ALL OVER IP güvenlik sektörünü tek çatı altında topladı.  Elektronik güvenlik sektörüne yeni bir soluk getirecek proje sektörde hizmet veren iddialı firmaların ortak çözümler sunmasını sağlayacak. Projede Aveka; EATON , Gtm Teknolji &Supermicro , Martin Telekom & Clicknet&Modeo &securKEY , Pcc & Macroscop ve  Sony Türkiye yer alıyor.  All Over IP Projesi ile ilgili sorularımızı yanıtlayan PCC Elektronik Genel Müdürü Cemil Özdemir güvenlik sektörüne ilişkin genel değerlendirmelerini de dergimizle paylaştı. 

PCC Elektronik hakkında bilgi alabilir miyiz?

1996 yılından beri sektörün içerisindeyiz. PCC Elektronik projelerde yazılım çözümleri üretmek için kuruldu. IT tabanlı yazılımlar sunuyoruz. 1998 yılından itibaren güvenlik sektörüne dâhil olduk. O günden bugüne kadar güvenlik sektöründe devam ediyoruz. Başlangıçta yazılım tabanlıydık sonra donanım üretimi başladı. Uzun yıllar Türkiye’nin güvenlik sistemindeki donanımları için ciddi bir emek ve efor sarf ettik. 2014 yılından itibaren üretim tesislerimizi kapatıp yazılım yapmaya devam ettik ve yurt dışından getirdiğimiz Macraskop yazılımının Türkiye Pazarı’na sunumunu gerçekleştiriyoruz. Şirketimizde profesyonel bir kadro var. Ciddi bir alt yapıya sahibiz.

ALL Over IP organizasyonundan bahseder misiniz?

Dijital çağın en işlevsel açılımı olan IP teknolojisinin, IP tabanlı güvenlik yönetimi, akıllı görüntü analizi, yangın algılama ve iletişim çözümleri ile entegrasyonu konularında firmalar arası işbirliğini güçlendirecek bir fırsat olarak All Over IP Securıty Solutıons İstanbul organizasyonumuzu 17 Şubat 2016 tarihinde Grand Cevahir Hotel Kongre Merkezi’nde değerli firmaların katılımıyla gerçekleştirdik. Organizasyondaki amacımız sektör bileşenlerini bir araya getirerek ortak bir çözüm üretmekti. Hedefimize ulaştık.  Projede Aveka&EATON , Gtm Teknolji &Supermicro , Martin Telekom & Clicknet&Modeo &securKEY , Pcc & Macroscop ve  Sony Türkiye yer alıyor.  Bu organizasyon ile biz sektörün temel taşlarını bir araya getirdik. Bundan sonraki hedefimiz diğer temel taşları da bir araya getirerek bu sektörü geliştirmektir.

 All Over IP güvenlik sektörüne sizce neler katacak?             

Bu organizasyon sinerji ile entegratörlerin tekil yaptıkları lansmanlara bir alternatif olarak oluşmuştur. Burada hepimiz bir bütün olmanın gerekçelerini anlatıyoruz ve diyoruz ki biz size çözümün tamamını sunuyoruz. Uçtan uca IP, uçtan uca güvenlik her yerde All OVER IP diyoruz.  İlki düzenlenen bu faaliyetin gelecekte geriye dönüp bakıldığında çok hassas bir değere sahip olacağını, çok sağlam bir kilometre taşı olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Bu işbirliği hareketinin büyüyerek, yeni firmaların da katılımı ile gelişmesi değerli katılımcı firmaların ortak arzusu olmuştur. ALL OVER IP’de bu sunumumuzu sektöre aktarmamız için yardımcı olan organizasyonun adı. Sektöre rekabet, nitelik katacak.

Türkiye’deki güvenlik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’deki güvenlik sektörü dünyadaki güvenlik sektörüyle paralel hareket ediyor. Konjektör olarak değişimler artık sadece görüntü almak izlemek ve o görüntüyle ilgili arşiv yapmak dışına çıktı. Artık analiz etmek onlarla ilgili oluşan verileri farklı sistemlere entegre haline getirmek ve buradan çıkacak olan sonuçları da daha verimli halde sunmak şekline döndü. Bu da sektörün yapısını değiştirdi. Önceden tabanı elektrik kısmına daha yakındı ama şimdi daha çok work ve ID’ye yakın. Pazar gelişiminde çok büyüme olacak ama ne yazık ki tüm diğer sektörlerde olduğu gibi başlangıçta küçük firmalar eleniyor ve daha büyük daha global ve ulusal firmalar işin içine dahil oluyor; bu da sektörün kalitesini ve hizmet yapış şeklini değiştiriyor.

Türkiye’de güvenlik konusunda yeterince bilincin oluştuğunu düşünüyor musunuz?

Biz Türk insanı olarak görme duyularına önem veriyoruz. Türkiye’de 120,000,000 kamera satılmış ancak Türkiye’de sadece 600,000 tane alarm abonesi var. Görmeyi duymaktan ve uyarıdan daha önce sayıyoruz. O yüzden elektronik güvenlik sektörü gün geçtikçe büyüyor.