Terör ve suikast olaylarına karşı çözümler üreten Arma Kontrol; Roma’da yapılan çarpışma testinde P1 derecesini almaya hak kazandı. Türkiye’de güvenlik sektörünün daha ileri bir noktaya taşınabileceğini ifade eden Arma Kontrol Ceo’su Koray Kartal sektöre ilişkin görüşlerini ve uluslararası alanda kazandıkları başarının sırrını anlattı.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Arma Kontrol Sistemleri 2006 yılından beri güvenlik otomasyonu alanında üretici firma olarak faaliyet gösteriyor. Günümüze kadar edindiği tecrübeyle birlikte özellikle Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetleri’nin yanı sıra Balkan ve Asya ülkelerinde de başarılı projelere imza atıyoruz. Başarımızın sırrı ise AR-GE’ye verdiğimiz önem ile ihtiyaca özel tasarımları ve yenilikçi ürünleri deneyimli kadromuzla müşterilerimize sunuyor olmamız. Yüksek kapasiteli üretim yapan Arma Kontrol, ürünlerini dünya standartlarına uygun kalite belgeleriyle sunarak büyük kurumsal firmaların yanı sıra uluslararası firmaları da referansları içine katıyor. Kollu bariyerler, mantar bariyerler, yer tuzakları, Road Blocker,otopark geçiş sistemleri, turnikelerürün gruplarımız arasında yer alıyor. Yüksek güvenlikli bariyer sistemleri ve otopark sistemlerindeki zengin ürün portföyü, dinamik yapısı, kaliteli ürün ve müşteri odaklı hizmet anlayışı ile her yıl bir önceki yılı geride bırakarak ilerlemeyi hedefliyor.

Suikast ve terör olaylarına karşı sunmuş olduğunuz çözümler nelerdir?

 Road Blocker ürünümüz Roma’da yapılan çarpışma testinde dayanıklılığını ölçtürdü. 12 tonluk bir kamyonun saatte 80 km hızla çarptığı testi yüksek başarıyla tamamlayarak; P1 derecesi almaya hak kazanan ilk Türk firması olduk. Mantar bariyerlerimizin dünya standartlarında, bazı testleri vardır. Bunları geçtikten sonra Emniyet ve Jandarmada bu ürünler tercih edilir. Ürünler kötü niyetli uygulamalarda aracı durdurmada oldukça etkilidir. Tüm çalışmalarımızda mühendislerimiz fizibilite çalışması yapar. Sonuçlara göre çözümlerimizi sunarız.

Güvenlik zafiyetinin en az olduğu sistem hangisidir?

Road Blocker yüksek güvenlikli ürünlerimizin başında geliyor. Motosiklet dâhil bu üründen geçemez. Mantar bariyerde ikincisidir. Mühendislerimizin fizibilite çalışmalarından sonra çözümlerimizi sunuyoruz. Kullanıcıların ihtiyacına göre farklı çözümler üretebiliyoruz.Son zamanlarda artan terör olayları son kullanıcıyı kaliteli ürünlere yönlendirmeye başladı. Son kullanıcı artık daha seçici davranıyor.

Türkiye’de güvenlik sektörünü değerlendirebilir misiniz?

Son zamanlarda yaşanan terör olayları Türkiye’de güvenliğin önemini gözler önüne serdi. Sektör ilerlemeye devam ediyor. Oluşan güvenlik zafiyetleri; sektörde hizmet veren firmaların ürünlerinin gerekliliklerini gösteriyor. Burada üreticiler ve ithalatçılar önemli bir noktada duruyor. Arma Kontrol sektör içerinde emin adımlarla ilerleyen bir firma; kaliteden taviz vermiyor. Türkiye’de güvenlik sektörünün ilerlemesinin önündeki en büyük engel merdiven altı olarak tanımlanan firmalar. Bu firmalardan dolayı güvenlik sektörüne olan bakış açısı değişebiliyor.Arma Kontrol kaliteli hizmet veren firmaların arasında duruyor. Türkiye’deki güvenlik sektörünün iyi bir noktaya taşınmasını istiyoruz.

Güvenlik sektöründe yasal boşluklar olduğunu düşünüyor musunuz?

Merdiven altı olarak tabir ettiğimiz firmalar; sektör içerisinde ciddi sorunlara yol açıyor. Son kullanıcıya ucuz ürünler servis edilip; satış sonrasında bir sorun yaşandığında çözüm üretilmiyor. Bu durum güvenlik sektörüne karşı bakış açısını değiştiriyor. Haksız rekabet ortamının da önü açılmış oluyor. Yaşanan sorunların bize de geri dönüşleri oluyor. Çünkü biz Türkiye’de teknik servis anlamında müşteri memnuniyeti en yüksek olan firmalardan biriyiz.  Arma Kontrol’de her bölümün kendi içerisinde yetkilileri var. Ve bu bölümleri kontrol eden birimler var; bu da bizi başarıya götürüyor.

 Son kullanıcıda yeterli bilincin oluştuğunu düşünüyor musunuz?

Son kullanıcı son 5 yıldır daha bilinçli.  Satış sonrasında yaşadıkları ciddi sorunlar kullanıcıyı bilinçlendiriyor. Kullanıcı ince eleyip; sık dokuyor. Doğru yönlendirildiklerinde kaliteli firmalar arasında eleme yapıyorlar.

Güvenlik sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Güvenlik sektörü iyi bir yöne gidiyor.  Son dönemlerde yaşanan terör olaylarından dolayı ciddi bir ivme kazandı.  Kesinlikle güvenlik ürünlerine ihtiyaç var. İhtiyaç doğrultusunda talebi de karşılamak gerekiyor. İhracatta da son zamanlarda artış yaşanıyor. Çünkü bazı ülkelerde Türk mallarına ciddi yöneliş var. Sebebi ise işçilik ve malzeme kaliteleri; servis anlamında da daha kolay daha anlaşılır hizmet verebiliyoruz.

Avrupa ile Türkiye’yi karşılaştırırsanız gözlemleriniz nelerdir?

Avrupa’da yapılan ciddi Ar-ge çalışmaları var. Ama daha çok ev otomasyon sistemlerine yöneliyorlar.  Kalite belgelerinde ciddi anlamda öndeler. Özellikle AB ve İngiltere sektör içerisinde önemli bir yerde duruyor. Ama Türkiye’de hızlı bir şekilde Avrupa’yı takip ediyor.