Dünya’nın en yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası ile taşkınlık yapan kişiler kıyafetlerinden değil yüzlerinden tespit ediliyor. Taraftarların merakla beklediği Vodafone Arena’da yüksek seviyede güvenlik sağlayan, akıllı güvenlik çözümü projesi uygulamaya alındı. Tek seferde kırk binin üzerinde izleyicinin bir araya geldiği stadyumda, taraftarlar kendilerini güvende hissederek, gönül rahatlığı ile maç izleyebiliyor. Taşkınlık yapan kişiler anında tespit ediliyor. Türkiye’de futbol, tutkuyla takip edilen bir spor dalıdır. Bu tutku bir yandan takımını heyecan ve coşkuyla desteklemeye dönüşürken bazen de güvenliği tehdit edecek boyutlarda davranışlara sebebiyet verebiliyor. Bu noktada tüm taraftarlarının güvenliğini önceliğinde tutan kulüpler, statlarında son teknolojileri kullanarak yüksek güvenlik oluşturuyorlar. Türkiye’nin en tutkulu taraftar kitlesine sahip; lider spor kulüplerinden biri olan Beşiktaş da, yakın zamanda inşa ettikleri Vodafone Arena’da Avrupa standartlarının da üzerinde bir güvenlik çözümü projesini hayata geçirdi.  Vodafone Arena'da kullanılan akıllı stadyum çözümleri, dünya çapında yapılacak olan diğer stadyumlar için de örnek proje olarak gösteriliyor.
 Detaylı risk analizi ile en doğru güvenlik kurgusu

Kulübün en önemli ihtiyacı, taraftarların maçları kendilerini güvende hissederek izlemesiydi. Dünyaca ünlü spor arenalarının tercih ettiği video izleme çözümlerinin Vodafone Arena’da entegrasyonunu sağlayan Sensormatic, projelendirme öncesi statta olası riskleri tespit etmek ve alanlara göre güvenlik seviyelerini belirlemek üzere risk analizi gerçekleştirdi. Sensormatic, yaptığı ön çalışmalar, analiz ve araştırmalar sonrasında, hem müşterinin ihtiyaçlarını karşılayan hem de dünya çapındaki önemli stadyumlarda uygulanan üst düzey güvenlik standartlarını tek noktada birleştiren bir güvenlik projesini hayata geçirdi. Sensormatic CEO’su İsmail Uzelli, “Tribünlerde meydana gelen olayların tamamının takip edilebilmesi için;  güvenilir, yönetilmesi kolay, olası sorunların doğru ve hızlı bir şekilde tespit edilmesine yardımcı olacak kadar ayrıntılı görüntüler sunan bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu, hayata geçirilen projenin bu ihtiyaçların tümünü eksiksiz karşıladığını belirtti. Projenin yalnızca arka planda güvenlik sağlayan bir sistem olmadığının altını çizen Uzelli,  taraftar gözünde algısal olarak stadın güvenilirliğinin de arttığını belirtti. Taraftarların ‘ailem ve kendim için güvenli bir yere gidiyorum’ düşüncesiyle gönül rahatlığı ile stada geldiklerine de dikkat çekti.”

Dünyanın en yüksek çözünürlüklü güvenlik kamerası Vodafone Arena’da…

Vodafone Arena Projesinde toplam 69 adet Dünya’da, tek sensörle en yüksek çözünürlük ve görüntü kalitesini sağlayan ilk güvenlik kamerası olan Avigilon 30 megapixel kamera kullanıldı. Bu özel kameraların yetenekleri saymakla bitmiyor.

Avigilon 30 megapixel kamera, 99 adetten fazla analog kameradan elde edilen kapsama alanını tek bir kamera ile sağlayabiliyor.

Kale arkasındaki tribüne konumlandırılan Avigilon 30 megapixel kamera ile karşı kale arkasındaki koltuk numarası ya da taraftarın yüzü netlikle görülebiliyor.

Avigilon’un kendisine ait olan patentli teknolojisi Lightchather™ sayesinde düşük ışık koşullarında dahi yüksek kalitede görüntü alıyor.

Netlik ayarı, yazılım üzerinden tek bir tuşla sağlanan kamera, eskiden olduğu gibi kameranın yanına gitmeden ve odaklama detayı ile zaman kaybetmeden kolayca yapılabilme imkanı sunuyor.

SD kart uyumlu bu kamera, doğrudan cihaz üzerinde görüntü saklayabiliyor. Görüntüyü cihaz üzerine kaydeden Avigilon kamera, bağlantı sorunu ya da teknik bir problem olması halinde görüntü kaybı yaşanmasına da engel oluyor. 

Avigilon 30 MP, H264 sıkıştırma teknolojisi ile görüntünün daha az yer kaplayarak aktarımını sağlıyor.  Benzer şekilde, patenti Avigilon’a ait olan Yüksek Çözünürlüklü Akış yönetimi (HDSM) sistemi sayesinde görüntünün tümü sürekli en yüksek kalitede ve çözünürlükte kaydedilirken operatöre sadece izlediği alan, yani ihtiyaç duyulan görüntüler aktarılıyor. Bu sayede bant genişliği efektif şekilde kullanılmış oluyor.

560’ın üzerinde güvenlik kamerası ile tam güvenlik.

İstanbul’un en merkezi noktasında yer alan Vodafone Arena için Sensormatic,  560 adetten fazla, en yükseği 30 Megapiksel olan, yüksek çözünürlüklü, IP kamera kullandı. Çözümde önceden belirlenen stratejik noktalara, bulunduğu alanın ihtiyacına uygun çözünürlük ve özellikteki kameralar yerleştirildi. Bu çözüm ile tribünleri, girişleri, çıkışları ve diğer ortak alanları izlemek artık mümkün.

Taşkınlık yapan kişiyi kıyafetinden değil yüzünden tanıyor

Yüksek çözünürlüklü video izleme çözümü sayesinde, taşkınlık yapan kişilerin sebep olduğu riskler ve bu risklerin oluşturacağı zararlar en aza indiriliyor. Eskiden, ihlal yapan kişileri, giydiği kıyafetin renginden tanımaya çalışan güvenlik güçleri artık yüzlerini net şekilde görerek tanıyor. Olay anında çekilen kamera görüntüleri, kameraların teknolojisi sayesinde, polis ve kulüp görevlileri tarafından canlı olarak net şekilde izlenebiliyor ve doğru bir şekilde değerlendirilebiliyor. İstenilen alanlara kayıt üzerinde de yakınlaştırma yapılabildiği için kişilerin kimlikleri olay sonrasında da kolayca belirleniyor. Bu tip kaliteli veriye kolayca ulaşabilen güvenlik personelinin araştırma süresi de, oldukça kısalıyor.

Video Analiz ile kesintisiz güvenlik

Vodafone Arena’da kullanılan video izleme çözümü yalnızca yüksek çözünürlük değil aynı zamanda analiz yeteneğine de sahip. Sistem önceden belirlenen senaryolara göre istenilen güvenlik seviyesini uyguluyor.  Bu senaryolar, taraftarın hangi noktalarda bulunmaması gerektiği, hangi alanlarda ne tür aksiyonların risk olarak kabul edileceği gibi bilgileri içeriyor. Merdiven boşluklarından maç izleme, tellere tırmanma, meşale yakma, saha içine taraftar girişi gibi örneklendirebileceğimiz senaryolar sisteme yükleniyor ve sistem, video analiz yeteneği sayesinde kendisine bildirilen alanlardaki ihlalleri otomatik olarak algılayıp izleme ekranlarına olay görüntülerini anında aktarabiliyor. Bu şekilde ihlalin ya da riskin gözden kaçmasını engelliyor.