Güvenlik, yaşam merkezlerine entegre olan bir hizmet

Hızla globalleşen dünyada güvenlik hayatımızın artık vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Güvenlik denildiği zaman çoğumuzun aklına ilk gelen fiziki güvenliktir. Yani başka bir değişle özel güvenlik…

80'li, 90'lı yıllarda ülkemizde lüks olarak değerlendirilen özel güvenlik hizmeti 2000‘li yıllarda artık yaşam merkezlerimizde entegre olmuş bir hizmet alanına dönüşmeye başlayıp, günümüzde ise mecburi bir yaşam unsuru haline gelmiştir.

1 milyon 60 bin özel güvenlik personeli hizmet veriyor

Bugün avm, fabrika, hastane, site v.b. yaşam merkezlerinde kapıdan girer girmez ilk karşımızda gördüğümüz kişi özel güvenlik personelidir. Günümüzde özel güvenlik personeli sayısı polis sayısını 5’e katlayıp 1 milyon 60 bin kişiye ulaşmış olup ülkemizin ciddi anlamda istihdam sağladığı bir iş kolu haline gelmiştir.

Yaşamımızı sürdürdüğümüz evimizde, iş yerimizde, kısacası bir arada bulunduğumuz yaşam merkezlerinde farklı farklı kültürde, farklı inançlarda, farklı yaşam standartlara sahip olan bizlerin birada yaşamını sürdürmesinde, komşuluk yapmasında özel güvenliğin çok büyük rolü vardır.

Can güvenliğimizin, mal güvenliğimizin ve asayişin sağlanmasında görev alan bu sektörün kalitesi son zamanlarda gerek İçişleri Bakanlığı Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’nın yapmış olduğu denetim ve eğitimlerle gerekse de eğitim kurumlarının vermiş olduğu eğitimlerle geçmiş yıllara oranla ciddi bir iyileştirme gösterdi. Lakin sorumluluğu had safhada olan bu sektörde görev alan personellerin hala tam olarak görev tanımlarına ve sahip olmuş oldukları yetkiler konusunda yeterli bilgiye sahip olmadıkları gözlenmektedir. Gözlemlenen bu aksaklıkların giderilmesi ancak bilinçli bir eğitim ile mümkündür.