Kapak Konusu

Genel anons ve kontrollü tahliye sistemi
Siemens Türkiye14 Kasım 2019
Ticari binalar ve kamu binalarında genel anons ve sesli alarm (PA/VA) sistemleri, sadece duyurular, müzik yayını ya da canlı sunumlar için faydalı bir araç değil aynı zamanda güvenlik alt yapısının ayrılmaz bir parçasıdır.
Anons sistemleri yangın algılama sistemlerine nasıl entegre edilir?
14 Kasım 2019
Havalimanları, hastaneler, alışveriş merkezleri, okullar gibi insan yoğunluğunun fazla olduğu pek çok mahalde, kişileri bilgilendirme, uyarma veya yönlendirme amacıyla anons sistemleri kullanılmaktadır.
Genel seslendirme ve acil anons sistemlerinin CEN/TS 54-32, EN 54-16 ve EN54-24 standartları doğrultusunda tasarım ve uygulama yöntemleri
Sesli ve ışıklı uyarı cihazları, sadece yangın uyarı sistemi ve diğer acil durum uyarıları için kullanılır. Anons sistemleri ise, yangın uyarı sistemi ve diğer acil durum anonsları öncelik almak ve otomatik olarak diğer kullanım amaçlarını devre dışı bırakmak şartıyla, genel anons ve fon müziği yayını gibi başka amaçlar ile de kullanılabilir.
Seslendirme ve acil anons sistemleri
Seslendirme ve acil anons sistemleri, oteller, rezidanslar, havalimanları, hastaneler, eğitim kurumları, alışveriş merkezleri, iş merkezleri, endüstriyel tesisler gibi binalarınızda, acil durumlarda sesli tahliye, acil anons ve müzik yayın amaçlı olarak kullanılırlar.
Drone’lar yakın gelecekte hayatımızda daha çok yer alacak
Amerika’da 1 milyon 200 bin kişiye drone pilotu lisansı verildi. Bunların yüzde 80’i hobi amaçlı. Yüzde 20’si ticari amaçlı ki, bu sayı da 250 bin kişi yapar. Türkiye’de drone pilotu lisansı olan kişi sayısı 5 binin altında.
Geleceğin teknolojisi drone
Drone’larla posta dağıtımları birkaç farklı ülkede başlatılmış durumda. Benzer şekilde internet üzerinden verilen yemek siparişlerinin dağıtımı da bu ürünlerle yapılabiliyor. Amazon başta olmak üzere e- ticaret sektöründeki birçok şirket de taşımacılık için drone´lara yatırımlar yapıyor.
Güvenlik görevlisinin yarım saatte yaptığını 5 dakikada yapabilen drone’lar
İnsansız hava araçları diğer adıyla drone’ların tarihi aslında 1850 yıllarına kadar uzanıyor. İlk drone’lar Avusturyalılar tarafından Venedik şehrini bombalamayı, 1915 yıllarında İngilizlerin 1. Dünya Savaşı’nda Alman siperlerinin 1500’den fazla fotoğraf çekmeyi başarmıştı.
Bina yönetim sistemlerinde siber güvenlik
Güvenlik zorlukları, geniş bir kapsam içerisinde yer alıyor. Fiziksel tehditler daha açık bir şekilde görülüp daha az sıklıkta değişirken, siber zorluklar durmaksızın değişen tehdit kapsamından dolayı çok daha zararlı olabiliyor.
Akıllı asansör entegrasyonu ile verimlilik, güvenlik ve yönetim kolaylığı bir arada
Kullanımı kolay olan bu sistem personelin veya bir ziyaretçinin izinsiz başka kata giriş çıkışını engelleyerek hem güvenlik açısından hem de zaman tasarrufu açısından fayda sağlıyor. Bu çözüm, önemli otel ve plaza projelerinde kullanılıyor.
Video yönetim sistemi ile entegre sistemler
Haritalama sayesinde operatörler, ihtiyaç duydukları görünümü ihtiyaç duydukları zaman sağlayan kamerayı bulabilir. Plaka tanıma eklentisi, gidip gelen araçları izlemek için plaka numaralarını gösterir.
Akıllı bina
Bulut tabanlı çözümler ile tüm tesisler gelişmiş görselleştirme ile çok daha kolay yönetilebilir hale geldi. Binanız ne kadar akıllı ise tüm sistemleri, ekipmanları, sensörleri ve her türlü gider kalemini sezgisel olarak yönetmeye başlarsınız
Bodrum Marriott Edition Otel’de bina otomasyon sistemlerinin kullanımı
Güvenlik sistemleri otel misafirlerinin güvenliği için hayati önem arz etmektedir. Bu sistemlerden en önemlileri yangın algılama ve acil anons sistemidir. Bu aşamada sistemlerin dizaynının yönetmeliklere uygun olarak yapılması ve uygulanması uzun vadede güvenilir bir tatil ortamı sağlamaktadır.