Fokus

Deniz liman tesisi güvenliğine ait eğitim, talim ve tatbikatlar
Ülkemizde liman tesislerine güvenlik eğitimleri T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ISPS Kod Madde A / 18.1 ve A / 18.2 ve B / 18.2 ve B / 18.3 gereğince Liman Tesisi Güvenlik Sorumluları ve Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş Tanınmış Güvenlik Kuruluşları (RSO) tarafından verilmektedir.
Liman tesislerinin güvenliği üzerine bir değerlendirme
Deniz ticaretindeki payı her geçen gün artan konteyner taşımacılığı akademik çevrelerce de hem terör saldırıları hem de kaçakçılık faaliyetleri için uygun bir araç olarak görülerek “Bomba Kutusu” olarak tanımlanmıştır.
Türkiye’deki ISPS uygulamaları
Evyapport Genel Müdürü Ali Keskin, Güvenlik Yönetimi Dergisi’nin deniz ve liman güvenliği ile ilgili sorularını yanıtladı. ISPS’in Türk limanlarındaki uygulamalarının iyi seviyede olduğunu hatta söyleyen Keskin “Türkiye’deki ISPS uygulamaları dünya ortalamalarının üstünde. Gerek kamu gerekse işletmelerin bu konudaki hassasiyeti üst seviyelerde” dedi.
Vodafone Park Stadı’nda bütüncül güvenlik çözümleri
Türkiye’nin ilk Akıllı Stadyumu olma özelliğini taşıyan Vodafone Park Kompleks’inde, Zayıf Akım Sistemlerinin tamamı olan, Honeywell markası ile Yangın Algılama, Acil Anons, Kapalı Devre Kamera, Giriş Kontrol, Data ve Zayıf Akım Kablolama ve BMS Sistemlerini tasarım, uygulama ve mühendislik hizmetlerini gerçekleştirdik.
Güvenlik hiçbir alanda hafife alınmamalıdır
Kaliteli bir spor güvenliği her alanda olduğu gibi eğitimle başlar. Bu organizasyonlarda görev alan güvenlik personellerinin çok iyi bir eğitime tabii olmaları gerekmektedir
Stadyumlarda geçiş kontrol güvenliği
7 Haziran 2019
Stadyumun tüm girişlerine yerleştirilen tam boy turnikelerin ve üzerindeki bilet okuma ünitelerinin bir bilgisayar yazılımı altında kontrol edilmesi, dolayısıyla kaçak seyirci sayısının sıfıra indirilmesi ve maç gelirlerinin artışını sağlar
Türkiye Futbol Federasyonu Hasan Doğan Milli Takımlar Tesisleri’ne özel çözümler
ATEKSIS7 Haziran 2019
Yangın algılama sistemi toplamda 1500 adresli ekipmandan oluşmaktadır. Sistem 1536 adresli 15 çevrim kapasitesine sahip network edilebilir modüler yangın algılama paneli üzerinden kontrol edilmektedir
Avrasya Tüneli’nde bütüncül güvenlik önlemleri
AVRASYA TÜNELİ15 Mayıs 2019
Tünel içinde ve yaklaşım yollarında bulunan yaklaşık 400 kamera ile beslenen SCADA kontrol ve takip sistemi tünelin her noktasına hakimdir. Otomatik olay algılama sistemi, duran araç, yaya, duman ve düşen obje gibi olağandışı bütün olayları tespit edebilmekte ve daha önce tanımlı olan 26 adet senaryodan uygun olanını en kısa sürede aktive etmektedir.
Tünellerde yangın algılama sistemi uygulaması
Fiber optik doğrusal yangın algılama sistemi ile tünellerde DTS teknolojisini kullanmaktayız. Bu sistem sayesinde son yıllarda geliştirilmiş tam bir dijital veri akışı sağlamakta ve DTS cihazları sayesinde tünel içinde oluşabilecek bir yangın çok hızlı bir şekilde 5km’lik menzilde 1m’lik hata ile tünel içinde yangının çıktığı yeri tespit edebilmektedir.
Türkiye karayolları tünellerinde güvenliğin önemi
Tünel güvenliğini etkileyen altyapı önlemleri; tüp ve şerit sayısı, tünel geometrisi, aydınlatma, havalandırma, kaçış yolları ve acil çıkışlar, acil servisler için erişim, acil istasyonlar, acil güç kaynağı, cepler, drenaj, su temini, izleme sistemleri, haberleşme sistemleri, yol işaretleri, tünel kapatma ekipmanı ve kontrol ünitesi olarak gruplandırılabilir.
Tünellerin güvenliği
Avrupa’da özellikle 90´lı yılların sonu ve 2000´li yılların başında meydana gelen Mont Blanc (Fransa-İtalya) ve Tauern (Avusturya-İtalya) tünel felaketleri (1999) ve Gotthard (İsviçre-İtalya) tüneli yangını (2001) gibi art arda meydana gelen felaketler tünel güvenliği konusunda ilgiyi artırmıştır.
Trafik tünelleri ve raylı sistemlerde yangın algılama ve kontrol çözümleri
Tünel ve metro gibi kamuoyunun tamamı tarafından kullanılabilen bu gibi yatırımlarda yetkililer en yüksek oranda koruma talep etmektedir.