Alışveriş merkezleri güvenlik sistemleri

Günümüzde alışveriş merkezleri (AVM) sadece ihtiyaçlarımızı gidermek için gittiğimiz mekânlardan daha çok arkadaşlarımız ile buluşma, yemek yeme, zaman geçirme, eğlenme merkezleri durumuna gelmiştir. Bu durum, AVM’leri, birçok tehdidin ortasına yerleştirmiştir. Özellikle kalabalık mekânlarda ortaya çıkabilecek durumların tehdit seviyesinin en aza indirilmesi veya bertaraf edilmesi akıllı güvenlik sistemleri ile mümkün olmaktadır.

AVM’lerde oluşan ihtiyaçlara yönelik akıllı analitik özelliklere sahip sistemlerimiz ile çözümler sunuyoruz.

AVM’lerde kontrol edilmesi gereken birçok nokta vardır, bunlardan ilki otoparklardır, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı bir genelge ile tüm AVM park giriş ve çıkışlarına plaka tanıma sistemleri yerleştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu sayede şüpheli araçlar hızlıca takip edilebilmektedir. Buna ek olarak açık alandaki otopark alanlarının rahatlıkla izlenebilmesi için PNM-9030V çok lensli kamera ile 220°’ye varan geniş alan tek seferde herhangi bir görüntü bozulması olmadan izlenebilir. Bu kamerayı destekleyen XNP-6370RH IR destekli PTZ kamera ile her şartta görüntü alınabilir.

AVM içerisinde de şüpheli durumları hızlıca belirleyecek akıllı sistemlerin bulunması elzemdir. XND-6080R 2MP varifokal kamera ile bir paketin veya çantanın belirli bir süre sahipsiz kalması, güvenlik görevlilerini harekete geçirecek alarmı üretebilmektedir. Bu tip durumlar kamera üzerindeki analiz yazılımları ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Diğer bir durumda şüpheli davranışların analiz edilmesidir. Yine XND-6080R 2MP dome kameranın desteği ile şüpheli kişilerin belirlenen alanlarda amaçsızca dolaşması, belli bir süre o alanda kalması, girilmemesi gereken bölgelere girilmesi de tespit edilebilmektedir. XND-6080R dome kamera hallway modda çalışarak dar uzun olan AVM koridorlarını en etkin şekilde izlemenizi sağlar. Ek olarak 150dB WDR ile aydınlatmanın fazla olması sorun edilmez ve etkin izleme devam edebilir.

Diğer bir konuda kalabalığı harekete geçirerek daha büyük durumlara neden olabilecek ses gibi etmenlerin de hızlıca nerede olduğunu öğrenmek büyük önem arz etmektedir. XND-6080R 2MP dome ve XNP-6040H PTZ kameralar üzerinde bulunan dâhili ses analizi özelliği ile AVM içerisinde oluşacak normalden farklı, ani ve yüksek sesler için alarm oluşturabilmekteyiz. X-serisi kameralar cam kırılması, silah sesi, patlama ve çığlık sesine de alarm verebilmektedir. Alarmın durumuna göre ilgili birimler çok hızlı bir şekilde olay yerine yönlendirilebilir. Tüm bu alarmlar, dome kameradan PTZ kameraya haberleşme ile olay alanına otomatik olarak çevrilmesini ve detaylı incelemeye olanak sağlamaktadır.

AVM’ler çok sayıda kişinin, dar alanlarda toplu olarak bulunmasını gerektirdiğinden, geleneksel yöntemlerle izleme yapılması çok sıklıkla hataya neden olmaktadır. İzleme sistemlerinin akıllanması hataları en aza indirerek, güvenlik personelinin de en etkin şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.

Kameralar üzerlerinde bulunan 2 adet toplamda 512GB’a kadar çıkabilen SD kart yardımı ile herhangi bir durumda ağ bağlantısının kayıt sistemi ile kesilmesinde dahi üzerlerine kayıt ederek veri kaybına engel olur. Merkezde bulunan PRN-4011 64 kanal gelişmiş kayıt cihazımız, ağ geri geldiğinde SD kartlar üzerindeki veriyi çağırarak kameralardaki görüntüyü anlık görüntü ile eş zamanlı üzerine kaydeder. Tüm bu işlemler merkezde bulunan Smart Security Manager(SSM) yazılımından anlık olarak takip edilebilir. Sunucu istemci mimarisindeki yazılım, tüm istemcilere anlık olarak görüntü sağlarken, aynı pencerede kayıtlı verinin izlenmesini ve sistemde oluşan tüm olayların takip edilmesini sağlar.

Bu arada X-serisi XNV-6011 2MP sabit lensli mini dome akıllı kameralarımız sadece güvenlik maksadıyla değil, AVM içerisinde bulunan ziyaretçilerin en yoğun bulundukları yerleri belirlemekte, belirli alanlardan kaç kişinin geçtiğini sayabilmekte, gerektiğinde AVM içerisinde oluşan kuyrukların durumları hakkında da bilgi verebilmektedir. Kameralardan gelen bu iş analizi verileri işlenerek, AVM’nin ticari anlamda değer kazanmasına da yardımcı olabilmektedir.