Bizleri koruyan gözler ‘’Şehir izleme sistemleri’’

Günümüzde tüm dünya genelinde artış gösteren terör ve suç olayları, malesef toplum içerisindeki belli şahıslar tarafından planlı yada plansız bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu olayların gerçekleştirilmeden önce tespiti ve sonrasında müdahale ve önlenmesi için emniyet unsurlarının sorumlu olduğu bölge ve şehir içerisindeki alanlara hakim olması gerekmektedir. Dünya geneline baktığımızda hiçbir şehirde bölge güvenliği sadece insan kaynakları ile sağlanmamaktadır. Özellikle CCTV sistemlerinin üretim, maliyet ve uygulama açısından güvenlik sektörünün trendi olduğu günümüzde, en küçük şehirde bile Şehir İzleme Sistemleri bulunmakta ve güvenli bir şehir için kontrol, takip, istihbarat, tespit ve müdahale gibi hizmetler sağlayan en önemli unsurlardan birisi konumundadır.

İlk olarak 2005 yılında dünya pazarında uygulanmasına başlanılan Şehir İzleme Sistemleri, 2008 yılı itibarı ile giderek tüm ülkelerde tercih ve yatırım yapılan önemli bir güvenlik gereksinimi olmuştur. Bu konuda teknolojik ve sistem adeti olarak dünyada İngiltere ön plana çıkmış bulunmaktadır. Şu anda İngiltere’de ortalama her 15 insan başına 1 adet kamera bulunduğu bilinmektedir. Ülkemizde özellikle bulunduğu bölgede Şehir İzleme Sistemleri bakımından diğer ülkelere oranla bir referans niteliği taşıyacak sistemlere sahiptir. Birçok komşu bölge ülkesi, Türkiye’de Şehir İzleme Sistemi ve altyapısını kurma kabiliyetine sahip firma ve kurumlardan danışmanlık almıştır. Özellikle geçtiğimiz yıllarda ülkemizde gerçekleşen olaylarda bu sistemlerin gerekliliği bir kere daha anlaşılmış ve yatırımlarına hala sistemin güncellenmesi, teknoloji yükseltilmesi sağlanarak devam edilmektedir.

Artık CCTV sistemleri bir ekstra güvenlik önlemi olmak yerine her alanda; evimizdeki bir beyaz eşya gibi olmazsa olmaz olarak düşünülmektedir. Günümüzde şehirdeki her lokasyonda bir CCTV sistemi bulunmaktadır. Ancak bu sistemler sadece yerel kayıt yapan ve market, ofis, dükkan gibi alanların korunması için kullanılmaktadır. Şehir güvenliğini sağlamak içinse ülkemizde KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) olarak isimlendirilen izleme sistemleri bulunmaktadır.  Bu sistemler şu anda izleme ve kayıt takibi amacına hizmet etmekle beraber bazı alt bileşenler ile (Plaka tanıma v.b.) güvenli şehir amacı ile hizmet vermektedir. Temel olarak hepimizin çevremizde görebileceği izleme sistemleri; bir direk üzerindeki dış ortama uygun kabin üzerinde montajı gerçekleştirilen en fazla 4 adet sabit ve 1 hareketli zoom kameranın görüntülerinin ve kayıtların bölge merkezlerine fiber yada kablosuz veri aktarımı ile gönderilmesi mantığına dayanmaktadır.  Günümüze kadar bizlere hizmet veren ve devam eden bu sistem artık 5 ayrı kamera yerine tek bir kamera ile 360 derece görüntü ve hareketli zoom görüntüleme kabiliyetine sahip donanımlara yerini yavaş yavaş bırakmaktadır. Uygulama ve bakım açısından bizlere fayda sağlayan bu güncel sistemler, çözünürlük olarak günümüz trendi olan 4K desteği bulunduğundan, özellikle izlediğimiz alanlarda detayları incelemek istediğimizde bizlere daha net bir görüntü sağlamaktadır.

Yapay zeka artık şehir güvenliğine hizmet veriyor!      

Artık her elektronik cihazdan bir bilgi alabilir durumdayız. Uç nokta olarak isimlendirdiğimiz bu cihazlar sensör, geçiş sistemi, yangın algılama, ısı ölçüm detektörleri gibi sistemler olabilir  ancak izleme için en önemli unsurumuz kameralardır. Kameraların teknoloji ve çözünürlük değeri olarak ne kadar üst düzey olursa Şehir İzleme Sistemi için o ölçüde iyi olduğu düşünebiliriz ancak, veri yönetiminin sağlıklı, etkili yapılmadığı bir merkez sistemimiz bulunmadığı takdirde bizlere bu değersiz veri olarak geri dönüşür. İşte bu noktada bizlere elimizdeki verilerin arasından sadece nitelikli ve önemli olan verileri bizlere belirtecek yada sadece bu verilerin kayıt edilmesini sağlayacak bir sistem gerekmektedir. Yapay zeka teknolojisinin cep telefonlarımıza kadar ulaşılabilir olduğu günümüzde Şehir İzleme Sistemleri içerisinde yine yapay zeka algoritmalarının kullanıldığı ve şehir güvenliği için hizmet veren sistemler bulunmaktadır. Bu sistemler yüz tanıma, akıllı trafik sistemleri, kişi nitelik analizleri, davranış analizleri gibi alanlarda bizlere geçmiş yıllarda kullanılabilirlik açısından istediğimiz performansı sağlayamayan ancak gerekliliğini kanıtlamış sistemlerin kullanılmasını sağlamaktadır. Artık, izleme noktaları bizler için gözle gördüğümüz kadar değil, sistem tarafından algılanması desteklendiği kadar farklı nitelikler ile hizmetler sağlamak için çözüm sağlamaktadır. Bu sistemler ile şüpheli bir araç tespiti için mükerrer geçişler, sahte plakalar, hız sınırı aşımları, rota takibi, sürücü tespiti sistem tarafından herhangi bir operatör uygulamasını gerektirmeden sağlanırken, şüpheli kişi takibi için kimlik, suç ortağı tespiti, kıyafet renk bilgileri, cinsiyet, keşif tespiti için kullanılmaktadır. Yapay zeka teknolojisi üzerinde, yer almış olduğu güvenlik sektöründeki ilk çalışmaları başlatan ve sektörün lider üreticisi Hikvision olarak, güvenli şehir ve gözetlemesini sağlamak için kamera, sunucu, yazılım ve diğer ekipmanları son teknoloji ile sağlamaktayız.