Turizmde güvenlik

Turizm sektörü açısından çok zor geçen iki yılın ardından, bilançolarda faaliyet karının çok yüksek gerçekleştiği bir 2018 yılını geride bıraktık. 2019 yılında turizmde dolulukların ve fiyatların artmaya başlaması sayesinde çevrilebilir bir nakit akışı senaryosunun piyasalara hakim olacağı beklentisi ile turizm yatırımcısını iyi bir sezonun beklediğini öngörüyoruz.

Özellikle Antalya bölgesinde 2018 yılını %30’luk bir büyümeyle bütün zamanların en iyi sezonu olarak kapattıktan sonra, turizm sektörü temsilcileriyle yaptığımız istişarelerden çıkardığımız sonuçlara göre 2019 yılında da %20-25 bandında bir büyümeyle 16 milyonun üzerinde yabancı turisti ağırlayacağımızı değerlendiriyoruz.

Önümüzdeki beş yıl içerisinde 70 milyon turist ve 70 milyar dolarlık turizm hedefinin ortaya konulduğu bir süreçte, turistin en hassas olduğu nokta olan güvenlik kaygısını ortadan kaldırabilmenin ne kadar önemli olduğunun farkındayız.

Son yıllarda dünyada ve özellikle orta doğuda yaşanan olumsuz gelişmelere paralel olarak yaşanan terör tehdidini en çok hisseden sektörlerden bir tanesi hiç şüphesiz turizmdir. Tamamen hassas dengelerle yönetilen sektörün yapısal olarak aşırı kırılganlığı ve her olumsuz duruma aynı ölçüde olumsuz tepki veriyor olması, sunduğumuz güvenlik hizmetini sahaya kusursuz olarak yansıtmamızı gerekli kılıyor. Güvenlik hatalarından doğabilecek zararların, telafisi mümkün olmayan sonuçlara yol açabileceği gerçeğinden hareketle, ortaya konulan hizmetin de aynı derecede kusursuz ve titiz bir çalışmanın ürünü olması gerekiyor.

Turizm sektörünün en önemli ayaklarından biri güvenlik

Securitas, güvenlik servisi sağlayan firmalar kategorisindeki haklı yerini kazanırken, ülkemize gelen ziyaretçilerin güvenlik algısını daha yükseğe taşıyabilmeyi hedeflemiş, güvenliğin turizm sektörünün en önemli ayaklarından birisi olduğunun bilincini ve sorumluluğunu taşıyan önemli bir aktör olmuştur. Teknolojiyi en üst seviyede kullanarak, insan hatasından kaynaklanabilecek güvenlik riskini en aza indirmeyi başarmış, bu yönüyle tecrübesini ve Ar-Ge altyapısını bir araya getirerek, üst düzey güvenlik stratejilerini sahaya yansıtmıştır. İstisnasız ve kesinlik içeren kuralların yanında, üstün disiplin anlayışımızın ürünü olan hizmet kalitemiz, sektörde marka olarak tanınmamızı sağladığı gibi, servis verdiğimiz çözüm ortaklarımızın memnuniyetini de beraberinde getirmiştir.

Bilgiyi, teknolojiyi ve insan gücünü harmanlayan Securitas, turizmin nabzının attığı bölgelerde önemli ve marka değeri taşıyan dünyaca ünlü turistik tesislere güvenlik hizmeti sağlamaktadır. Yabancı turistlerin çoğunlukla tercih ettikleri bölgelerde bulunan tesislerde sunduğumuz güvenlik hizmetinde ölçülebilir hizmet kalitemiz ve imajımız ön plana çıkmaktadır. Her bir güvenlik personelinin, ülkemizin tanıtımını yapan bir turizm elçisi olduğunun bilincini taşıması gerektiğini her fırsatta dile getiriyoruz. İmajın kapıda başladığını parola haline getirerek, hatayı en aza indiren bir hizmet anlayışının, ülkemizin ekonomisine ve dolayısıyla geleceğimize bir yatırım olduğunun bilincindeyiz ve bu anlayışla iş süreçlerimizin her noktasında titiz davranıyoruz.

Öncelikle eğitimin ve disiplinin güvenlik sektörünün vazgeçilmez bir parçası olduğunu biliyoruz. Personel istihdamı safhasından başlayan titiz çalışmamız, kesintisiz eğitim ve görev başı tatbikatları ile takviye edilen ve teknolojik imkanların da devreye sokulduğu bir denetim mekanizmasıyla izlenerek devam ediyor. Securitas kültürüne adapte edilen personelimizin değer katan tutum ve davranışlarını ödüllendirerek motivasyonun her an yüksek tutulmasını ön planda tutuyoruz.    

Güvenliğin insan unsuruna dayalı kısmı için böylesine ince bir çalışma sürdürülürken, en az hata hedefimiz için teknolojinin sunduklarına da kapı açıyoruz. Uzaktan izleme hizmetleri ve devriye yönetim, denetim ve raporlama sistemleri, alarm sistemleri, termal ve dijital kamera sistemlerinin kurulumu, işletilmesi gibi hizmetlerle sektörde fark yaratıyor ve bu sayede de farkındalık oluşturuyoruz. Güvenliğin ayrılmaz bir parçası olan itfaiye hizmetini de çözüm yelpazemizin içerisinde ayrı bir seçenek olarak sunabiliyoruz.

Turizm yatırımcılarının yüksek itibara sahip, güvenilir ve her an yanlarında olan bir güvenlik firması ile çalışabilme beklentisini karşılayabilmenin haklı gururunu yaşadığımızı ve Securitas’ın turizm sektöründe de geleceğe emin adımlarla ilerlediğini ifade etmek istiyorum.