Sizi tanımamıza kendinizi hazırlayın

Evlerimize hırsız giriyor, arabalarımız çalınıyor, imzalarımız taklit ediliyor...
Kısacası birileri bizim yerimize geçiyor ve makineleri kandırıyor.
Peki bunları nasıl engelleyebiliriz?
Bir geçiş kontrol sistemine bizim "Doğru insan" olduğumuzu nasıl ispatlayabiliriz?
İşte burada yepyeni bir sistem, biyometrik sistemler kendini gösteriyor. Artık kendimizi tanıtmak için kimlik kartlarına, şifrelere, pin kodlarına gerek yok.
Sizi gözünüzden, yüzünüzden, parmağınızdan, damarınızdan tanıyan sistemler artık devrede.  

Biyometrik sistem nedir?

Biyometrik sistem, insanları fiziksel kimlikleri yerine daha yerleşik ve dışsal özelliklerine göre tanımayı amaçlayan ve bu yönde çalışmalar yapan otomatik sistemlerin bütününe verilen addır.
Göz tarayıcılar, parmak izi okuyucuları, el damar okuyucuları ve yüz tanıyıcılar bu biyometrik dalda kullanılan alanlarından sadece birkaçıdır.
Bir özelliğin biyometrik sistemler tarafından kullanılabilmesi için bazı kriterlere uyması gerekir.
Örneğin: her insanda bulunması, insandan insana değişmesi, yaşlanma gibi koşullarda değişmezliği, kolay ölçülebilir olması vb. Elbette bu kriterlere uygunluk gözetilse bile bazı durumlarda bu sistem bize yanlış cevaplar verebilir.
Bir kişinin parmak izinin bozulması, parmaktaki yüzük yerinin elin geometrisini bozması, yüzün gün ışığında ve loş ışıklarda farklı gözükmesi sistemin o insanı yanlış tanımasına neden olabilir. Ancak yine de bu sorunların hepsi teker teker aşılıyor ve bu teknoloji yaygınlaşıyor.

Biyometrik sistemin seçimi

Bir biyometrik sistem seçilmeden önce sistemin gereksinimleri dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu gereksinimleri şöyle sıralayabiliriz:

Gerekli güvenlik seviyesi: Kullanılma amacına uygun sistemin seçilmesi ve istenilen düzeyde güvenlik seviyesinin korunması,

Doğruluk: Hem veri tabanına kayıtta hem de sisteme giriş yaparken doğru bilgilerle siteme giriş yapılabilmesi ve bunun için doğru kurulup çalıştırılması,

Maliyet ve işlem zamanı: Bir biyometrik sistem tasarlanırken en uygun sistemi belirlemek ve gerçekleştirmek için sistemin maliyetini ve işlem zamanını belirli kriterlere uygun olarak değerlendiren bir uzmanla çalışılması,

Kullanıcıya uygunluk: Kullanıcıya zorlayıcı gelmeyen ve bilgi kaydetmede sorunlar yaşamasına sebep olmayan ve böylece kullanıcılar açısından sıkıntı yaratmayan sistemin seçilmesi.

Parmak izi tanımaya dayalı biyometrik sistemler

Parmak izinin hiçbir insanda aynı olmadığı yıllar öncesinden bilinen bir gerçektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yıllarında okuma yazma oranı henüz yaygın değilken insanların kimlik tespitinde ve resmi evraklarda her zaman parmak izi kullanılırdı.

Gelişen teknolojiyle birlikte sistemin uygulanışı tanımlanması ve sivil yaşamda kullanılması son derece basit hale geldi. Maliyet bakımından da ucuzlayan bu okuyucular artık gündelik yaşamımızın vazgeçilmez bir güvenlik cihazı haline geldiler. Parmak izi okuma cihazlarını artık birçok firma ya da kurumun kapılarında görebilirsiniz.

Sistemin çalışma mantığının temeli ise; parmak ucunda yer alan parmak izi dediğimiz milimetrik derecede küçük girinti ve çıkıntılardan oluşan haritaya benzer yapıdır.

Parmak izi okuma cihazları parmak ucunu lazer ışıklarıyla tarayarak girinti ve çıkıntıları, bu girinti ve çıkıntıların birbirlerine olan mesafesi ve eğimleri, parmak ucu halkalarının başlangıç ve bitiş noktalarını tespit ederek bu ayrıntı noktalarını referans alır.

Sistem çalışması ise; parmak izleri öncelikle parmak izi okuma cihazına tanıtılır. Bu tanımlamayla birlikte yukarda belirttiğimiz referans noktaları belirlenmiş ve cihaz hafızasına kaydedilmiş olur. Daha sonra bu cihaza gelen kişi parmak izini okuttuğunda, referans alınan noktalar taranır ve eğer cihaz içerisinde yer alan ve aynı referans noktalarıyla eşleşen bir kayıt varsa şifre açılır. Eğer referans noktalarının çok azı bile eşleşmiyor ise cihaz bunu kopya olacağını ya da kişiye ait olmayacağını bilir.

Yüz tanımaya dayalı biyometrik sistemler

Parmak izinin benzersizliği, hemen hemen herkes tarafından bilinen bir gerçekken, yüzün biyometrik yapısı ve benzersizliği ise parmak izine oranla daha az bilinir. İnsan gözüyle bakıldığında insanlar birbirine benzer hatta insanlar çift yaratılmış denir. Ancak bu bilinenler yanlıştır. Her insanın yüz yapısı birbirinden farklıdır; tıpkı parmak izinde olduğu gibi. Ancak bu farklılığı insan gözünün algılaması son derece güçtür. Bu farklılıklar çok gelişmiş teknolojik cihazların yardımıyla tespit edilebilir. Yüz tanıma sisteminin referans aldığı noktalarda bu farklılıklardır, yani yüzün genel yapısı değildir.

Temel mantık olarak; yüzün biyometrisini tarayan cihaz her uzvun birbirine oranını, mesafesini, yüzün şeklini, uzuvların yüz üzerinde kapladığı alanı, uzuvların eğimini ve şeklini milimetrik olarak tespit eder, hesaplar ve her birine noktalar atar. Bu noktalar yardımıyla kimlik tespitinde referans alınacak alanlar belirlenmiş olur. Referans noktaların çok fazla olması ve bu noktalar arasında ki mesafenin sistemin temelini teşkil etmesi nedeniyle, yüzün belli bir kısmının görünmemesi halinde bile (mesela profilden görüntü durumunda), saç veya sakalın uzaması ya da kesilmesi halinde, gözlük takılması ya da çıkarılması gibi suni değişikliklerin yapılması ile sistemin işleyişini etkilemez ve gereken tespit yapılır.

Yüz tanıma sistemleri daha önceleri polis tarafından zanlıların takibi yada tespiti için kullanılırken gelişen teknolojiyle düşen üretim maliyetleri sayesinde sivil yaşamda da kullanılır hale gelmiştir.

Yüz tanıma sistemlerinin başarısı polis merkezlerinde yoğun şekilde kullanılmaya devam etmesiyle ispatlanmıştır. Sivil kurum ve işletmelerde ise genellikle personel geçiş sistemlerinde, yüksek güvenlik gerektiren alanlarda, personelin giriş çıkışını kontrol altına almak amacıyla kullanılmaktadır.

İris tanımaya dayalı biyometrik sistemler

Halk arasında parmak izinden sonra benzersiz yapısı en çok bilinen bir diğer biyometrik sistemde göz (iris) tanımadır. Göz içerisindeki kılcal damarlar tıpkı parmak izinde olduğu gibi haritaya benzer bir yapı oluştururlar. Bu yapı insanın biyometrik yapısı içerisinde en gelişmişidir. Bu yüzden güvenirliliği yüksek olduğu gibi göz tanıma ve eşleştirme sürecinde son derece kısadır.

Türkiye’nin personel devam sistemleri, ziyaretçi takip sistemleri sektöründe faaliyet gösteren Bio Bilişim Biyometrik Teknoloji Çözümleri Raporlama ve Biyometrik sistemler entegrasyonu konusunda sektörün en köklü şirketleri arasındadır.

12 senelik nitelikli iş gücü ile bu iş gücüne ihtiyaç duyan yurt içi ve yurtdışı bankalar, finans kurumları, maden sahaları, perakende ve zincir mağazalar, uluslararası firmalar, holdingler, konut ve yaşam alanlarına Biyometrik sistem ve raporlama entegrasyonlarımız ile hizmet veriyoruz.

Doğru biyometrik sistemi seçimi, doğru yazılım…

Sahip olduğumuz müşteri portföyünün ihtiyaçları doğrultusunda gelişmiş ve ihtiyaç duyulan çözümler konusunda geliştirilebilen BIONET Personel Devam Takip, Ziyaretçi ve Raporlama sistemimiz Biyometrik sistemler konusunda hem insan kaynakları hem de Güvenlik departmanlarının aktif olarak kullandığı bir çözüm olmuştur.

Çoğu küçük ve büyük ölçekli işletmeler için iş gücü yönetimi ve bordro toplam bütçelerinin % 50 kadarını tüketir. Mevcut küresel ekonomik ortam, her sektörde kesintilere neden olmuş, üretkenliğini ve sürdürülebilirliğini sürdürmek için yöneticilere zorlu seçimlerle karşı karşıya kalmış durumdadır. Birçok işletme işten çıkarmalara başvurarak işgücü yönetim maliyetlerini azaltmak zorunda kalırken diğerleri yatırım verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için çalışan verimliliğini ve hesap verebilirliğini artırmaya çalışmaktadır.

Tüm zaman kazandıran yazılımlarda olduğu gibi, Biyometrik zaman ve devam cihazları da, çalışan verimliliği ve hesap verebilirliği sayesinde kar marjınızı artırabilir. Biyometrik yazılım, çalışanlarınızın verimliliğini artırmanıza yardımcı olur ve yalnızca çalıştığınız zamana para ödersiniz. BIONET zamanı ve katılımı ile etkili bir iş süreci oluşturmak, insan kaynakları çalışanlarınızın ayrılan zaman aralığında daha fazla görevi tamamlamasını sağlar.

Birçok şirket, işgücü verimliliğini, verimliliği ve emek yönetimini iyileştirmek için Biyometrik zaman ve personel devam sistemleri benimsiyor. Biyometrik tanımlama yapılmaksızın, şirketler halen çok fazla zaman harcayan elle personel çalışma saatleri yöntemlerine güveniyorlar, ancak aynı zamanda hata riski taşıyorlar. Bu manuel yöntemlere kıyasla, Biyometrik katılım sistemleri hatasız, kurulumu hızlı, kullanıcı dostu ve son derece doğru.

Artan doğruluk

Biyometrik sistemler devam kaydı ve tanımlama, zaman ve uyum verilerinin Bordro sistemine manuel olarak tekrar girilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır veya ortadan kaldırabilir, bu ikisi entegre edildiğinde. Sonuç, ödeme periyodu başına en az 20 dakika sürebilecek doğru ve hatasız bordro işleme işlemidir.

Bir iş olarak, odaklanmanın ekip oluşturma, artan üretkenlik ve büyüme üzerinde olması ve çalışanlarınızın zaman ve katılımlarını yönetmemesi gerekir. Gerçekten gerekli bir egzersiz olsa da; Bu, zaman ve emek harcamak zorunda kalmadığınız bir şey. Bu yön, iyi bir katılım yazılımı ve Biyometrik sistemi ile kusursuz bir şekilde halledilebilir.

Yüksek Verim

Çalışan verimliliğini artırmak için biyometrik zaman çözümleri kullanmak

Bir ödeme döneminin sonunda personel çalışma saatleri ile hesaplanan bordro ve ya raporlamanın tam zamanı geldiğinde, manuel bir süreç kullanıyorsanız, zaman verilerinin toplanması, verilerinizin hesap çözümünüze tekrar girilmesi ve bordroyu tüm kurum için işlemek için zaman ve zahmet gerekebilir.
Manuel personel hareket detayı sorgulama (ilk giriş & son çıkış, normal çalışma, eksik çalışma, fazla mesai, hafta sonu çalışması vb.) personel devam takip işlemleri yapan kuruluşların, her bir ödeme döneminin sonunda beş saatten daha fazla veya daha fazla çalışan ile yapılması süreci ve iş gücünü arttırmakta.

Bir kişinin sorumluluğu olsa bile, ücret periyodu başına beş saat, doğrudan masrafla (kişinin saatlik ücreti ile) çok verimlilik saati katmaktadır. 
Mesele şu ki, elle çalıştırılan zaman ve devamlılık verilerinden faydalanmak için geçen süre, bir Biyometrik süre ve devam sistemi ile birkaç dakika azaltılabilir. 
Elle işlemlerin bir kısmını ortadan kaldırdıktan sonra, kaydedilen verimlilik saatleri ve ilgili personel ücretleri başka bir yere yeniden tahsis edilebilir.

Zaman verilerini toplamanın veri toplama cihazları vasıtasıyla otomatikleştirilmesi, zaman kayıtlarının elektronik bir biçimde yapılmasını sağlar. Bu, o verilerin raporlamaya işlemesi için otomatik olarak Bordro çözümünüze eksiksiz ve hatasız gönderilmesini sağlar.

Biz biyometrik sistemler ile toplama yoluyla veri doğruluğunu artırırken, personel çalışma saatlerinin ve ya raporlama çalışması için gereken sürenin azaltılmasını hem üretkenlikte hem de maliyet tasarrufunda artış gerektirecek sonuç odaklı çalışmalarımız ile sorunları çözümler ile buluşturuyoruz. Personelin günlük, aylık çalışma saatlerini Biyometrik sistemler kullanarak raporluyor ve bu datayı otomatik olarak Bordro programına entegre edebiliyoruz. Bu yöntem birçok insan kaynakları personellerinin işlem ve zaman durumlarının da çözümü oluyor.

Ayrıca BİONET yazılımımız tek bir ara yüz ekranından tüm Biyometrik sistemleri yönetiyor.
Yani kurulan bir kartlı geçiş, iris, damar tanıma, yüz tanıma sistemleri ile yazılım full entegrasyonunu sağlayıp personel ve ya ziyaretçi için tüm kayıtlar tek bir ekran üzerinden yönetiliyor. Aynı şekilde farklı bir sekmeden de bu sistemler ile ilgili güvenlik ve insan kaynakları raporlamaları alınabiliyor.

Biyometrik sistemler hayatımıza daha çok girecek ve biz çözümlerimiz her zaman size destekçiniz olacağız.