Vodafone Arena’ da Passolig, TFF,UEFA standartları uygulamasına uygun olarak turnikeler üreten Tansa Turnike Genel Müdürü Yalçın SARI; projeden sunmuş oldukları çözümler hakkında bilgi verdi. Seyirci geçişleri için tam boy turnike kullanılarak kesinlikle 2. kişinin geçişine izin vermediklerini belirten Sarı; kişinin geçiş yapmadan önce passolig uygulaması ile doğru kişi olduğuna karar verdikten sonra geçişini sağlandığı ifade etti.

Firmanız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Tansa Turnike 1962 yılında Yönetim Kurulu Başkanımız Altan Akçaylı tarafından kurulmuştur. Kendisi 1960 İTÜ Makine mezunudur. Mezun olduktan 2 sene sonra 1962 yılında Tansa firmasının kuruluşunu gerçekleştirmiştir. Tansa 1962 yılında masa ve duvar saati makineleri yapma hedefi ile kuruldu. İlk yıllarında makine kimya endüstrisine, elektrik sayaç fabrikalarına, gaz sanayine o güne kadar İsviçre den ithal edilen hassas çarklar ve otomat işleri yapmıştır. 1980 den sonra Tansa artık dünyada duvar saati makinası üreten 2 büyük fabrikadan birisi olmuştur. Saat sektörünün merkezi olan İsviçre’ye artık saat mekanizması ihraç etmeye başlamıştır. 1980’nin sonlarına doğru Tansa bekçi kontrol saati, imalatı dolayısıyla zaten güvenlik sektöründeydi. Sektörden Tansa ya güvenli, uzun yıllar aynı performansta çalışacak, kısaca saat gibi çalışacak Turnike istiyordu. Böylece Tansa, turnike imalatına başladı ve şu an 3500 metre karelik fabrikasında klasik üniversal takım tezgâhlarına ilave olarak 4 adet CNC torna ve frezeleri yine CNC kontrollü apkant presleri sayesinde zaman limitli siparişleri kolaylıkla karşılıyor. Şu an fabrikamızda 72 personel çalıştırmaktayız. Üretim alanımız 4 farklı atölyeden oluşmakta ve ayrıca Ar-Ge departmanımız bulunmaktadır. Tansa iç ve dış pazarda satışı gerçekleşecek ürünlere ait tüm sertifikalara sahiptir. Kalite departmanımız bu konuyu titizlikle takip etmektedir.

Ürün yelpazeniz ve fonksiyonlarından bahsedebilir misiniz?

Geçiş kontrol sistemleri konusunda Turnike sistemleri ile ilgileniyoruz. Özellikle raylı sistemler tarafında, dış ortama dayanıklı ve bu yoğunluğu kaldırabilen ürünler üretmekteyiz. Samsun, Eskişehir, Malatya gibi birçok şehrin raylı sistemlerinde ürünlerimiz kullanılmaktadır. Şu an ülkemizde ciddi ilerleme sağlamış inşaat sektöründe yapılan lüks binalar, iş hanları ve rezidans tarzı yerlere şık tasarımı olan görsele hitap eden optik turnikeler yapıyoruz. Özellikle İstanbul’da yapılmakta olan tüm towerlar Tansa optik turnikelerini tercih etmektedir. Stadyum projeleri de bizler için çok önemlidir; ürettiğimiz sağlam mekanizmalar ile şu an Süper Lig ve PTT Ligi’nde oynanan birçok stadyum turnikelerinde Tansa turnike markası bulunmaktadır. Özellikle son dönemde Toki ile startı verilen yaklaşık 30 adet stadyum ile yakından ilgilenmekteyiz. Bunlardan şimdilik Trabzon, Samsun, Antalya, Sivas, Başakşehir gibi stadyumlar teslim edilmiş olup birçok stadyum için üretim devam etmektedir. En son Beşiktaş İnşaatın kendi yaptığı Vodafone Arena Stadyumu’nun turnikelerini teslim etmiş bulunmaktayız. Ürün yelpazemiz tripod turnikeler, boy turnikeler, optik turnikeler ve Swınggate olarak ayrılmaktadır. Tripod turnikeler; daha çok personel ve yemekhane takip programları için kullanılmaktadır. Ayrıca raylı sistemler içinde tercih edilmektedir. Tripod turnikeler 3 kollu olup kişilerin tek tek girişlerini sağlar. Boy turnikeleri, stadyumlar ve cezaevi gibi yüksek güvenlik isteyen mekânlar için tasarlanmıştır. Kişilerin boy yüksekliğinde yapılarak kesinlikle kaçak geçişe izin vermemektedir.  Optik turnikeler tasarımın daha çok dikkat çekeceği görsele hitap eden yerler için tasarlanmıştır. Daha çok prestiji yüksek olan yerlerde kullanılmaktadır. Optik turnikeler kişiye temas etmeden cam kanatlar ile gövde üzerindeki sensörler sayesinde kişilerin tek tek geçişini sağlamaktadır. Sensör sayısı arttırılarak valiz, çanta ve çocuklu geçişlerinde kontrol altına almaktadır. Swınggateler ise makam girişleri, engelli ve malzeme geçişleri için kullanılır. Tek kanatlı olarak kalabalık geçişleri kontrollü olarak sağlamaktadır.

Vodafone Arena Projesi’nde Tansa hangi ürünleri ile yer aldı ve projede nasıl bir farklılık yarattınız?

Vodafone Arena’ da passolig, TFF,  UEFA standartları uygulamasına uygun olarak turnikeler üretilmiştir. Seyirci geçişleri için tam boy turnike kullanılarak kesinlikle 2. kişinin geçişine izin vermeyerek; kişinin geçiş yapmadan önce passolig uygulaması ile doğru kişi olduğuna karar verdikten sonra geçişini sağlamaktadır. Kullanılan paslanmaz malzeme ve kaynak özel olarak seçilerek dayanıklılık ciddi olarak yüksek seviyelere çıkartılmıştır. Vip girişlerinde kullanılan optik turnikeler ;Türkiye’de sadece Vodafone Arena Stadyumu’nda kullanılmaktadır. Görsel olarak bir çoğu cam malzemeden üretilen ürün yine passolig uygulaması ile entegre edilmiştir. Vip bilete sahip kişilerin rahat bir şekilde yine sensörler sayesinde tek tek içeri girişleri sağlanmaktadır. Cam kanatlar sayesinde kişiye temas etmeden kontrollü geçişler yapılmaktadır. Tailgating geçiş dediğimiz arka arkaya geçişleri yine sensörler ile kontrol etmektedir.

Yer aldığınız projeler arasında çözüm ve uygulamalar açısından farklılık teşkil eden çalışmalarınız var mı?

Geçiş kontrol sistemleri konusunda daha çok turnike sistemleri ile ilgileniyoruz. Özellikle raylı sistemler tarafında dış ortama dayanıklı ve bu yoğunluğu kaldırabilen ürünler üretmekteyiz, Samsun, Eskişehir ve birçok şehirde ürünlerimiz kullanılmaktadır. Şu an ülkemizde ciddi ilerleme sağlamış inşaat sektöründe yapılan lüks binalar, iş hanları ve rezidans tarzı yerlere şık tasarımı olan görsele hitap eden optik turnikeler üretiyoruz özellikle İstanbul da yapılmak da olan tüm towerlar Tansa Turnike optik turnikelerini tercih etmektedir. Stat projeleri de bizler için çok önemli, ürettiğimiz sağlam mekanizmalar ile şu an Süper Lig ve PTT liginde oynanan birçok stat turnikelerinde Tansa Turnike markası bulunmaktadır. Özellikle son dönemde TOKİ ile stardı verilen yaklaşık 30 adet stat ile yakından ilgilenmekteyiz. Bunlardan şimdilik Trabzon, Samsun, Antalya, Sivas Başakşehir gibi statlar teslim edilmiş olup birçoğu da şu anda üretilmektedir. En son Beşiktaş inşaatını kendi yaptığı Vodafone Arena Stadı’nı da teslim etmiş bulunmaktayız. 

Türkiye’de spor güvenliğini değerlendirebilir misiniz?

Daha öncesinde Emniyet teşkilatı ile yapılan stat güvenliği daha sonra özel güvenlik firmaları ile yapılarak daha iyi sonuçlar verdiği görülmüştür. Ama teknoloji ile beraber kamera ve yazılımlar sayesinde personele bağlı olmadan teknoloji ile güvenlik daha kolay ve daha güvenilir hale gelmiştir. Şu an örnek olarak Tansa turnike olarak yaptığımız birçok stat ve Vodafone Arena Stadı bu şekilde güvenliği sağlanmaktadır.