Yangın Güvenliği

Yanıcı ve parlayıcı sıvı depolama tesislerinde yangın söndürme sistemleri tasarımı
Depolama tesislerindeki depolanan ürünler karşılaştırıldığında, yangın riskinin ve yangın sonucu doğabilecek hasar riskinin en yüksek olduğu depolar, yanıcı ve parlayıcı sıvı depolanan tesislerdir.
“Yangın güvenliği asla geri plana atılmamalı”
AEM Elektrik Motorları Genel Müdürü Sami Akdoğan yangın korunum sistemleri ile ilgili bilgi verdi. Türkiye’deki çoğu işletmenin yangın güvenliği konusuna yeterince yatırım yapmayıp konuyu ikinci hatta üçüncü plana attığını vurgulayan Akdoğan yangın yönetmeliğindeki eksikliklerin de en kısa zamanda giderilmesi gerektiğini ifade etti.
“Yangın sigortası zorunlu hale getirilmeli”
Türkiye Yangından Korunma Vakfı ve Derneği (TÜYAK) Başkanı Taner Kaboğlu özellikle sanayi tesislerinin yangın güvenliği konusunda ciddi yetersizlikleri olduğunu, yaşanan yangınların da bunun kanıtı olduğunu söyledi. Kaboğlu kimya, boya gibi tehlikeli maddelerin üretildiği alanlarda yangın sigortasının mutlaka zorunlu olması gerektiğini ifade etti. Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Kaboğlu 4-5 Aralık 2019 tarihlerinde 6’ncısı düzenlenecek “Yangın ve Güvenlik Sempozyumu ve Sergisi” hakkında da bilgi verdi.
Yanıcı parlayıcı sıvı depolanan depolar
ABD yerel itfaiyelerine ulaştırılan bilgilere göre 2007-2011 yılları arasında yılda ortalama 160 bin 910 yangın parlayıcı ve yanıcı sıvıların tutuşması ile başlamıştır. Bu yangınlar yılda ortalama 454 ölüme, 3 bin 910 yaralanmaya ve 1,5 milyar USD maddi zarara yol açmıştır.
Yangın sistemlerinde EN54-13 sistem belgesi nedir?
Ülkemiz Avrupa normlarını EN (European Norm) kabul etmiştir. Her bir ürünün fonksiyonunu, tam ve eksiksiz olarak bu normlarda tanımlanmış kriterlere göre yerine getirdiği, her bir sistem bileşeni için, test edilerek akredite olmuş belgelendirme kuruluşu tarafından onaylanmış olmalıdır.
Uçak hangarlarındaki yüksek genleşmeli köpüklü söndürme sistemi uygulamaları
Günümüzde hem sivil havacılık firmaları hem de askeri üslerde uçak hangarlarının gerek yangından korunum sistemleri gerekse diğer mekanik tesisat ekipmanları son teknolojinin gerekliliklerine göre tasarlanmaktadır.
Fabrika yangınlarını önlemek için endüstriyel yangın güvenliği önlemleri ve kamusal denetim şart
Ülkemizde özellikle sanayi bölgelerinde ciddi bir sorun olan yangın güvenliği problemi, medyadaki yangın haberleri ile kendini belli etmektedir. Yangınlarda ve sonrasında yapılan çalışmalar, yangınların ilk tespitlere yansıyan kaynağını bulmaktan öteye gitmemekte ve çoğu zaman olay çözülmüş sayılmaktadır.
Gizli tip dekoratif kapaklı sprinkler başlıkları
Globe gizli tip sprinkler başlıklarının iç mekanizması tümüyle görünmez durumdadır ve görünen sadece 70mm veya 85mm çapındaki dekoratif kapaktır. Standart olarak beyaz ve kromajlı olarak üretilen dekoratif kapaklar, isteğe göre özel olarak farklı renklerde de üretilebilmektedir.
Maxlogic Anons / Alarm Matrix Paneli
MAVİLİ ELEKTRONİK8 Temmuz 2019
Yangın durumunda işletilmek üzere sebep/sonuç senaryosuna dahil edilebilen, programlanabilir alarm/ikaz çıkış modülleri ile olay anında aktif olabilen panel sayesinde yetkili kişiler, binanın istenilen bölgesinde anons gerçekleştirebilmektedir.
Stadyumlarda yangın risk yönetimi
Ülkemizde “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik”(BYKHY) kapsamında Gençlik ve Spor Bakanlığının Yangın yönergesi vardır. Ayrıca stadyumlar FIFA’nın güvenlik talimatlarına uygun olarak inşa edilmeli ve işletilmelidir.
Yangın güvenliğini merak edenlere fırsat
Mavili Elektronik Dış Satış ve Pazarlama Müdürü İpek Yavuz Konak, Mavili Akademi’nin Webinar projesi hakkında bilgi verdi. Konak, proje kapsamında yangın ve gaz algılama sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin, akıllı telefon, tablet veya bilgisayarlardan internet yardımıyla eğitimlere katılabileceğini belirtti.