Yangın Güvenliği

Gizli tip dekoratif kapaklı sprinkler başlıkları
Globe gizli tip sprinkler başlıklarının iç mekanizması tümüyle görünmez durumdadır ve görünen sadece 70mm veya 85mm çapındaki dekoratif kapaktır. Standart olarak beyaz ve kromajlı olarak üretilen dekoratif kapaklar, isteğe göre özel olarak farklı renklerde de üretilebilmektedir.
Maxlogic Anons / Alarm Matrix Paneli
MAVİLİ ELEKTRONİK8 Temmuz 2019
Yangın durumunda işletilmek üzere sebep/sonuç senaryosuna dahil edilebilen, programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülleri ile olay anında aktif olabilen panel sayesinde yetkili kişiler, binanın istenilen bölgesinde anons gerçekleştirebilmektedir.
Stadyumlarda yangın risk yönetimi
Ülkemizde “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”(BYKHY) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının Yangın yönergesi vardır. Ayrıca stadyumlar FIFA’nın güvenlik talimatlarına uygun olarak inşa edilmeli ve işletilmelidir.
Yangın güvenliğini merak edenlere fırsat
Mavili Elektronik Dış Satış ve Pazarlama Müdürü İpek Yavuz Konak, Mavili Akademi’nin Webinar projesi hakkında bilgi verdi. Konak, proje kapsamında yangın ve gaz algılama sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin, akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlardan internet yardımıyla eğitimlere katılabileceğini belirtti.
Binalarda elektrik tesisatı ve yangın ilişkisi
Elektrik tesisatının can damarı elektrik kablolarıdır. Son yıllarda elektrikle çalışan cihazların sayısı çok arttığı için elektrik kablolarının bina içindeki kullanımı ve yoğunluğu da teknolojik gelişmelere bağlı olarak artmıştır.
Saniyeler içinde güvenilir ve doğru yangın algılama
BOSCH7 Haziran 2019
Video tabanlı yangın algılamanın en belirgin avantajı hızdır. Yangını, dedektördeki duman hareketinden bağımsız bir şekilde, doğrudan kaynağında görsel olarak tespit eder. Güvenlik kameralarındaki akıllı algoritmaları kullanan AVIOTEC, duman ve alevler kameranın görüş alanına girdiği anda algılamayı gerçekleştiriyor.
İnovasyon &Yangın
Nasa tarafından geliştirilen “Audrey” isimli projede itfaiyecilerin kuşandıkları yangına karşı koruyucu giysilerde bulunan sensörler vasıtasıyla itfaiyecilerin yapı içerisindeki yeri, bulunduğu ortamdaki sıcaklık seviyesi, toksik gazlar ve çeşitli kimyasalların tespiti yapılabilmektedir.
Yangın algılama ve ihbar sistemleri
Yapı alanı, yüksekliği, yapıyı kullanan kişi sayısı gibi parametreler büyüdükçe yapı daha karmaşık hale geleceğinden yangın anında insanların tahliye edilmesinin çok zaman almasının yanı sıra, yangının kontrol altına alınması ve söndürülmesi işlemi de güçleşmektedir.
FIPRON yangın söndürme çözümleri
Günümüzde yangın önleme yeteneğine sahip çeşitli kompozit materyaller Fipron teknolojisi ile oluşturulmuştur. Bu tür materyallerin yapısı, içinde ateşe dirençli etkin madde olan mikro kapsülleri kapsar.
Otellerde yangın algılama ve ihbar sistemleri
1980 yılı Kasım ayında Amerika’da (Las Vegas) MGM Grand Otel’de çıkan yangın sonucu 85 kişi hayatını kaybetti. Aralarında otel misafiri, çalışan ve 14 itfaiyecinin de olduğu 650 kişi yaralandı. Yangına 2. kattaki restoranda duvar içindeki tesisatta topraklama hatasının neden olduğu tespit edildi. Yangın 2. katta başlamasına rağmen pek çok kişi üst katlarda duman zehirlenmesinden hayatını kaybetti.
Otellerde yangın nedenleri ve Avrupa Konseyi önerisi
Avrupa´daki kültürlerin ve geleneklerin zenginliği, Avrupa Birliği´ni (AB) dünya turizm potansiyelinin %53´üyle en büyük turizm bölgesi yapmıştır. Avrupa Komisyonu, bu potansiyeli koruyabilmek ve üye ülkelerde konaklayan kişilerin güvenliklerini sağlanmak için müşterilerin maruz kalabilecekleri iki önemli riskin yangınlar ve lokantalarda çıkabilecek yiyeceklerle ilgili sorunlar olduğu vurgulamış, otellerde yangın güvenliği hakkında tedbirleri kabul etmiş, tatil paketleri ve tur paketleri ile ilgili yasalarda asgari standartları
Yangın Yönetmeliği gereği yangın dolaplarının kullanımı
Yüksek binalarda boyutu 60 m’yi geçen katlarda ve toplam kapalı kullanım alanı 1000 m2’den büyük imalathane, atölye, depo, konaklama, sağlık, toplanma amaçlı ve eğitim binalarında, alanlarının toplamı 600 m2’den büyük olan kapalı otoparklarda, ısıl kapasitesi 350 kW’ın üzerindeki kazan daireleri yangın dolabı yapılması zorunludur.