Honeywell'in mazisi, dünyanın ilk fırın otomasyonu ve alarm sisteminin patentini aldığı 1885 yılına kadar uzanmaktadır. Şirket o tarihten bu yana pek çok farklı sektörde çığır açan yeni teknolojilere imza atmıştır. Dünyanın ilk uçak otopilot sistemi ve ilk petrol iyileştirme yöntemi (her ikisi de 1914 yılında), ilk ticari uçak hava durumu radar sistemi (1954), ilk binek araç turboşarjı (1962) ve ilk biyolojik olarak parçalanabilen deterjan (1968) bunlardan sadece birkaçıdır. 129.000'den fazla insanın çalıştığı şirketin geniş teknoloji portföyü arasında, kokpit kontrolleri, uçak mekanik aksam ve bağlantı sistemleri, otomotiv turboşarjları, bina yönetim sistemleri, ev güvenliği ve endüstriyel emniyet sistemleri, yangın, gaz ve duman algılama ürünleri, tarama ve depo lojistiği çözümleri, yeşil yakıt teknolojileri, proses ve bina otomasyon sistemleri ile özel kimyasallar yer almaktadır. Honeywell bu zengin ürün portföyü sayesinde pek çok sektörde lider firmalar arasında yer almaktadır.
Günümüzde şirkette 11.000'den fazla yazılım mühendisi çalışmaktadır (toplam mühendislik iş gücünün yarısı) ve şirketin önümüzdeki beş yıl içinde kaydedeceği büyümenin %77'sinin nesne bağlama ve katıştırma, ağ oluşturma, mobil uygulamalar ve bulut tabanlı yazılımlar gibi çığır açan yeni teknolojilerden elde edilmesi beklenmektedir.

Kurulduğu 1992’den bugüne hizmet veren Honeywell Türkiye, ülkemizin pek çok lider sanayi kuruluşuna ve en önemli binalarına imzasını atarak, daha verimli, daha güvenli ve daha konforlu üretim tesisleri ve binaların yaratılmasında öncü olmuştur. Bu bağlamda dünyada ve Türkiye’de birçok stadyumda da Honeywell Güvenlik ve Yangın sistemleri tercih edilmektedir. Galatasaray Türk Telekom Arena, Beşiktaş Vodafone Arena, Trabzon Akyazı, Bursa Timsah Arena ve Kayseri Kadir HAS stadyumları bunlar arasında yer almaktadır.

Vodafone Arena Stadı, Beşiktaş İnşaat Yatırımları A.Ş. ve Kiptaş A.Ş. konsorsiyumu tarafından projelendirmiş ve 2013 Haziran ayında tarihi Beşiktaş İnönü Stadyumu yıkılarak aynı yere  inşa edilmiştir. Türkiye'nin C90 görüş açısına sahip stadyumlarından biri olarak tasarlanan yeni stadyumda, Honeywell olarak yangın algılama sistemleri, genel anons & sesli alarm sistemleri, CCTV kamera sistemleri, kartlı geçiş sistemleri ve tehlike yönetim yazılımı ile tüm sistemlerin tam entegrasyonu sağlanmıştır.  Bunlara ilaveten stadyumun gelişmiş iklimlendirme sistemleri ve HVAC otomasyon ürünleri için de yine Honeywell ürünleri tercih edilmiştir.

Yangın algılama sisteminde kullanılan ürünlerimiz; ESSER by Honeywell markalı kontrol panelleri, söndürme panelleri, optik ve termal dedektörler, kanal tipi dedektörler ve exproof optik duman dedektörleri gibi özel detektörleri kapsamaktadır.  Genel anons ve sesli alarm sistemleri olarak ise loop teknolojili ESSER by Honeywell DOM dijital çıkış modülleri, güç amplifikatörleri, sistem iletişim modülleri, üniversal arayüz modülleri, hoparlörler ve çağrı istasyonları faaliyete alınmıştır. Kartlı geçiş sistemleri çözümü olarak Honeywell WINPAK entegre güvelik yazılımı, profesyonel seri kartlı geçiş modülleri ve akıllı kontrolörler devreye alınmıştır. Ek olarak, CCTV kamera sistemlerinde Honeywell gece ve gündüz görüşlü, varifokal lensli IP kameralar tercih edilmiştir. Yangın, ses ve güvenlik sistemleri, WINMAG tehlike yönetim yazılımı ile entegre bir şekilde çalışarak, üstün teknoloji ve güvenlik sağlamaktadır.

Tüm bu sistemler Beşiktaş Vodafone Arena’nın dünyanın en akıllı stadyumlarından birisi olmasını sağlayacak şekilde gelişmiş teknolojik özelliklerle donanmışlardır. Örneğin yangın dedektörleri hem yanlış alarmları önleyerek gereksiz panik yaratmamak hem de olası bir tehlikeyi en hızlı şekilde algılayarak daha yangın oluşmadan gerekli prosedürleri başlatmak üzere çoklu sensör teknolojisi ve ışığın dağıtılarak yansıtılması prensibiyle çalışan açık renkli duman algılama gibi üstün özelliklere sahiptir. Gerçek bir yangın tehlikesi algılandığında, yangın algılama sistemi diğer sistemlerle entegre bir şekilde çalışmaya başlayarak daha önceden planlanmış senaryolar devreye girer. Örneğin tehlike bölgesine otomatik sesli anonslar yapılarak seyircilerin çıkışlara yönlendirilmesi, bariyerlerin ve turnikelerin acil çıkış sağlayacak şekilde otomatik olarak açılması, duman tahliyesi için HVAC sistemlerinin devreye girmesi gibi farklı sistemler tam entegre olarak çalışır ve stadyumun en kısa sürede boşaltılması sağlanır.

Stadyumda kullanılan WINMAGplus yazılımı, tehlike algılama sistemlerinin yönetimine ve tek bir PC platformu üzerine entegre edilmesine yönelik gereksinimleri karşılamak için, özel olarak geliştirilen bir yazılımdır. Sistem ortak bir kullanıcı arabirimini kullanarak bir dizi güvenlik uygulamasını eş zamanlı olarak yönetir ve grafiksel olarak görüntüler. Güvenlik sistemlerinden ayrı olarak aydınlatma, asansör kontrolü ve arıza algılama sistemlerinin yanı sıra kapı/geçit/bariyer geçiş kontrol sistemleri gibi bina yönetim kontrol sistemlerini de yönetilir ve grafiksel olarak görüntüleyebilir. WINMAGplus, açıkça görüntülenen mesajlardan tüm algılama cihazlarının etkin kontrolüne kadar değişen farklı uygulama seçenekleri sunmaktadır. Güvenlik ağlarımız IGIS-Loop ve essernet baz alınarak kurgulanan WINMAGplus son derece profesyonel bir sistem olmasının yanı sıra, en uygun entegre görsel veri ve yönetim çözümüdür. Stadyum için tercih edilen sistemlerimiz bu yazılım üzerinden yönetilmektedir. Honeywell Beşiktaş Vodafone Arena’nın tüm seyirciler için konforlu ve emniyetli bir ortam sağlamasına, yaklaşık olarak 280 kamera ve 3000’den fazla dedektör ile katkı vermektedir.

Bunlara ilaveten Beşiktaş Vodafone Arena’nın HVAC otomasyonunda da damper motorları, giriş/çıkış modülleri, fark basınç anahtarları, dış hava sensörleri, hava kalite sensörleri, denetleme sistemi yazılımı, kanal tipi sıcaklık sensörleri, kontrolörler ve daldırma tipi sıcaklık sensörleri gibi Honeywell ürünleri kullanılmaktadır.

Honeywell'in Otomasyon ve Kontrol Sistemleri, Beşiktaş Vodafone Arena’da olduğu gibi tüm Türkiye'deki önemli gökdelenlerde, ofislerde, hastanelerde, alışveriş merkezlerinde, demiryolu istasyonlarında ve havaalanlarında kullanılmaktadır. Honeywell'in sistemleri ayrıca, İş Bankası Kuleleri, Ford-Otosan Fabrikası, Kanyon AVM, Polat Tower ve İstanbul Hilton Oteli gibi Türkiye'nin en bilinen binalarında da kullanım halindedir.