Yangın Güvenliği

Otellerde yangın algılama ve ihbar sistemleri
1980 yılı Kasım ayında Amerika’da (Las Vegas) MGM Grand Otel’de çıkan yangın sonucu 85 kişi hayatını kaybetti. Aralarında otel misafiri, çalışan ve 14 itfaiyecinin de olduğu 650 kişi yaralandı. Yangına 2. kattaki restoranda duvar içindeki tesisatta topraklama hatasının neden olduğu tespit edildi. Yangın 2. katta başlamasına rağmen pek çok kişi üst katlarda duman zehirlenmesinden hayatını kaybetti.
Otellerde yangın nedenleri ve Avrupa Konseyi önerisi
Avrupa´daki kültürlerin ve geleneklerin zenginliği, Avrupa Birliği´ni (AB) dünya turizm potansiyelinin %53´üyle en büyük turizm bölgesi yapmıştır. Avrupa Komisyonu, bu potansiyeli koruyabilmek ve üye ülkelerde konaklayan kişilerin güvenliklerini sağlanmak için müşterilerin maruz kalabilecekleri iki önemli riskin yangınlar ve lokantalarda çıkabilecek yiyeceklerle ilgili sorunlar olduğu vurgulamış, otellerde yangın güvenliği hakkında tedbirleri kabul etmiş, tatil paketleri ve tur paketleri ile ilgili yasalarda asgari standartları
Yangın Yönetmeliği gereği yangın dolaplarının kullanımı
Yüksek binalarda boyutu 60 m’yi geçen katlarda ve toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında, alanlarının toplamı 600 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda, ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan daireleri yangın dolabı yapılması zorunludur.
Mutfak davlumbaz söndürme sistemlerinin yönetmelikteki yeri
Endüstriyel mutfaklarda oluşan yangınların yüzde %42’lik bir oranının mutfak ekipmanlarında başladığını görüyoruz. Kalan kısmın %13’ünü elektrik kaynaklı yangınlar kapsıyor, ısıtma ekipmanları, sigara, kaynak işleri veya doğal sebeplerle çıkan yangınlar da çeşitli oranlarda olmak üzere bunu takip ediyor.
Tag Projesi
SCHRACK SECONET27 Kasım 2018
Toplam 258 kilometre otoyol ve 1994 tarihli sözleşme ile projeye eklenen 41 kilometre uzunluğundaki bağlantı yolları ile TAG Projesi (Tarsus-Adana- Gaziantep) dünyanın sayılı büyük yatırımlarındandır. Günde 80.000 aracın geçmesine olanak sağlayan TAG Otoyolu, 2 adet özel toplam 14 adet viyadük, 4 adet iki tüplü tünel, 65 adet köprü ve üst geçit ile 160 adet alt geçit ve 17 adet köprülü kavşaktan oluşmaktadır.
Sahte alarm olasılığı en aza indiriliyor
Bir yangın ihbar sisteminin tasarımı ve üretimi esnasında aynı anda hem müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayacak; hem şık ve sade bir görünüm sunacak hem de kurulum ve montaj kolaylığı sağlayacak bir sistemin kullanılması büyük önem arz etmektedir.
Yangın algılama ve ihbar sistemlerinin önemi artıyor
Taylan AKPINAR27 Kasım 2018
Günümüzde büyük yeri ve önemi olan yangın algılama sistemleri; konaklama, toplanma, eğitim, sağlık hizmeti, ticaret, ofis, endüstriyel, depolama, cezaevi gibi binalarda ve işletmelerde, yangını başlangıç aşamasında algılayarak gerekli önlemlerin alınmasını sağlayan erken uyarı sistemleridir.
Yangın söndürücülerde dikkat edilmesi gereken noktalar!
Erkan ATEŞ27 Kasım 2018
Birçok yerde karşılaştığımız elle taşınabilen söndürücülere genel bir bakış yapalım. Bu söndürücüleri alırken nelere dikkat etmeliyiz? Ne sıklıkla dolum yapmalıyız? Çalışma Bakanlığımızın son acil eylem planında bulunan yangın tatbikatı hakkında ki detaylar nelerdir?
Saniyeler içinde güvenilir ve doğru yangın algılama
Bosch Güvenlik Sistemleri; zorlu ortamlarda güvenilir ve erken yangın tespitine yönelik yeni bir çözüm olan AVIOTEC´i pazara sundu. AVIOTEC; yüksek tavanlı binalar ya da nemli alanlar gibi yangın algılamanın zor ve algılama süresinin uzun olduğu ortamlarda, duman ve alevin erken algılanmasına olanak sağlıyor.
Akıllı sistem, güvenliğiniz için iş başında
Panasonic27 Kasım 2018
Panasonic; güvenliğiniz için üst düzey çözümlerini Türkiye’de pazara sunuyor. Yangın algılama çözümlerinde 30 yılı aşkın deneyimi ve 15.000´i aşkın binadaki kurulumu ile Panasonic, sizi yangına karşı uyarmanın yanı sıra yangına yol açabilecek durumlar hakkında önceden bilgilendirmek üzere tasarlanmış teknolojisiyle hizmet veriyor.
Maksimum koruma ve güvenlik
Schrack Seconet27 Kasım 2018
Schrack Seconet tüm demir haddehanesine 6600’den fazla noktasal dedektör yerleştirdi. Geçmiş ve gelecek uyumluluğu sayesinde eski detektörler yeni MTD 533X multi sensör detektörleriyle birlikte çalışmakta ve kademeli olarak yenilemeler sürmektedir.Çek Cumhuriyet’inin en büyük demir haddehanesidir.