Güvenlik sektöründe kurum içi eğitimlerin önemi
Özel güvenlik görevlilerin yaşadıkları problemleri inceleyerek, güvenlik sektörünü tanıyarak, personele uyarlanan eğitimler hem kurumlara hem de özel güvenlik görevlilerine fayda sağlayacaktır.
Fiziki güvenlik
Ülkemizde 2004 yılında yürürlüğe giren 5188 sayılı ‘’Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’’ ile Özel Güvenlik Eğitim Kurumları kurulmaya başlanılmış ve adayların eğitim alarak sınavda başarı sağlamak şartı ile Özel Güvenlik Görevlisi olmalarına imkan sağlanmıştır.
Yakın Koruma(VIP) hizmetleri
Yakın koruma hizmetinin bir özel güvenlik şirketinden alınması ek bir maliyet getirse de riskleri minimum düzeyde tutarak etkin ve sürekli bir koruma sağlar. Yakın koruma personelinin özgeçmişinde almış olduğu eğitimler göz önünde bulundurulmalı ama yeterli görülmemeli, bunları referans veya yaptığı görevlerde uygulayabilip, uygulamadığına dikkat edilmelidir.
Akıllı güvenlik çözümleri
Akıllı Güvenlik Çözümleri sayesinde alarm sisteminizi uzaktan kontrol edilebiliyorsunuz. Güvenlik sisteminize farklı akıllı güvenlik ürünleri ekleyerek kapı zilinizden kilidinize, kombinizden prizinize kadar pek çok farklı noktayı orada olmasanız da yönetebiliyorsunuz. Üstelik bu sistemlerin kablosuz şekilde kurulması, sistemlerin kişiselleştirilerek ihtiyaca göre tasarlanmaları ve teknolojik yenilikler bu sistemleri her zamankinden daha güvenli ve kullanıcı dostu hale getiriyor.
CCTV sistemleri 2019 yılı trendleri
2018 yılının da önemli inovasyon konu başlıklarından biri olan Analiz ve Kimlik Tanımlama Teknolojileri alanında yeni yılda hızlı gelişmeler olacağı öngörülebilecektir. HiSilicon veya Nextchip gibi firmaların geliştirdiği analiz ve kimlik tanımlama teknolojisine dayanan video kamera işlemci serileri ümit vaad eder durumdadır. Bu tür işlemcilerin artık daha fazla düzeyde insan beyni sinirler arası iletişimine benzer bir mimaride çalışma mantığına kavuşturulduğu gözlemlenebilmektedir.
BIM nedir ve hangi amaca hizmet eder?
BIM´in temel dayanak noktası, paydaşların rollerini desteklemek ve yansıtmak için BIM´deki bilgileri eklemek, çıkarmak, güncellemek veya değiştirmek için bir tesisin yaşam döngüsünün farklı aşamalarında farklı paydaşlar tarafından iş birliği yapmaktır.
“AVM güvenliği konusunda çok hassasız”
21 Ocak 2019
Zamanımızın önemli bir bölümünü geçirdiğimiz AVM’lerde ne kadar güvendeyiz? Yangın, terör saldırısı, doğal afet ya da hırsızlıklara karşı nasıl korunuyoruz? AVM yönetimleri her gün binlerce kişiyi ağırladıkları bu merkezleri daha güvenli hale getirmek için ne gibi önlemler alıyor? Tüm bu soruların cevabını alışveriş merkezlerine danışmalık ve kiralama hizmeti veren Mall Mark CEO’su Aytaç ÖZÇİÇEK ile konuştuk. Özçiçek, “Ziyaretçilerimize ve paydaşlarımıza güvenli bir yaşam alanı oluşturmak için bu konudaki yatırımlarımız artarak devam edecek” dedi.
Güvenlik sektörü 2019’da yüzde 10 büyüyecek
16 Ocak 2019
Koyuncu Elektronik Genel Müdür Yardımcısı Ali Yipelli güvenlik sektörünün Türkiye’de 2019’da yüzde 10’lar civarında büyüyeceğini öngördüklerini dile getirdi. Koyuncu Elektronik’in CCTV pazarında genel ortalamanın üzerinde büyüdüğüne de işaret eden Yipelli ile elektronik güvenlik sektöründeki gelişmeleri konuştuk. Yipellli’ye göre sektörün teknolojik anlamda ilerlemesinin önü çok açık.
Güvenlik algısı ölçeğinde AVM’ler
Sosyal yaşamın etkileşimi içerisinde; bireysel ve toplumsal algı kaybına göre Güvenlik tanımı şekillenmiştir. Süreli ve sınırlı yaşam alanlarında güvenlik kavramı sadece özel güvenlik görevlisini kapsamaktadır. Teknoloji de ekonomi karşısında tek düze kalmıştır, önleyici vasfını yitirmiştir. Aslında ‘GÜVENLİK’ statik değil, dinamik bir kavramdır. Böyle olduğu gibi toplumun bütün aksiyonlarında yer alır…
Alışveriş merkezleri güvenlik sistemleri
Günümüzde alışveriş merkezleri (AVM) sadece ihtiyaçlarımızı gidermek için gittiğimiz mekânlardan daha çok arkadaşlarımız ile buluşma, yemek yeme, zaman geçirme, eğlenme merkezleri durumuna gelmiştir. Bu durum, AVM’leri, birçok tehdidin ortasına yerleştirmiştir. Özellikle kalabalık mekânlarda ortaya çıkabilecek durumların tehdit seviyesinin en aza indirilmesi veya bertaraf edilmesi akıllı güvenlik sistemleri ile mümkün olmaktadır.
AVM Güvenlik Sistemleri Entegrasyonu
Ülkemizdeki alışveriş merkezleri sayılarının giderek artması, sevilerek alışveriş yapılan bu noktaların ekonomik gelir açısından büyük fırsatlar doğurması ile beraber, önlem alınması gereken çeşitli riskli durumların da oluşmasına neden olmuştur. İnsanların yoğunluklu olarak tercih ettikleri dolayısıyla yaya ziyaretçi ve araç girişinin yoğun yaşandığı AVM’lerdeki güvenlik hizmetleri ekonomik fırsatları kadar önemli hale gelmiştir.
Perakende güvenlik yatırımla eş zamanlı ele alınmalı
Günümüzde hangi sektörde olursa olsun güvenlik planlamasının yatırımla eş zamanlı gerçekleştirilmesi gerekir. Henüz yatırım aşamasında ilgili segmente özel riskler göz önüne alınarak yapılacak “Risk Analizi” çalışması, elektronik ve fiziki güvenlik sistemlerinin entegre edilmesini kolaylaştırır. Bu uzun vadede ciddi kazanımlar sağlar.