H264-H265 karşılaştırması

H.265, H.264'ten daha gelişmiş bir kodlama yöntemidir. Temel fark, HEVC olarak da adlandırılan H.265 ‘in canlı video akışlarının dosya boyutunu küçültür ve dolayısıyla gerekli bant genişliğinin azaltılmasına yardımcı olur.

 H.264’ün kullandığı makro bloklarından farklı olarak, H.265, Ağaç Kodlama Birimleri (CTU'lar) adı verilen bilgilerde işlem yapmaktadır. H.264 ün kullandığı makro bloklar 4x4 - 16x16 blok boyutlarını kapsayabilirken, H.265’in kullandığı CTU'lar 64x64 bloklara kadar işlem yapabilir ve bu da bilgileri daha verimli bir şekilde sıkıştırma olanağı sağlar.

Örnek bir 4K yayın için gerekli olan bant genişliği karşılaştırması (H.264 vs H.265)

Ayrıca H.265 verilerinizi çok daha verimli bir şekilde sıkıştırdığından, video sıkıştırma aracınızın kullanılması bant genişliğinizi ve depolama gereksinimlerinizi kabaca % 50 azaltacaktır. Aşağıdaki tablo da H.264 ve H.265 kodlamaları için önerilen bant genişliklerinin karşılaştırması bulunmaktadır.

Birçok yönden, video sıkıştırma alanındaki etkileyici gelişmelerden dolayı 4K yayın artık mümkün. Dijital video içeriğinin kaydedilmesini, sıkıştırılmasını ve dağıtılmasını sağlayan video sıkıştırma endüstri standardı olan H.264 (AVC olarak da bilinir), uzun yıllar hizmet etti. Ancak artık H.264 yüksek çözünürlükler için yeterli değil.

 Video sıkıştırma alanındaki gelişmeler H.265'in (HEVC olarak da bilinir) ortaya çıkmasını sağladı ve daha önce görülmeyen video kalitesinin önünü açtı. Evet H.265 (HEVC)’in çalışma şekli inanılmaz derecede karmaşık, fakat temel avantajı olan daha düşük veri hızlarında kayda değer görüntü kalitesi sunuyor.

Dolayısı ile H.265 sıkıştırma teknolojisi kullanan sistemlerin tercih edilmesi sayesinde daha az Harddisk, daha az disk yuvalı cihaz ihtiyacı, daha hızlı veri transferi gibi proje ve işletme maliyetlerini doğrudan etkileyecek farklar doğmaktadır.