Biyometrik sistemler, bireyin fiziksel benzersizliğini ortaya koyan ve mevcutta bulunan kayıtlarla karşılaştırarak tanımlama, doğrulama işlemi yapan sistemlerdir.

Personel kimlik kartları, manyetik kartlar, şifrelerin dezavantajlarını göz önünde bulundurarak bunların yerine daha kolay ve güvenlik doğrulama yöntemi ile parmak izlerini, yüzlerini, irislerini, avuç içlerini, imzasını, DNA ve retinasını işleme alan sistemlerdir.

Biyometrik sistemler, güvenlik sistemlerinin her alanında uygulanmaktadır.

Bilginin gizliliğini sağlayabilmenin en iyi yolu kimlik doğrulamasından geçer.

Gönderilen bilgiler hedeflenenin dışında başka bir adrese ulaşıyorsa kişinin özel- kişisel bilgileri paylaşılmış olacağından beklenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Kimlik doğrulama yöntemleri kendi içinde 3 farklı şekilde sınıflandırılır.

*Bilgi Temelli

*Aidiyet Temelli

*Biyometrik Temelli

Biyometrik sistemlerde, herhangi bir nesneye ihtiyaç duyulmamakla birlikte yalnızca bireyin kendisi ile giriş yapılabilmektedir.

Biyometrik sistemlerin kullanımı zaman içerisinde gelişerek çeşitliliğini artmıştır.

Biyometrik sistemlerin esas amacı, bireyin şifre ya da bilgiye ihtiyaç duymadan kopyalanması imkansız olan kendilerine has özelliklerini kullanmasıdır, bu sayede başkasına devredilmesi, unutulması ve kaybolması gibi dezavantajlar ortadan kalkmış olur.

Bu sistemlerde biyometrik ölçüler kullanılmaktadır. Bu ölçülerin kullanımı için Uluslararası Bilgi Teknolojileri Standartları tarafından oluşturulmuş bir standart mevcuttur.

Biyometrik sistemler sayesinde;

**Şifre çalınma, unutulma riski ortadan kalkar.

**Yüksek güvenlik düzeyi sağlanmış olur.

**Kopyalanma olasılığı neredeyse yok denilebilecek düzeydedir.

**Transfer edilemez bir anahtar olarak hizmet vermektedir.

**Güvenli, kullanıcı ve zaman dostudur.

Tüm avantajların yanında; biyometrik sistemlerde de diğer sistemler gibi dezavantajlar söz konusudur.

Buradaki en büyük dezavantajı yazılımsal ve donanımsal saldırılardır.

Biyometrik sistemlerin kronolojik olarak sıralanması; Parmak izi tanıma-iris tanıma- el geometrisi tanıma-yüz tanıma şeklindedir.

Biyometrik sistemlerin kullanıldığı alanlar

Biyometrik sistemler günlük hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Kısaca örnek verecek olursak;

**Hastanelerin yeni doğan ünitelerine erişim kontrolü sayesinde ünitede bulunan bebeklere ailesi dışındaki kişilerin erişim sağlayamaması;

**Okullarda öğrenci devam takip ve veli kontrolü sayesinde okula öğrencisi bulunmayan velinin giriş sağlayamaması

**Elektronik ödeme işlemlerin de yetkisi olmayan kişilerin işlem yapamaması ;

**Personel devam ve takip uygulamaları sayesinde firma girişlerine, üretim alanlarına yetkisiz kişilerin giriş yapamaması;

**Ulusal kimlik uygulamaları, ehliyet ve pasaportlarda kimlik tespiti gibi hayatımızın her alanında kullanılmaktadır.

Polimek Elektronik’in ilk’leri

Polimek Elektronik olarak biz de; güvenlik ve kontrol sektöründe; 1997 yılında Türkiye’nin ilk  ve tek parmak izi okuyucusunu üreterek biyometriyi ülkemizde yaygınlaştıran; kullanabilir ve erişebilir hale getiren firma olmaktan gurur duyuyoruz.

İlk üretilen parmak izi cihazımızın boyutu eski cep telefonları gibi şu andaki okuyuculardan çok daha büyüktü; zamanla teknoloji geliştikçe; cihazlar da daha estetik bir görünüm aldılar.

Bizim sektörümüzde;  parmak izli giriş çıkış okuyucuları ile yapılan geçiş kontrol sistemleri biyometrik sistemlerin en basit örneklerindendir.

Biyometrik sistemler öncesinde; işveren; çalışanının kartını başka arkadaşına verip geçiş yapmasından şikayetçi olurken; şimdi yüz tanıma ve parmak izi cihaz kullanımı ile bu sorun ortadan kalkmıştır;  yetkisiz kişilerin üretim alanlarına  ve firmaya girişi kolayca engellenmektedir.

Zamanla biyometrik sistemler okullarda da kullanılmaya başlanmış; bu sayede okula yabancı kişilerin girişi engellenmiş ve öğrencilerin giriş-çıkış bilgileri velilere kolayca raporlanmıştır.

Bu sistemlerin uygulanma alanları sınırsızdır.

Spor salonlarından; apartman girişlerine; cep telefonlarından; bilgisayarlara kadar biyometri artık hayatımızın her yerindedir.

Biyometri de bir sonraki etap damar ve ses tanımasıdır.

Polimek Elektronik olarak bizde gelişen teknolojiyi takip ederek; Ar-Ge departmanımız da bunlarla ilgili çalışmalara şimdiden başladık.