Güvenli oteller

Ülkemiz, üç tarafı denizlerle kaplı,  tarihi ve kültürel birçok değeri bir arada taşıyan, 4 mevsimi aynı anda yaşayabileceğiniz nadir ülkelerden biri olması nedeniyle dünya turizmi içerisinde önemli bir paya sahiptir.

İnsanlar yaşadıkları ortamdan, iş hayatından uzaklaşarak yeni yerler görmek, yeni kültürler tanımak ve dinlenmek amacıyla başka şehirlere ve ülkelere seyahatler ederler, bu seyahatlerin amacı bazen de iş amaçlı toplantılar, konferanslar olabilir. Bu anlamda düşünürsek otelleri müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek, değişik beklentilerine cevap verebilecek, rahat edebilecekleri yerler olarak tarif edebiliriz.

İnsanlar otellerde kendilerini rahat ve güvende hissetmek isteyeceklerdir. Bu nedenle otel güvenliği turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Aslında otel güvenliği, turizm güvenliği dediğimiz geniş bir yelpazenin sadece bir bölümünü kapsar. Ülkelerin terör açısından tehlike dereceleri, havaalanı, tren ve otobüs terminallerinde başlayarak, şehirlerin ve daha küçük yaşam alanlarının güvenliğine kadar her konu turizm güvenliği içerisinde yer almaktadır. Otelleri de küçük yaşam alanları olarak değerlendirebiliriz.

Oteller müşteri odaklı tesislerdir. Amaç müşterilerin rahatlığıdır. Bu nedenle otel güvenliği sağlanırken müşteriyi rahatsız etmeyecek sistemler kullanılmalıdır.

Öncelikle otel güvenliği için olması gereken fiziki ve elektronik güvenlik sistemlerinden bahsedelim. Otel güvenliğinde de diğer kritik tesislerde olduğu gibi güvenlik çemberleri oluşturulmalı ve otel çevresinden itibaren tedbirleri alınması gerekmektedir. Otel çevresi dışarıdan kaçak girişleri engelleyecek şekilde duvar ya da tel örgü gibi fiziki engellerle kapatılmalıdır. Giriş ve çıkışta güvenlik noktaları oluşturulmalıdır.  Ancak şehir merkezlerinde bulunan çoğu otellerde bu tür fiziki engel bulunmadığı için bu tür otellerin çevre aydınlatmasının yeterli olması gerekmektedir. Bunun yanında araç durdurma bariyerleri, plaka tanıma sistemleri ve yeraltına monteli araç altı arama sistemlerinin bulunması önemlidir. CCTV sistemi ise otelin çevresini komple görebilecek şekilde olmalıdır.

Çemberlerden diğeri ise otel ana girişinde oluşturulmalıdır. Otel girişinde X ray cihazı, kapı ve el detektörleri, patlayıcı madde detektörleri bulunmalıdır.

Acil önlem planı ve tatbikat yapılmalı

Tabi bu arada şunu unutmamak gerekir fiziki ve elektronik güvenlik tedbirleriniz ne kadar iyi olursa olsun bütün bunların koordinasyonunu sağlamak için insan faktörü olmazsa olmazlardandır. Bu da ülkemizde 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun gereğince kimlik kartı almış özel güvenlik görevlileri tarafından karşılanır. Otellerde 5188 sayılı yasa gereğince özel güvenlik teşkilatları kurularak, başlarında özel güvenlik görevlilerini sevk ve idare edecek, müşterilerle diyalog kuracak bir güvenlik müdürü olmalıdır. Güvenlik müdürü tarafından koruma planları yapılmalı, otelin risk analizi çıkartılmalıdır.  Otel acil eylem planları yapılmalı ve planlar belirli periyotlarla tatbikatlar yapılmak suretiyle güncel tutulmalıdır.

Özel güvenlik görevlileri kanunların kendisine tanıdığı yetkiler çerçevesinde otel girişlerinde çanta ve üst arama görevlerini yerine getirirler. Daha öncede belirttiğimiz gibi oteller müşteri odaklı konaklama yerleridir. Bu nedenle otel müşterileri kendilerini hem rahat hem de güvenli hissetmek isteyeceklerdir.  Otelde görev alan özel güvenlik görevlileri bu ince çizgiye çok dikkat etmelidir. Müşteriyi rahatsız etmeden görevlerini yerine getirmek zorundadırlar.

Güvenliğin diğer bir amacı ise caydırıcılıktır. Güvenlik görevlisi kendisini göstermeli ve otelin güvenli olduğu imajını vermelidir. Bunun için güvenlik görevlisi daima uyanık olmalı, çevreyi rahatsız etmeden ve hissettirmeden gözlem altında tutmalı, şüpheli bir durumla karşılaştığında güvenlik müdürünü bilgilendirmelidir. Farklı kültürlerden gelmiş birçok insan otelde konaklamaktadır. Bu nedenle her zaman dediğimiz gibi öncelikle eğitim şart. Otelin konseptine uygun alan eğitimleri almış, yabancı dil bilen güvenlik görevlileri tercih edilmelidir.

Otel güvenlik görevlisi;

** Güler yüzlü, nazik olmalıdır.

** Her türlü hava şartlarında görev yapacak fiziki dayanıklılığı olmalıdır.

** İletişimi ve diksiyonu iyi olmalıdır.

** Takım çalışmasına yatkın olmalıdır.

** İlk yardım bilgisi olmalıdır.

** Soğukkanlı olmalı ve çabuk karar verebilmelidir.

Akıllı anahtarlar

Son çember ise otelin katları ve diğer bölümleridir. Buralar mekanın özelliğine göre kameralar ile desteklenmelidir. Kameralar tüm giriş çıkış kapılarını, merdivenleri, asansörleri, toplantı salonlarını, koridorları, varsa kapalı otoparkları ve acil çıkış kapılarını görecek şekilde yerleştirilmelidir.  

Otel İşletmeleri odaların güvenliği için kapılarda akıllı anahtar sistemleri kullanmalıdır. Böylelikle otelde olabilecek hırsızlıkların önüne geçilecektir.

Otellerde sadece konaklayanlar bulunmadığı, bunların yanı sıra yeme içme ve eğlenme hizmetinden faydalanmak isteyen harici konukların ve müşterilerin misafirlerinin olduğunu da düşünürsek, ortak alanlar hariç diğer yerlere misafirlerin girmesi engellenmelidir.

Otellerde genellikle odalarda unutulan veya bulunan eşyalar bulunmaktadır. Kat hizmetleri tarafından bulunan bu tür eşyalar otelin özel güvenlik teşkilatı tarafından sahipleri gelip isteyinceye kadar emanete alınırlar. Emanete alınan ya da bulunan eşyalar ‘Lost and Found’ kayıt defterine kayıt edilerek kanunların öngördüğü sürece saklanmalıdır.

Otel güvenliği açısından önemli bir konuda yangın ve tahliye konularıdır. Yangın algılama ve ihbar sistemleri bulunmalı, yangın ve diğer acil durumlar için yönlendirme yapacak acil anons sistemleri oluşturulmalıdır. Acil çıkış kapıları ve merdivenler renkli ve ışıklı levhalar ile belirtilmeli, özel güvenlik görevlileri tarafında gerekli yönlendirme yapılmalıdır.

Bir diğer konu ise bilgi hırsızlığıdır. Çok önemli şirketler otellerde toplantılar ve seminerler düzenlemektedir. Otellerin çoğunda bulunan WIFI sistemi hacklenmeye müsaittir. Bunun için VPN kullanılmalıdır. Yine toplantı ve seminerlerde konuşulan şirketlerin gizli bilgileri davetsiz misafirler tarafından ele geçirilebilir. Bu gibi salonlara alakasız kişilerin girişleri önlenmelidir.

Unutmamak gerekir ki meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzluk o otelin imajını önemli ölçüde etkileyecektir.