Kapalı devre kamera (CCTV) sistemleri, temel video kayıt ve arşivleme özelliklerine ek olarak video arşivlerinde ve canlı video akışlarında olay tespitini kolaylaştırıcı özellikler ile birlikte kullanılabilmelidir. Yüksek çözünürlükte ve kalitede kaydedilerek saklanan video arşivlerinde insan gücü ile geriye dönük izlenme yapmak ve olay analizinde olaya ait video kayıtlarının tespit ederek çıkarmak çok uzun süreler alabilmektedir.  Reaktif video izleme senaryolarında, doğru kayıtlara kısa zamanda ulaşabilmek için video kayıt ve yönetim platformunun renk, şekil, büyüklük gibi meta verileri kullanabilen akıllı arama yetenekleri barındırması önemlidir. 

Ancak en son teknolojik gelişmeler, yaşanmış olay kayıtlarında reaktif analiz yeteneklerine ilave olarak, olası olayların önüne geçmek için proaktif güvenlik izlemesi yapmaya da imkan tanımaktadır. Video akışlarında sınır, alan, obje, yön gibi öğeler ile gerçek zamanlı analizler yapabilen ve bu analizler ile akıllı güvenlik senaryoları işletebilen video izleme sistemlerinde (VMS) yer alması gereken yetenekler aşağıdaki şekilde özetlenebilir: Akıllı Arama: Belki 7/24 kayıt yapan bir sisteminiz var, belki bir, belki birkaç ay sürekli kayıt yapıyorsunuz. VMS platformlarına eklenen akıllı arama özelliği ile video karesinin sadece seçeceğiniz alanlarında, seçeceğiniz tarih, saat, alan, renk, şekil gibi meta veri kriterler ile daha kısa zaman zarfında hedeflediğiniz verilere erişmeniz mümkün olacaktır.

Akıllı PTZ: Farklı yönlere dönebilen, yakına ve uzağa zum yapabilen PTZ kameraları kullanmak oldukça işlevsel bir niteliktir. Bunu daha işlevsel hale getiren ise sabit bir kameranın yaptığı tespitlerin PTZ kamera tarafından otomatik takip edilebilmesi olacaktır. Bu hem sistemin otomatik bir şekilde önemli olayları takibe alabilmesini hem de güvenlik personelinin olaya odaklanmasını, dikkatinin çekilmesini kolaylaştıran bir işlevdir.

Hareketli obje analitiği: VMS platformlarının en temel özelliklerinden biri harekete duyarlı kayıt yapabilmektir. Bu nedenle nitelikleri en düşük VMS platformlarında bile hareket algılama ve alarm özelliği bulunur. Son dönem gelişmeler, bu analitik imkanı sadece hareket odaklı olmaktan çıkarmış, hareketli objenin boyu, hareket hızı, süresi, hat veya bölge ihlali, hareket yön bilgisi, hareketli obje sayısı gibi ilave gelişmiş özelliklere kavuşturmuştur.

İnsan Algılama Analitiği: İnsan algılama özelliğine sahip bir video izleme sisteminden en az aşağıda sıralanan faydaları elde etmeniz mümkün olacaktır:

Yangın riskine karşı izlenen bir alanda objelerin güvenliğinden ziyade, insan hayatının korunması açısından insan varlığının tespit edilmesi

Ziyaretçi giriş çıkışlarının takip edildiği yerlerde insan harici objelerin sayılmaması

Kalabalık ve kargaşa ortamlarının önlenmesi için insan varlığının tespit edilmesi

Engelli, yaşlı, çocuk vb. özel duruma sahip yayaların tespiti ve korunması

Bu faydalar insan tespitinin diğer analitiklerle ilişkisi nedeniyle doğrudan veya dolaylı olarak elde edebileceğiniz faydalardır. Mevcut ihtiyaçlarınız ve beklentileriniz doğrultusunda insan tespiti odaklı daha birçok fayda sağlayabileceğiniz proje tasarlamak mümkündür. İnsan algılama özelliği tesislerde içeri giren fakat çıkmayarak güvenlik riski doğuran kişilerin tespiti, vardiya kontrolü yapılması, belli sayıda kişinin girebileceği alanlara giren fazla kişilerin bulunması, dolayısıyla güvenlik ihlallerinin anlaşılması ve güvenlikle ilgili kişilerin zamanında ikaz edilmesi gibi farklı amaçlar için kullanılabilecektir.

Şüpheli nesne detektörü: Bilerek veya bilmeyerek sahipleri tarafından terk edilip gidilen objelerin varlığı halinde bu analitik güvenlik personelinin harekete geçmesini ve gerekli önlemlerin alınmasını temin edecektir.

Yangın/duman analitiği: Fiziki bir yangın alarm sisteminin yerini tutamayacak olsa da bu istenmeyen durumun yani yangın halinin video kaydının yapılması, ön bilgilendirme ve tetikleme yapan ilave bir alarm sistemi gibi bu analitiğin kullanılması mümkündür.

Sabotaj analitiği: Kameralarınıza yönelik girişimi yapılacak sabotaj fiillerinin (kameranın üstünü örtme, yönünü çevirme, sprey boya sıkma vb.) tespiti ve zamanında tedbir alınması gerekli bir analitik özelliktir. Bu tür analitik işlevleri video izleme ve yönetim platformlarını çok daha fonksiyonel hale getirmekte, sistemi bir video yığını modundan çıkartarak değerli verileri, analiz sonuçlarına ulaşabileceğiniz bir cevher madeni haline dönüştürmekte, sistem kendisine yapılan yatırımı kısa sürede telafi edebilmektedir. Analitik zenginliğine sahip bir VMS sahibi olmanız kurumunuz, işletmeniz açısından oldukça doğru bir strateji durumundadır. Gelecek onu görmeyi başarabilenlerin olacaktır.

Otel güvenlik sistemleri entegrasyonu: İletişim sistemlerinde pazar lideri olan Karel Türkiye genelinde, eğitimli teknik kadrosu ile anahtar teslim entegre güvenlik çözümleri sunuyor. Karel, %100 kendi teknolojisi olan IP tabanlı iletişim sistemlerini CCTV video izleme, sensör ve interkom sistemleri ile birleştiren entegre güvenlik çözümleri ile işletmelerin çok amaçlı güvenlik ihtiyacını karşılamayı ve projelendirme, satın alma, uygulama ve kullanım süreçlerinde avantaj ve verimlilik sağlamayı hedefliyor.