Sektörden

"Türkiye pazarına girdiğimiz tarihten bu yana sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme kaydettik." Diyen Securitas Güvenlik Süreçleri ve Kalite Koordinatörü Hüseyin ERİM ile güvenlik sektöründeki sürecin ve ekibin önemini konuştuk.
Hikvision Türkiye A.Ş. Kıdemli Kanal Satış Müdürü Bayram BOYAM Ülkemizde güvenlik sektörünün sağlıklı olarak büyüdüğünü kaydetti. BOYAM, "15 Yıllık güvenlik sektöründeki tecrübeme dayanarak, sürekli bir şekilde insanlarımızı hayati önem taşıyan bu konuda elimden geldiğince bilinçlendirmeye devam ediyorum ve bunların meyvesini görünce kendi halkımız için çok mutlu oluyorum." Dedi.
İnsan faktörü güvenliğin olmazsa olmazıdır
14 Kasım 2019
Güvenlik sektöründe ERB Teknoloji markası ile yer alan Erus Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Başçı, yüskek güvenliğin farklı sistemlerin entegre çalışması ile elde edilebileceğini söyledi. Günümüzde entegre güvenlik sistemlerinin daha da önem kazandığını söyleyen Başçı, “Tüm bu sistemler insansız olarak yapılan güvenlik destek elemanlarıdır. Ancak güvenlik için insanda olmazsa olmaz bir durumdur. Bunun için özel eğitilmiş bir ekip ile çalışmak tüm bu sistemlerin etkinliğini arttırmak için çok önemlidir” dedi.
Securiteam Özel Güvenlik ve Koruma Hizmetleri Genel Müdürü Uğur Uçar, özel güvenlik sektörünün en büyük eksikliğinin haksız rekabet ve kayıt dışı çalışma olduğunu söyledi ve bu iki unsurun sektöre kaliteyi ciddi anlamda düşürdüğünü kaydetti. Uçar, “Sektörün geleceğine dönük ihtiyaçların analizi yapıldığında, bugün karşılaşılan en ciddi sorunun nitelikli çalışan bulabilmek olduğunu görüyoruz” dedi.
Güvenlik sistemlerinin seçiminde kriter fiyat olmamalı
Güvenlik sektöründe 15 yılı geride bırakan Promes Bilişim Güvenlik Genel Müdürü Mesut Koçak, güvenlik sistemlerine olan ihtiyacın zenginleşmeye paralel arttığına ve artık lüks olmaktan çıktığını söyledi. Koçak güvenlik sistemi seçiminde tek kriterin fiyat olmaması gerektiğinin altını çizdi ve “Ürün seçiminde sadece fiyat konuşursanız, üreticiler ürününü satabilmek için önemli noktaları atlayarak, ürünleri sizin istediğiniz fiyata uydurmak için değişiklikler yaparak ürün üretiyorlar. Bu ürünlerde olması gereken değerler olmadığı için kısa süre içinde bozuluyorlar” dedi.
Biyometrik teknolojiler profesyonel bilgi ister
Biobilişim Kıdemli Yazılım Geliştirici ve Takım Lideri Ulaş Tekbaş biyometrik sistemler hakkında sorularımızı yanıtladı. Biyormetrik sistemler sektöründe kullanıcıların yanlış bilgilendirilmesi sonucu piyasada çok ucuza satılan biyometrik sistemlerin müşterilere yüksek fiyatlara satıldığını, ancak bu sistemlerden verim alınamadığını ifade eden Tekbaş, bunun yanlış bir seçim olduğunu tüketicinin uzun zaman sonra anlayabildiğini söyledi.
Türkiye’de yangın güvenliği istenilen seviyede değil
Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtlayan T Teknoloji Satış Direktörü Tevfik Erkin Türkiye’de yangın güvenliği konusunun yükselen bir ivmesi olmasına rağmen hala yeterli seviyeye gelinemediğini vurguladı. Erkin bu durumun edenleri olarak da yapısal önlemlerin eksikliği, uygun malzemelerin kullanılmaması, algılama ve uyarı sistemleri ile söndürme sistemlerinin yeterli olmamasını gösterdi.
Yangın güvenlik sektörünün en büyük sorunu fiyat rekabeti
Schrack Seconet Türkiye Ülke Yöneticisi Utku Yüksek, Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtladı. Firmanın yeni atılımlarından söz eden Yüksek, sektörün bir daralma yaşadığını, bu daralmanın iyi ürünlere ve firmalara zarar verdiğini ifade etti. Yüksek, bazı firmaların fiyat politikalarının en önemli sorun olduğunu vurguladı. Yüksek’in dikkat çektiği bir diğer konu da sigortacılık sektörünün güvenlik sektörünün gelişimine olan etkileri oldu.
Elektronik güvenlik sistemleri sektörü büyüme trendinde
Nemesis Alarmsis Genel Müdür Yardımcısı Gürol Topcu Türkiye’de elektronik güvenlik sistemleri sektörünün ciddi bir büyüme gösterdiğini söyledi. Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Topcu, “Teknoloji ile birlikte kullanılan donanım da sürekli gelişmektedir. Hem yeni yapılan işler ile birlikte hem de eski teknoloji ile kurulan eski sistemlerin renavasyonu ile pazar geçmiş yıllara göre artış sağlamaktadır” dedi.
“Güvenlikte en önemli konu eğitim“
14 Haziran 2019
Çırağan Palace Kempinski İnsan Kaynakları ve Risk Yönetim Direktörü Haluk Ertan Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin otel güvenliği konusundaki sorularını yanıtladı. Ertan’ın üzerinde öncelikle durduğu otel güvenliğinde çalışacak eleman bulma konusundaki sıkıntılar olurken, “Güvenlikte daha kusursuz hizmet verilebilmesi için her şeyin başı eğitim” dedi.
“Teknolojik gelişmeler güvenlik sektörüne anında yansıyor”
Meyer Group Yönetici Ortağı Nazım Onur BAYINDIR, güvenlik sektörünün bugünü ve geleceğini değerlendirdi. Türkiye’nin güvenlik ihtiyacının bulunduğu konum itibariye sürekli arttığına dikkat çeken BAYINDIR, sektörün teknoloji ile paralel gelişme gösterdiğini belirtti ve ”Yeni bir teknolojik gelişme tıp sektörüne anında nasıl yansıyorsa güvenlik sektörüne de anında yansıyor” dedi.
“Güvenlı̇k 4.0 ı̇le yenı̇ bı̇r çağ başlıyor”
11 Nisan 2019
ISS Proser 8 bini aşkın personeli, hizmet verdiği 630 projesi ve yüzde 35 organik büyümesi ile güvenlik şirketleri arasındaki yerini pekiştirdi. ISS Proser Genel Müdürü Atilla Aydemir ile bu başarının altında yatan faktörleri ve entegre güvenlik hizmeti sunan ISS Proser Güvenlik 4.0 konseptinin sektörde yaratacağı farkları konuştuk.