İzmir trafiği ‘Tam adaptif trafik yönetimi’yle güvende

Dünyanın pek çok gelişmiş kentinde uygulanan akıllı, çevreci, engelli dostu Tam Adaptif Trafik Yönetim, Denetim ve Bilgilendirme Sistemi’ni Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi hayata geçirmiştir.

Söz konusu proje kapsamında, kent genelinde bulunan 402 adet sinyalize kavşak gerçek zamanlı sinyal planları ile adaptif şekilde yönetilmekte olup iş kapsamında kurulumu yapılmış olan Trafik Kontrol Merkezi’nden gerekli müdahaleler yapılabilmektedir.

Ayrıca proje kapsamında; 163 adet kırmızı ışık ihlal sistemi, 116 noktada park ihlal sistemi, 12 adet güzergahta hız koridoru, 16 noktada gabari algılayıcı sistem, 30 adet meteoroloji ölçüm sistemi, 24 noktada 48 adet DMS (Değişken Mesaj Sistemi)  ve 110 noktada trafik izleme kamerası, trafik yoğunluk haritasının oluşturulabilmesi için 209 adet trafik ölçüm sistemi, 164 adet İtfaiye aracına ve 100 adet ambulans aracına kavşaklarda öncelik sistemi ve 1500 adet otobüse toplu ulaşım öncelik sistemi kurulmuştur.

Adaptif trafik yönetimi nedir?

Kavşak kollarındaki ve bağlantılı kavşaklardaki trafik yüklerinin gerçek zamanlı olarak ölçülmesi ve ölçülen değerlere göre en uygun sinyal planlarının otomatik olarak oluşturulması esasına göre çalışır.

Bu sistemleri diğer sistemlerden ayıran en temel özellik; gerçek zamanlı verileri trafik ölçüm sistemlerinden alarak önceden tanımlanmış sinyal zaman planları ile eşleştirmek yerine, online bilgisayar yardımı ile en iyi sinyal zaman planını otomatik olarak oluşturmalarıdır.

Sistem neler kazandıracak?

Sistem ile birlikte seyahat ve kavşaklarda bekleme süreleri kısalacaktır. Ayrıca, yol kapasitelerinin yüksek verimde kullanılması, sürücü ve yaya trafik güvenliğinin artması, emisyon salınım oranlarının düşürülmesi, yakıt ve yedek parça harcamalarının azaltılması, trafik akış ve yoğunluklarının kentli tarafından da izlenebilmesi, kural ihlallerinin gözlenerek kontrol altına alınması ile merkezi olarak arıza tespiti ve arızaya kısa sürede müdahalenin sağlanması gibi faydalar sağlayacak.