Sektörden

Güvenlik sistemlerinin seçiminde kriter fiyat olmamalı
Güvenlik sektöründe 15 yılı geride bırakan Promes Bilişim Güvenlik Genel Müdürü Mesut Koçak, güvenlik sistemlerine olan ihtiyacın zenginleşmeye paralel arttığına ve artık lüks olmaktan çıktığını söyledi. Koçak güvenlik sistemi seçiminde tek kriterin fiyat olmaması gerektiğinin altını çizdi ve “Ürün seçiminde sadece fiyat konuşursanız, üreticiler ürününü satabilmek için önemli noktaları atlayarak, ürünleri sizin istediğiniz fiyata uydurmak için değişiklikler yaparak ürün üretiyorlar. Bu ürünlerde olması gereken değerler olmadığı için kısa süre içinde bozuluyorlar” dedi.
Biyometrik teknolojiler profesyonel bilgi ister
Biobilişim Kıdemli Yazılım Geliştirici ve Takım Lideri Ulaş Tekbaş biyometrik sistemler hakkında sorularımızı yanıtladı. Biyormetrik sistemler sektöründe kullanıcıların yanlış bilgilendirilmesi sonucu piyasada çok ucuza satılan biyometrik sistemlerin müşterilere yüksek fiyatlara satıldığını, ancak bu sistemlerden verim alınamadığını ifade eden Tekbaş, bunun yanlış bir seçim olduğunu tüketicinin uzun zaman sonra anlayabildiğini söyledi.
Türkiye’de yangın güvenliği istenilen seviyede değil
Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtlayan T Teknoloji Satış Direktörü Tevfik Erkin Türkiye’de yangın güvenliği konusunun yükselen bir ivmesi olmasına rağmen hala yeterli seviyeye gelinemediğini vurguladı. Erkin bu durumun edenleri olarak da yapısal önlemlerin eksikliği, uygun malzemelerin kullanılmaması, algılama ve uyarı sistemleri ile söndürme sistemlerinin yeterli olmamasını gösterdi.
Yangın güvenlik sektörünün en büyük sorunu fiyat rekabeti
Schrack Seconet Türkiye Ülke Yöneticisi Utku Yüksek, Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtladı. Firmanın yeni atılımlarından söz eden Yüksek, sektörün bir daralma yaşadığını, bu daralmanın iyi ürünlere ve firmalara zarar verdiğini ifade etti. Yüksek, bazı firmaların fiyat politikalarının en önemli sorun olduğunu vurguladı. Yüksek’in dikkat çektiği bir diğer konu da sigortacılık sektörünün güvenlik sektörünün gelişimine olan etkileri oldu.
Elektronik güvenlik sistemleri sektörü büyüme trendinde
Nemesis Alarmsis Genel Müdür Yardımcısı Gürol Topcu Türkiye’de elektronik güvenlik sistemleri sektörünün ciddi bir büyüme gösterdiğini söyledi. Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtlayan Topcu, “Teknoloji ile birlikte kullanılan donanım da sürekli gelişmektedir. Hem yeni yapılan işler ile birlikte hem de eski teknoloji ile kurulan eski sistemlerin renavasyonu ile pazar geçmiş yıllara göre artış sağlamaktadır” dedi.
“Güvenlikte en önemli konu eğitim“
14 Haziran 2019
Çırağan Palace Kempinski İnsan Kaynakları ve Risk Yönetim Direktörü Haluk Ertan Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin otel güvenliği konusundaki sorularını yanıtladı. Ertan’ın üzerinde öncelikle durduğu otel güvenliğinde çalışacak eleman bulma konusundaki sıkıntılar olurken, “Güvenlikte daha kusursuz hizmet verilebilmesi için her şeyin başı eğitim” dedi.
“Teknolojik gelişmeler güvenlik sektörüne anında yansıyor”
Meyer Group Yönetici Ortağı Nazım Onur BAYINDIR, güvenlik sektörünün bugünü ve geleceğini değerlendirdi. Türkiye’nin güvenlik ihtiyacının bulunduğu konum itibariye sürekli arttığına dikkat çeken BAYINDIR, sektörün teknoloji ile paralel gelişme gösterdiğini belirtti ve ”Yeni bir teknolojik gelişme tıp sektörüne anında nasıl yansıyorsa güvenlik sektörüne de anında yansıyor” dedi.
“Güvenlı̇k 4.0 ı̇le yenı̇ bı̇r çağ başlıyor”
11 Nisan 2019
ISS Proser 8 bini aşkın personeli, hizmet verdiği 630 projesi ve yüzde 35 organik büyümesi ile güvenlik şirketleri arasındaki yerini pekiştirdi. ISS Proser Genel Müdürü Atilla Aydemir ile bu başarının altında yatan faktörleri ve entegre güvenlik hizmeti sunan ISS Proser Güvenlik 4.0 konseptinin sektörde yaratacağı farkları konuştuk.
CCTV sektörü Türkiye’de çok değişken
11 Nisan 2019
Han Elektronik Genel Müdür Yardımcısı Melis MADEN, CCTV güvenlik sistemlerinin günümüzde hayatı ciddi anlamda kolaylaştırdığını, güvenlik açısından mutlaka kullanılması gerektiğinin altını çizdi. CCTV sektörünün Türkiye’de çok değişken, iniş ve çıkışlarda seyrettiğine dikkat çeken MADEN, rekabet edebilmek ve sektörde kalabilmek İçin kimi firmaların kaliteden ödün vermesinin handikap olduğunu ifade etti.
Yerli üretici olmanın avantajı
11 Nisan 2019
Kuruluşu 2010 yılında olmasına rağmen, 15 yılı aşkın süredir yangın sektöründe faaliyet gösteren YG Yangın 12 yıl boyunca yangın söndürme topu ithal ettikten sonra 2017 yılında üretici konumuna yükseldi. Türkiye’nin tek yangın mühendisi, YG Yangın Güvenliği Üretim Müdürü Ufuk Can GÜNAYDIN, 2017’den bu yana üretimi YG Yangın tarafından yapılan yangın topu ve halon alternatifi söndürücüler olan temiz Aerosol gazlı söndürücüler hakkında bilgi verdi.
“Her sektörün ihtiyacını karşılıyoruz“
13 Şubat 2019
Özak Turnike Satış Pazarlama Müdürü Gülşen TAŞDEMİR, sektörde 50. yılına doğru yürüyen Özak Turnike’nin her sektörün ihtiyacını karşıladığını söyledi. Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtlayan TAŞDEMİR, ”Güvenlik, trafik düzenleme, kalabalık yönlendirme ve takip amaçlı, yaya ve araç geçiş kontrol ürünleri ile her sektörün kendine yönelik ihtiyaçlarına karşılık çözümler üretiyoruz” dedi.
“2019 mevcut durumu koruma yılı”
Pelco Schneider Türkiye Direktörü Yusuf Ziya ÖNCEL Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtladı. 2018’de başlayan ekonomik krizin 2019 ve hatta 2020’nin ilk altı ayında da etkisini hissettireceğini öngördüklerini söyleyen ÖNCEL, Pelco Schneider olarak bu daralmadan çok da yara almadan çıkacaklarını vurguladı. ÖNCEL sektör oyuncularına da “sabit giderleri kısıp, mevcut müşteri portföyünü koruyun” tavsiyesinde bulundu. Pelco Schneider Türkiye Direktörü Yusuf Ziya ÖNCEL Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin sorularını yanıtladı. 2018’de başlayan ekonomik krizin 2019 ve hatta 2020’nin ilk altı ayında da etkisini hissettireceğini öngördüklerini söyleyen ÖNCEL, Pelco Schneider olarak bu daralmadan çok da yara almadan çıkacaklarını vurguladı. ÖNCEL sektör oyuncularına da “sabit giderleri kısıp, mevcut müşteri portföyünü koruyun” tavsiyesinde bulundu.