yeniliyor, son dönemde yaşanan gelişmeler ve yeni ürünler hakkında bilgi verir misiniz?

Analog HD kamera sistemlerinde 5MP teknolojisine ek olarak yavaş yavaş 4K Analog HD kamera ve DVR’lar piyasaya sürülüyor. Aynı zamanda Analog HD Sistemlerde Akıllı Analizli H265+ üstün sıkıştırma teknolojisi sayesinde %60-70 oranlılarında kayıt avantajı ile daha uzun süreli kayıt ya da daha az disk kapasitesi kullanımı sağlanıyor.

Bununla beraber IP sistemler tarafında mevcutta kullanılan Dahili Akıllı Video Analizli Kameralar, Kameraya Gömülü Plaka tanıma sistemi, Yüz tanıma sistemleri, Kablosuz alarm sistemlerine ek olarak

3. Parti VMS yazılımları, Yapay Zeka Yazılımları ile sistem entegrasyonu ön planda rol almaktadır.

Güvenlik ihtiyacının bu denli artması ile ilgili düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Can ve mal güvenliği açısından hayati bir öneme sahip olan güvenlik sektörüne verilen önem küreselleşen dünyada yaşanan teknolojik gelişmeler ve toplum temel gereksinimleri ile her geçen gün katlanarak artmakta… Hızla gelişmekte olan bilgi, altyapı, müşteri ve kişi güvenliği anlayışı ile işletme, çevre güvenliği, bina, kamu binaları, kurum, kuruluş, hastane, üniversite, belediye,  tesis, zincir mağazalar, vb. yerlerde duyulan güvenlik ihtiyacını arttırmaktadır.

Aslına bakarsanız CCTV kamera sistemleri kullanımındaki en temel amaç evinizi, işyeri personelinizi kontrol altında tutmak, takip etmek ve çevre güvenliğini sağlamaktır. Basitçe örnek verecek olursak günümüzde sıkça karşılaştığımız ve yaşanan iş kazaları, yaralanmalar, soygun, hırsızlık, para alışverişinde ortaya çıkabilecek anlaşmazlıklar, unutulan eşyalar, işyerinde oluşabilecek birçok olumsuz durumlar, vb. gibi olayları eğer CCTV sisteminiz var ise kamera görüntülerini kayıt altına alabilir ve gerekli koşullarda kanıt olarak kullanabilirsiniz. Buna ek olarak binlerce kilometre uzakta olsanız bile uzak erişim sayesinde dilediğiniz zaman internet üzerinden CCTV kamera sisteminizi izleyebilir ve mevcut durum kontrolü yapabilirsiniz.

 Kısacası günümüzde sıkça yaşanan ve ya yaşanabilecek olan bir takım olayların önüne geçmek, bu konuda caydırıcı olmak veya kanıt olarak kullanabilmek, olayları takip etmek açısından CCTV güvenlik sistemi günümüzde hayatı çokça kolaylaştıran ve veri güvenliği açısından mutlaka kullanılması gereken bir sistem.

2019 yılı ile ilgili değerlendirmeniz alabilir miyiz? Yıl nasıl devam edecek?

 Her sektörde olduğu gibi maalesef CCTV sektörü de Türkiye’de çok değişken iniş ve çıkışlarda seyrediyor. Biz kurulduğumuz günden bugüne kadar, çizgimizi hiç bozmadan kalite ve fiyat performansı çerçevesindeki stratejimizi korumaya devam ediyoruz. Artan pazar doğrultusunda güvenlik sektörü çok hızlı bir ivme ile gelişmektedir ve biz de bu yeni teknolojileri Türkiye’ye en gelişmiş halde getirmek için elimizden geleni yapıyoruz ve umuyoruz ki bu yıl da bizler için verimli bir yıl olacak.