Bilgi Güvenliği

250 Milyondan fazla e-posta filtrelendi
COMODO 27 Kasım 2018
Kurumsal e-posta sunucularına yönelik Comodo ASG filtresinden geçen 250 milyonu aşkın e-postanın yaklaşık 175 milyondan fazlası spam (istenmeyen e-posta) olarak tanımlandı ve 1,2 milyondan fazla virüs de yine ASG tarafından engellendi.
Bilgi güvenliği yönetim sistemi
27 Kasım 2018
Bilgi; en kısa tanımıyla bir şeyin farkında olmaktır. Çağımızın en büyük önemsediği konu bilgidir ve bu bilgiyi güvenli bir şekilde saklayabilmektir. Bu konuda kurumun varlıklarının (bilgisayar, tablet, basılı evraklar, insan vb.) belirlenmesi gerekmektedir. Kurumdaki varlıklar belirlenir ve bu varlıklara ilişkin tehditler belirlenerek riskler hesaplanır.
Bilgi güvenliğinde farkındalık sağlanmalı
27 Kasım 2018
Ülkeler müzakereler sonrasında karşılıklı tanıma anlaşması imzalayarak birbirlerinin yetkilendirilmiş yükümlü statülerini tanırlar ve anlaşma tarafı diğer ülkelerin yetkilendirilmiş yükümlülerini kendi yetkilendirilmiş yükümlüleri ile eşdeğerde tutarlar. Enerji sektöründe güvenliği arttırmaya yönelik yapılan çalışmalarda enerji üreticisi firmaların dikkat ettikleri konunun başında bilgi güvenliği gelmektedir.
İngiliz Başbakan’ının bir sizi dinleyeceğiz demediği kalmıştı...
27 Kasım 2018
2014 yılı Kasım ayında Kuzey Kore ile ilişkilendirilen bir güvenlik ihlali ile Sony Pictures firmasının ağına sızıldığı bilgisi basında yer aldı. Haberlere göre Sony Pictures firmasının gelecekte yayınlanacak film kopyaları ve hassas bilgileri çalınarak firma bu bilgilerin yayınlanması ile tehdit edildi. İhlal sonrasında Sony Pictures firması Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile dalga geçilen “The Interview” filminin dağıtımını iptal etme kararı aldı.
Üst düzey yöneticiler siber suçlarla mücadelede ne kadar aktif?
IBM27 Kasım 2018
IBM Security ile IBM İş Değerleri Enstitüsü’nün üst düzey yöneticilerle gerçekleştirdiği araştırma, üst düzey yöneticiler ile bilgi güvenliği yöneticilerinin siber suçlularla nasıl mücadele edilmesi gerektiği konusunda aynı fikirde olmadığını gösteriyor. 700’den fazla üst düzey yöneticinin katıldığı araştırmada, yeni güvenlik ortamında üst düzey yöneticilere olanaklar sağlanması için eğitime ve etkileşime gereksinim duyulduğu görülüyor.
Siber tehditler ciddiye alınmalı!
KASPERSKY27 Kasım 2018
Otomotiv teknolojileri son yıllarda hızlı bir biçimde gelişiyor. Araçların uzaktan kontrol edilebilmesi de bu teknolojik gelişmeler arasında. Siber saldırganların önümüzdeki dönemde gözleri her zamankinden çok otomobillerde olacak.
Kapıdan değil bilgisayarınızdan giren hırsızlara dikkat!
27 Kasım 2018
Phishing "Password" (şifre) ve "Fishing" (balık avlamak) sözcüklerinin birleştirilmesiyle oluşturulan ve Türkçeye oltalama (yemleme) saldırısı olarak çevrilebilecek bir internet saldırı çeşididir. Bu yöntem genelde sanal dolandırıcılar tarafından gönderilen mail veya oluşturulan web sayfası yoluyla gerçekleştirilmektedir. “